W połowie drogi

Okładka książki W połowie drogi Bohdan Petecki
Okładka książki W połowie drogi
Bohdan Petecki Wydawnictwo: Solaris Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Archiwum Polskiej Fantastyki
Solaris
2014-01-28
2014-01-28
science fiction mars kosmici astronauci

Dla miłośników starego, klasycznego, nieco ramotnego sci-fi, jest bardzo w porządku. Spotkanie z Ramą, ale na Marsie, gdzieś tam po drodze aspekt kolonizacji, nieco przemyśleń, spokojna narracja. Mocno się jednak zestarzała i osoby nielubiące takich staruszków może odrzucić.

Po dłuższej przerwie wróciłem do Peteckiego, a ten po raz kolejny mnie, fantastycznie, był nie zawiódł. Owszem, jest to pozycja momentami mocno już naiwna, a i chwilami nachalnie też propagująca jedyny słuszny system społeczno-polityczny, w jakim to twórcy "Stref Zerowych" przyszło żyć na początku lat 70. XX w.

I oczywiście, takie historie Lem pisał już 20 lat wcześniej, biorąc jednak pod uwagę, iż "W połowie drogi" to literacki debiut Peteckiego, a lata siedemdziesiąte w PRL nadal sowicie i obficie przesiąknięte były światłymi ideami budowania socjalistycznego raju, to czytelnik świadomy winien zwyczajnie odrzucić ten socrealistyczny sztafaż, na rzecz sztafażu zdecydowanie już przyjemniejszego - ściśle fantastycznego!

A wtedy robi się już znacznie ciekawiej! Solidna i dobra to pozycja, klasyczna polska SF tamtych lat. Przyjemnie przy niej spędziłem swój czytelniczy czas (zresztą, jak zawsze przy prozie tego autora),zatem przy pełnej świadomości z obcowania z socjalistyczną fantastyką, książkę tę polecać będę zawsze! No i wszędzie.

I oczywiście, takie historie Lem pisał już 20 lat wcześniej,...

W dobrej lub bardzo dobrej książce science fiction powinny w wielu miejscach znajdować się tematy, treści, przemyślenia, które nie starzeją się pomimo lat. Tę książkę należy do takiej grupy literackiej zaliczyć. Zawiera w swym wnętrzu dużo ciekawych elementów i mimo, iż tu i tam trąci trochę myszką (powstała już dość dawno),nadal bez wątpienia warto ją przeczytać.
Ileż interesujących motywów tutaj autor zdołał w nietuzinkowy sposób przedstawić... Jest tego trochę. Moim zdaniem wyróżniają się szczególnie trzy najważniejsze aspekty, które zasługują na pochwały i wyróżniają się w całej opowieści. Po pierwsze: spotkanie ludzi z techniką obcej cywilizacji. Po drugie: wizja ludzkości w przyszłości. Po trzecie: moralne dylematy bohaterów. Chociażby dla powyższych trzech punktów warto sięgnąć po tę książkę. Każdy w wyżej wymienionych daje do myślenia, skłania do refleksji i jest dość oryginalnie potraktowany. Nie będę ich tutaj szczegółowo przybliżał. Nie chcę spoilerować i niszczyć nieodpowiedzialnie przygody czytelniczej związanej z tą książką. Polecam ją szczególnie czytelnikom zainteresowanym tą właśnie tematyką. To lektura dla was.
Ta książka to dziś już klasyka polskiej literatury science fiction. Klasyka z duszą, która nadal może przyciągnąć i zachęcić do jej czytania. Z wielu powodów można się z nią zaznajomić bliżej i dać się wciągnąć w kosmiczną wyprawę, którą stworzył autor tegoż dzieła. Warto wniknąć w świat przyszłości, który tak intrygująco przelał na papier Bohdan Petecki. Siedem gwiazdek, ocena za ogół książkowych wrażeń bardzo dobra.

Ileż...

Raczej wyłącznie dla fanów gatunku. Sam pomysł jest bardzo dobry, natomiast z dzisiejszej perspektywy wyraźnie czuć następujące wady książki - naiwność podszytą w dodatku obowiązkową wtedy ideologią oraz rozminięcie się z obecnym stanem techniki. Niestety autor nie oparł się pokusie operowania konkretnymi datami i szczegółami technicznymi.

Klasyczna - zarówno w ujęciu jak i w formie - polska fantastyka. Po więcej zapraszam na podcastowe omówienie: http://www.gniazdoswiatow.net/2016/01/20/petecki-przerywa-milczenie-01-w-polowie-drogi/

7/10

7/10

Czas sie okrutnie obszedl z tym opowiadaniem. Sny o potedze malego misia. Romansidlo kiepskie a jako technik to rwalem wlosy z glowy nad brakiem elementarnej fizyki. Jesli sie o niej pisze.
Zmarnowany czas... do pieca...

Zmarnowany czas... do pieca...

• SF
  • Sci-Fi
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki W połowie drogi