Las cieni

Albatros
2014-01-10
2012-01-01
Wiktoria Melech

Ciekawy kryminał, wartka akcja, dobrze wykreowani bohaterowie. Można zarzucić autorowi dość duży procent nieprawdopodobieństwa przy kreowaniu wątków, co jednak nie umniejsza jakości książki.

Jeanne Korowa, sędzia śledczy sądu w Paryżu, rozpoczyna dochodzenie dotyczące morderstw popełnianych w Paryżu. Wszystkie są wyjątkowo okrutne, ofiary noszą ślady kanibalizmu i mordów rytualnych. Wśród podejrzanych, którym założono podsłuch jest psychiatra męża Jeanne, Antoine Feraud. Jeanne, zazdrosna o męża, z niezdrową ciekawością przysłuchuje się rozmowom psychoterapeuty i jego pacjentów. Jeden z nich wydaje się mieć wiele wspólnego z ostatnią ofiarą, rzeźbiarka pochodzenia argentyńskiego, która rekonstruowała wizerunki prehistorycznych ludzi. Trop prowadzi do Nikaragui, do Lasu Cieni….

Po nieco ospałym początku, od połowy akcja ksiązki nabiera tempa. Zakończenie dla niektórych czytelników pewnio było przewidywalne, dla mnie było zaskoczeniem.

Uwielbiam tego autora i poprzednie jego książki są moimi ulubionymi. Ten kryminał też miał niezły początek, niestety akcja zwolniła, koniec nawet zaskakujący, ale jakiś taki naciągany i te strasznie długie opisy wszystkiego...

Jest to moja trzecia książka tego autora i jak dla mnie najsłabsza. Za dużo elementów s-f i strasznie makabryczna. Pomysł na fabułę mroczny i wręcz obrzydliwy. Momentami zastanawiałam się co trzeba mieć w głowie żeby stworzyć taką powieść. Jacyś mroczne istoty mieszkające w lesie, zjadające się nawzajem. W tym wszystkim samotna sędzia, zmagająca się ze swoimi demonami i próbująca rozwikłać tajemnicę Joachima...
To tak po krótce o fabule książki. Nawet nie jestem w stanie opisać wszystkiego żeby nie zniechęcać przyszłego czytelnika po sięgnięcie po tę pozycję. Każdy ma swój czytelniczy gust i nie chciałabym żeby się sugerował moją subiektywną oceną.
Mi osobiście się książka mało podobała ale może to dlatego, że nie jestem fanką s-f a tu dla mnie tych elementów było bardzo dużo.

Kilka książek na wysokim poziomie. Kilka na średnim. A ta akurat na żenującym poziomie. Kryminał jako gatunek ma być rozrywkowy.
A w tej bredni autor próbuje z encyklopedii zrobić dobry thiller, kryminał.
Nie wyszło

A w tej bredni autor próbuje z encyklopedii zrobić dobry thiller, kryminał.
Nie wyszło

Po trosze to zabawne, po trosze przerażające - ale każdy z nas choć raz odwiedził las cieni, a potem jak gdyby nigdy nic, wzuł najlepsze ubrania i założył nieszczery uśmiech.

Brutalne. Wciągające. Ciekawe.

Ciekawie poprowadzona fabuła, spektakularne morderstwa, waleczni bohaterowie i człowiek, który zapragnął władzy.

Bardzo dobra powieść francuskiego mistrza.

Brutalne. Wciągające. Ciekawe.

Bardzo dobra powieść francuskiego mistrza.

Chętnie sięgam po thrillery tego autora a "Las cieni" był w moich planach od dłuższego czasu. Brutalne morderstwa kobiet, wciągająca fabuła, chociaż trochę akcja w 3 części zaczyna spadać to ostateczny finał bardzo mnie zaskoczył. Wiele scenariuszy finału sobie dopisywałam, ale ostatecznie rozwiązanie to majstersztyk. Dodatkowo opisana jest historia Argentyny i wiele ciekawostek z prehistorii. Co jeszcze można dodać więcej: jest to solidnie napisana mocna książka pokazująca okrucieństwo w różnych wymiarach z tłem historycznym. Raczej nie polecę osobom lubiącym spokojniejsze książki ze względu na mocne opisy, ale miłośnikom mocnych thrillerów jak najbardziej.

Nakręciłam się na tę książkę tak, że nawet meandrowanie wątkami (po co ten Timor Wschodni?) i przydługie, zbędne moim zdaniem opisy (np. to co przechodząca bohaterka widziała po drodze z punktu A do B) mnie nie zniechęciły.
Na plus mogę zaliczyć opisy morderstw, które chociaż maksymalnie okrutne, nie popadają w przesadę i śmieszność, tylko nadal wywołują ciarki. Sam pomysł pierwotnego zabójcy-kanibala, który we współczesnym Paryżu odtwarza rytuały z jaskiń tez jest świetny.
Problem w tym, że im dalej tym gorzej i mniej logicznie, a zakończenie owszem, zaskakuje, ale w zdecydowanie negatywny sposób.

Książka godna polecenia. Intrygujący thriller, trochę za bardzo przygodowy... ale za to piękne opisy przyrody nieznanych zakątków świata, i w tym wszystkim wplątane dość brutalne akty kanibalizmu, śledztwo i silna, niezależna kobieta. Polecam, choćby dlatego, że zakończenie okazuje się całkowicie nieprzewidywalne.

• Kryminał

Jean-Christophe Grangé Las cieni Zobacz więcej