Bridget Jones. Szalejąc za facetem

Okładka książki Bridget Jones. Szalejąc za facetem Helen Fielding
Okładka książki Bridget Jones. Szalejąc za facetem
Helen Fielding Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Bridget Jones (tom 3) literatura piękna
Bridget Jones (tom 3)
Bridget Jones. Mad About the Boy
Zysk i S-ka
2014-03-03
2014-03-03
2013-01-01
Katarzyna Karłowska, Jan Karłowski
Bridget Jones przyjaźń miłość starość randki wyzwania samotność seks

Dziennik zgubnego nadmiaru

Dla mnie chyba najsłabsza część o losach szalonej Brydgiet. W wolnej chwili można przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z czym ( lub z kim ) może kojarzyć się "Dziennik Bridget Jones"? Czy jest to ciekawa ( lub zabawna ) książka, która może "porwać tłumy" albo wręcz przeciwnie - może zniechęcić do siebie ...? Jak się okazuje Dziennik Bridget Jones" to nic innego jak zapiski z codziennego życia zwyczajnej trzydziestoletniej kobiety, a w dodatku samotnej matki z kilkoma niefrasobliwymi dziećmi. Czy ta książka jest rzeczywiście zabawną i intrygującą komedią? Czy warto poświęcić jej trochę uwagi?

"Dziennik Bridget Jones: Szalejąc za facetem" to nic innego jak kontynuacja poprzedniej powieści. Główną bohaterką tych książek jest oczywiście Bridget Jones - trzydziestoletnia kobieta, a w zasadzie samotna matka z kilkoma dziećmi, która przeżywa w swoim życiu różne rozterki i emocje przy czym zapisuje je w swoim pamiętniku. Nie może obyć się w jej życiu bez niespodziewanych ( i nieraz niepożądanych ) sytuacji. Bridget Jones prowadzi zwyczajne życie ( choć momentami nieco zabawne ),lecz stara się być dobrą i przykładną matką ( a także kobietą ). Nieraz zwyczajne na pozór życie potrafi "spłatać figle' kobiecie, lecz i nie może zabraknąć niemałych niespodzianek ( niezobowiązujące randki, plotki z przyjaciółkami, kłopoty wychowawcze z dziećmi ) .

Drugi tom z cyklu "Bridget Jones" nie wywołał we mnie zbyt wiele entuzjazmu. Podobnie jak w poprzednim tomie tak i w tym nie znalazłam zabawnych czy ciekawych sytuacji. "Dziennk Bridget Jones. Szalejąc za facetem" jest zdecydowanie przecietną powieścią, do której nie będę wracać często. Głównym powodem, dla którego perypetie Bridget Jones nie spodobały mnie się jest między innymi styl w jakim została poprowadzona narracja; także sami bohaterowie nie wzbudzili we mnie ani zbyt pozytywnych ani zbyt negatywnych emocji - nie zostali przedstawieni wyraziście. Także dialogi bohaterów są zbyt ubogie, wręcz lakoniczne. Natomiast sytuacje z codziennego życia - takie jak kłopoty z dziećmi czy randkowanie z innymi mężczyznami - nie wzbudziło we mnie większego zainteresowania. W dodatku minusem w tej książce są wulgaryzmy, które ( przynajmniej w moim odczuciu ) nie powinny być nadużywane.

Czy w tym tomie są jakieś zalety? Z całą pewnością akcja powieści toczyła się płynnie i szybko. Fabuła wydaje się niezbyt skomplikowana czy zagmatwana. Obyło się bez zbędnych i zbyt rozciągniętych opisów miejsc, sytuacji czy zdarzeń. A i bohaterów nie sposób pomylić. Sam język powieści wydaje się całkiem zrozumiały i przejrzysty w odbiorze ( pomijając wulgaryzmy ).

W moim odczuciu jest to powieść przeciętna, która nie potrafi wywołać większych emocji. Jednakże książkę tę przeczytałam w krótkim czasie i trudno mi odnaleźć w niej pozytywne strony. Uważam, że jest to książka przeznaczona raczej dla wielbicieli Bridget Jones i dla tych osób, które nie są zbyt wymagające.

Dobra książka na rozluźnienie po ciężkim dniu. Czytałam ją z lekkim przymrużeniem oka bo aż trudno uwierzyć żeby człowiek w normalnym życiu mógł tak szybko zmieniać uczucia do drugiego człowieka. Ktoś obojętny a nawet denerwujący nagle staje się obiektem westchnień głównej bohaterki. Mały minus za zakończenie którego domyśliłam się już w połowie książki.

spodziewałam się czegoś lepszego, film zdecyowanie wypadl lepiej

spodziewałam się czegoś lepszego, film zdecyowanie wypadl lepiej

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka bezwartościowa, napisana na siłę pod wpływem popularności poprzednich dwóch. Nic dziwnego, że pominięto ją przy produkcji filmów, bo jest po prostu beznadziejna i niespójna z tym, co już wiemy o Bridget Jones. Po pierwsze, kobieta nagle przypomniała sobie, że skończyła anglistykę i wie coś o literaturze, więc ma agenta i zaczyna dostawać zlecenia na scenariusze filmowe na podstawie sztuk teatralnych… Tylko w czymś takim, kobieta która reprezentuje tzw. wiedzę bezużyteczną, tzn. nie posiada żadnej wiedzy nie pochodzącej z pisemek dla pań, jest w stanie wszystko psuć zawodowo i być za to nagradzaną (w dodatku po zaliczeniu serii wtop znanych z poprzednich książek, które powinny ją wykluczyć na dobre z zawodu dziennikarki, pisarki i osobowości telewizyjnej)… Nie da się tego czytać, nic się tutaj nie dzieje, z każdą stroną główna bohaterka jest coraz bardziej irytująca. Przyznam się, że nie przeczytałam całej. Coraz częściej pomijałam słowotoki, potem całe strony, aż w końcu zapytałam samą siebie: „Po co ty sobie to robisz? Nie chcesz tego czytać." Wtedy poczułam ogromną ulgę i bez żadnych wyrzutów sumienia wystawiłam ocenę 1.

Wallakera nie lubię, bridget jones nigdy nie dorasta i trochę bawi mnie ta formuła trochę gorszy bo mówienie ze bridget jest grubaska kiedy wazy 60kg trochę przesada. Moja interpretacja jest taka ze albo autorka nie chciała rezygnować ze znanej formuły albo wszystko widzimy z perspektywy kompleksów bridget. Jako rozrywka dobre ale bardzo idealizuje się tu mężczyzn naprawiaczy będący zupełnym przeciwieństwem głównej bohaterki

Lubię cały ten cykl, ale ta chyba najlepsza

Lubię cały ten cykl, ale ta chyba najlepsza

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Żałują że losy Bridget się kończą. Kończą się jednak w wielkim stylu! Książka jest bardzo zabawna, sprawia że śmieję się w głos. Tym razem losy bohaterki potrafią też wzruszyć. Wspaniała literatura, która nie daje wiele wiedzy, ale daje wiele emocji, a to jest dla mnie jako czytelnika, niezwykle ważne. POLECAM <3

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pięćdziesięciodwuletnia Bridget, wdowa z dwójką dzieci, znów poszukująca faceta...
Poprzednie części zdecydowanie bardziej zabawne. Trzecia część wzbudziła mój sceptycyzm. Może dlatego, że jako równolatka Bridget Jones doszłam do przekonania, że posiadanie faceta nie warunkuje wiecznej szczęśliwości ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najbardziej dojrzała i przyjemna ze wszystkich części Bridget Jones. Historia najbardziej przypomina prawdziwe rozterki kobiety, która przeżywa wiele trudnych chwil jednocześnie próbując nie poddać się i odnaleźć optymizm w każdej sytuacji. Wątki komediowe są ewidentnie okrojone, choć może niektóre dowcipy już tak nie śmieszą, jak kiedyś? Tak czy inaczej - mile spędzony czas zwłaszcza w zimowy wieczór.

• Przeczytane w 2014
  • 2015