Echnaton władca Egiptu

powieść historyczna
1978-01-01
Stanisław Niewiadomski
starożytność Egipt faraon Stanisław Niewiadomski

Okładka książki Frygijskie bławatki Wasilij Aksionow, Wasilij Biełow, Nodar Culejskiri, Grigor Dżanikian, Regina Ezera, Aleksander Filippowicz, Achat Gaffar, Inna Goff, Georgij Gulia, Wasilij Jurowskich, Rimma Kowalenko, Igor Kuwszynow, Leonid Lencz, George Menjuk, Wacław Michalski, Manuk Mnacakanian, Junna Moric, Wardkes Petrosjan, Aleksander Prochanow, Georgij Siemionow, Witalij Siomin, Andriej Skałon, Jurij Szczerbak, Alim Teppiejew, Gleb Tiekotiew, Wiktoria Tokariewa, Iwan Łaskow, Aleś Żuk
7,0
Frygijskie bła... Wasilij Aksionow, W...
Okładka książki Brzozowy omam Agasi Ajwazjan, Michaił Anczarow, Natalia Barańska, Nina Biczuja, Witalij Borisow, Maja Ganina, Gleb Goryszyn, Jarosław Gołowanow, Georgij Gulia, Rustam Ibragimbiekow, Matylda Jufit, Uładzimir Karatkiewicz, Iwan Kostyra, Jurij Magalif, Anatol Pietuchow, Mikołaj Rodiczew, Dymitr Stachorski, Anatolij Tkaczenko, Wiktoria Tokariewa, Władimir Tubolew, Siergiej Woronin
5,0
Brzozowy omam Agasi Ajwazjan, Mic...
Okładka książki Smak wiśni Aleksander Borszczagowski, Borys Charczuk, Leonid Czałdranian, Wiera Czubakowa, Iwan Daniłow, Władimir Gonik, Georgij Gulia, Fazil Iskander, Anna Kozłowska, Oleg Osadczy, Leonid Pasieniuk, Aleksander Riekiemczuk, Jurij Rychteu, Władimir Sapożnikow, Edward Szuchmin, Wasilij Szukszyn, Ludmiła Uwarowa, Talis Vaidars
0,0
Smak wiśni Aleksander Borszcza...

Świetnie opisany fragment dziejów starożytnego Egiptu. Autor oczami zwykłych ludzi ukazuje czytelnikowi klimat ostatnich dni panowania faraona Echnatona i nastroje, jakie panowały zarówno wśród klasy wyższej, jak i biednego społeczeństwa po rewolucji religijnej wprowadzonej przez tegoż faraona.

Książka dosyć ciekawa, choć Autor zrobił z Echnatona nie tyle fanatyka religijnego, co rozpustnika. Co do reszty, w miarę wiernie oddaje dzieje tego władcy. Niestety, nie porwała mnie, trochę przygnębiła i zraziła do kultury starożytnego Egiptu.

Lektura bardzo przeciętna. Autor we wstępie przechwala się rozległym zakresem wiedzy na temat starożytnego Egiptu, zaznacza czytelnikowi swoją fascynację w zakresie sztuki, kultury czy obyczajów tamtejszych czasów. Szkoda tylko, że tych informacji nie potrafił wykorzystać w powieści. Dużo obiecywał, a mało dał. Osobiście oczekiwałam historii starożytnego Egiptu bogato...

16,01,99

Dyskusje