Tajne państwo. Opowieść o polskim Podziemiu

- Kategoria:
- historia
- Tytuł oryginału:
- Story of a Secret State. My Report of the World
- Wydawnictwo:
- Znak Horyzont
- Data wydania:
- 2014-04-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-04-14
- Liczba stron:
- 544
- Czas czytania
- 9 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324030057
- Tłumacz:
- Grzegorz Siwek
- Tagi:
- II wojna światowa państwo podziemnie armia krajowa jan karski bohater Grzegorz Siwek
Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz. Wpadł tylko raz. Torturowany przez Niemców, bojąc się, że zdradzi, targnął się na swoje życie. Ryzykując rozstrzelanie, przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy. Złożył przywódcom aliantów wstrząsający raport o nazistowskich zbrodniach. On pierwszy usiłował obudzić sumienie świata i zatrzymać Holokaust.
Nazywał się Karski. Jan Karski – najsłynniejszy kurier Polski Walczącej.
„Tajne państwo” ukazało się w Ameryce w 1944 roku i natychmiast stało się bestsellerem. W siedemdziesiątą rocznicę premiery legendarna książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu. Powinien ją mieć na półce każdy polski patriota.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Raport dla świata
Nie daję panu żadnych poleceń ani instrukcji. Nie reprezentuje pan polskiego rządu ani jego polityki. Ułatwienia, jakie panu stworzymy, mają charakter czysto techniczny. Pańskie zadanie polega tylko na obiektywnym przedstawieniu tego, co pan widział, co przeżył i co kazano panu opowiedzieć o ludziach w Polsce i innych okupowanych krajach Europy. Powyższy cytat, pochodzący z ostatniego rozdziału książki „Tajne państwo” Jana Karskiego, precyzyjnie oddaje wskazówki (o ile w ogóle można o nich mówić),które prawdopodobnie towarzyszyły kurierowi, emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego oraz świadkowi Holokaustu przy tworzeniu wspomnień, odsłaniających kulisy funkcjonowania okupowanej Polski i struktur Podziemia.
Książka Karskiego „The Story of a Secret State” po raz pierwszy ukazała się w 1944 w Stanach Zjednoczonych i osiągnęła nakład ponad 360 tysięcy egzemplarzy. Jej opublikowanie przez Znak Horyzont umożliwia wreszcie konfrontację z tym dziełem także polskiemu czytelnikowi. Wydawca dołożył wszelkich starań, by polski przekład „Tajnego państwa” był rzetelny, wzbogacony merytorycznym i profesjonalnym komentarzem, zaopatrzony w dodatki uzupełniające lekturę: przypisy, klucz, aneks, indeks osób i fotografie. Warto zapoznać się też z dodatkowymi artykułami i dokumentami, jak również z niezwykłym wywiadem z autorem przeprowadzonym w 1999 roku, na rok przed jego śmiercią. Bez wątpienia widoczna jest w tej edycji współpraca profesjonalistów, którym udało się przybliżyć wyjątkową postać, jednocześnie nie czyniąc lektury uciążliwą czy faktograficznie przeładowaną.
„Tajne państwo” Jana Karskiego odtwarza dzieje i struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Autor, bohaterski kurier Polski Walczącej, wyraźnie daje czytelnikowi do zrozumienia, że podczas drugiej wojny światowej nie mieliśmy do czynienia z jakimś tam ruchem oporu, lecz w znaczeniu dosłownym – z tajnym państwem. Państwem, które prowadziło kontakty zewnętrzne i wewnętrzne, miało swoją organizację, przywódców, propagandę, konspiracyjną prasę, polityczną reprezentację, administrację, wojsko, szkolnictwo. Karski opisuje rozwój Podziemia od momentu jego powstania. Szkicuje dokładnie metody działania w konspiracji. Analizuje założenia i sposoby funkcjonowania w Podziemnym Państwie. Opowiada o sukcesach i porażkach Polski Walczącej, o złudnych nadziejach na rychły koniec wojny, o znaczeniu klęski w Polsce i o tym, dlaczego wojna dla Polaków każdorazowo przybiera wymiar totalny.
Relację Jana Karskiego czytałoby się momentami niczym znakomicie napisaną powieść sensacyjną, gdyby nie fakt, że wszystkie opisane wydarzenia są prawdziwe i nierzadko tragiczne. Książka obfituje bowiem w spektakularne ucieczki najpierw z rosyjskiej, a później z niemieckiej niewoli, wyrafinowane metody walki z Gestapo, wyroki śmierci wydawane i wykonywane na zdrajcach i kolaborantach, podróże podejmowane z narażeniem życia, bohaterów z powodzeniem funkcjonujących pod fałszywymi nazwiskami przez wiele lat oraz szpiegów. Jednak w ostatecznym rozrachunku jest to dramatyczna opowieść o ofiarach torturowanych w nazistowskich więzieniach, o próbach samobójczych podejmowanych z obawy, że więcej bólu człowiek nie zdoła już znieść. Jest to również świadectwo tragicznego losu ludności cywilnej, psychicznego ciężaru wojny, który dla wielu okazał się nie do uniesienia.
Na uwagę podczas lektury zasługuje uwydatnienie przez Karskiego roli kobiet podczas drugiej wojny światowej oraz ich często niedocenianej działalności w Podziemnym Państwie. Łączniczki do roboty konspiracyjnej nadawały się idealnie. Właściwie muszę stwierdzić, że wbrew rozpowszechnionej na całym świecie opinii, iż kobiety są gadatliwe i niedyskretne, moje własne doświadczenia skłoniły mnie do przekonania, że na ogół sprawdzają się one w konspiracji lepiej od mężczyzn. (…) Szybciej dostrzegają niebezpieczeństwo, za to rzadziej niż mężczyźni przejawiają skłonność do chowania głowy w piasek. (…) Odznaczają się większą ostrożnością, dyskrecją i zdrowym rozsądkiem. Przeciętna kobieta, która angażuje się w sekretne działania polityczne, wykazuje znacznie większy „zmysł konspiracyjny” niż typowy mężczyzna. Karski zwraca też w swojej relacji uwagę na matki, żony i córki mężczyzn z ruchu podziemnego, dla których nieszczęścia, funkcjonowanie w permanentnym strachu oraz poczucie zagrożenia były codziennością. Autor wspomina także dramatyczne losy wielu żon konspiratorów, które często ginęły jako męczennice. Pisze również o odwadze młodych dziewcząt, okrutnie torturowanych za kolportaż podziemnej prasy. To dostrzeżenie roli kobiet w wojennej rzeczywistości wydaje się tym bardziej cenne i pozytywnie zaskakujące, że książka powstała 70 lat temu.
„Tajne państwo” napisane jest prostym, przystępnym, żywym i wiarygodnym językiem. Krótkie, zwięzłe w swej formie i przemyślane rozdziały jedynie ułatwiają lekturę. W swoim fabularyzowanym pamiętniku Jan Karski utrwala nie tylko spotkania z wielkimi osobistościami, z którymi dane mu było rozmawiać, jak Franklin Delano Roosevelt czy generał Władysław Sikorski, lecz z równą uwagą wspomina przyjaciół, rodzeństwo, nieznane mu bliżej osoby, które przyczyniły się do jego przetrwania. Mimo niecodziennych zasług nie przypisuje sobie nadzwyczajnej roli. Wręcz przeciwnie, z lektury wyłania się skromny i krytyczny wobec siebie człowiek. Mężczyzna, który przyznaje, że zdarzało mu się w swojej działalności popełniać błędy, które czasem kosztowały kogoś życie.
„Tajne państwo” to lektura warta więcej niż kilka podręczników do historii. To książka zdecydowanie lepsza od większości znanych mi filmów dotyczących drugiej wojny światowej. Nie pojmuję, dlaczego jest to, jak dotąd, historia niesfilmowana. To reporterska relacja o polskim Podziemiu, zdawana przez jedną z najwybitniejszych postaci XX stulecia.
Ewelina Tondys
Oceny
Książka na półkach
- 825
- 456
- 182
- 30
- 28
- 27
- 24
- 11
- 8
- 7
OPINIE i DYSKUSJE
Świetna książka. Bardzo dobrze pokazane życie podziemne w latach niemieckiej okupacji, wciąga także opis tego co sam przeszedł i przeżył.
Świetna książka. Bardzo dobrze pokazane życie podziemne w latach niemieckiej okupacji, wciąga także opis tego co sam przeszedł i przeżył.
Pokaż mimo toPrawdziwa uczta . Wartka opowieść o całym Podziemiu walczącym. Bez niepotrzebnego patosu, idealizowania. Niektóre fakty są opisywane bardzo sucho, wrecz bezemocjonalnie co tylko potęguje dramatyzm.
Pan Jan Karski był jedną z ważniejszych postaci konspiracji czasów wojny. Interesowałam się jego historią już wcześniej, znałam jego losy, oglądałam wywiady, czytałam artykuły. Niezwykły człowiek, charyzmatyczny, interesujący a jednocześnie niezwykle skromny i pokorny. Ma bardzo charakterystyczny sposób opowiadania - nie sposób się oderwać. Plastyczne, żywe obrazy, dynamiczne wydarzenia, zero niepotrzebnych słów, opisów. Jednocześnie przepiekna polszczyzna, taka prosta, czysta, ale szlachetna. Widać i słychać, że jest to człowiek gruntownie wykształcony przed wojną.
Uważam, że jest to pozycja która powinna być lekturą szkolną dla młodzieży - warto im pokazać czym jest odwaga i miłość do ojczyzny, a przede wszystkim czym jest szacunek do drugiego człowieka. Zresztą ta ksiązka przekazuje tak wiele wartości, że młodzież mogłaby naprawdę tylko skorzystać.
Prawdziwa uczta . Wartka opowieść o całym Podziemiu walczącym. Bez niepotrzebnego patosu, idealizowania. Niektóre fakty są opisywane bardzo sucho, wrecz bezemocjonalnie co tylko potęguje dramatyzm.
więcej Pokaż mimo toPan Jan Karski był jedną z ważniejszych postaci konspiracji czasów wojny. Interesowałam się jego historią już wcześniej, znałam jego losy, oglądałam wywiady, czytałam artykuły....
Na pewno jest to książka bardzo wartościowa, bo pisana przez bezpośredniego świadka wydarzeń, które wpłynęły i nadal wpływają na historię naszego kraju. Forma przekazu jest bardzo przystępna dla zwykłego czytelnika, aczkolwiek sama treść do łatwych nie należy.
Książka jest wartościowa także dlatego, że pozwala poznać ówczesne realia z punktu widzenia kogoś, kto miał możliwość rozmawiania z ludźmi nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, zarówno ze zwykłymi ludźmi, jak i najważniejszymi osobami anglosaskiej części aliantów.
Dla mnie jest to kolejna pozycja pozwalająca poukładać wiadomości dotyczące okresu II wojny światowej. Jan Karski, oprócz niewątpliwego podziwu dla funkcjonowania polskiego Państwa Podziemnego, zauważa jednak także rzeczy często pomijane, trochę niepasujące do upublicznianej u nas wizji, w której jakoś pomija się zwykłych szarych Polaków, nie należących do Podziemia. Poruszyło mnie to, że już od samego początku członkowie Podziemia paradoksalnie czuli się na ulicach pewniej niż zwykli zagubieni obywatele, mając za sobą coraz sprawniej działającą machinę zapewniającą im przede wszystkim spokój od strony organizacyjnej (dokumenty, miejsce pracy, zakwaterowanie, wyżywienie). Z drugiej strony w ostatnim rozdziale J. Karski podsumowuje różnicę pomiędzy tym jak Polska i Polacy była postrzegana na zachodzie, a jak Polacy uważali, że jest lub powinna być postrzegana. I niestety to niezrozumienie swojej pozycji było powodem wielu tragedii, do których doszło od 1943 roku, z Powstaniem Warszawskim na czele.
Na pewno jest to książka bardzo wartościowa, bo pisana przez bezpośredniego świadka wydarzeń, które wpłynęły i nadal wpływają na historię naszego kraju. Forma przekazu jest bardzo przystępna dla zwykłego czytelnika, aczkolwiek sama treść do łatwych nie należy.
więcej Pokaż mimo toKsiążka jest wartościowa także dlatego, że pozwala poznać ówczesne realia z punktu widzenia kogoś, kto miał...
Z 8 gwiazdek przynajmniej 3 dotyczą treści. Czy są ważniejsze książki XX wieku niż te, które dokumentują wojnę, próby wymordowania całych narodów?
Początek to przygnębiające realia i kontrast między życiem przed i po wybuchu wojny. W większości jest to chłodny, reporterski opis narratora niezwykle mało skupionego na sobie. Ciekawa z dzisiejszego punktu widzenia zdaje się niezwykła rola wiary Karskiego. Nie w Boga, boga, czy państwo ale w pewne ideały.
Bohaterstwo tamtych czasów przejawia się w postawach zwyczajnych ludzi, którzy musieli odnajdywać się w realiach okupacji, wysiedleń, śmierci bliskich, ale i mądrości tych, którzy tworzyli państwo podziemne na emigracji. Karski oddaje hołd kobietom, przede wszystkim Łączniczkom, których los był w czasie wojny wyjątkowo okrutny.
Ta książka to gotowy scenariusz na niezwykły film lub produkcję serialową. Sprawia, że chciałbym poznać bardziej szczegółowe historie na temat armii w Szkocji oraz na Biskim Wschodzie.
Z 8 gwiazdek przynajmniej 3 dotyczą treści. Czy są ważniejsze książki XX wieku niż te, które dokumentują wojnę, próby wymordowania całych narodów?
więcej Pokaż mimo toPoczątek to przygnębiające realia i kontrast między życiem przed i po wybuchu wojny. W większości jest to chłodny, reporterski opis narratora niezwykle mało skupionego na sobie. Ciekawa z dzisiejszego punktu widzenia zdaje się...
Bardzo przyjemnie się czyta. Niesamowita historia człowieka, który zobaczył lub sam doświadczył okropnego niemieckiego barbarzyństwa podczas II WŚ, gestapo, getto żydowskie, obóz zagłady.. Później dane mu było opowiedzieć to wszystko osobiście najważniejszym osobom w Anglii i USA, w tym samemu prezydentowi. Wow
Bardzo przyjemnie się czyta. Niesamowita historia człowieka, który zobaczył lub sam doświadczył okropnego niemieckiego barbarzyństwa podczas II WŚ, gestapo, getto żydowskie, obóz zagłady.. Później dane mu było opowiedzieć to wszystko osobiście najważniejszym osobom w Anglii i USA, w tym samemu prezydentowi. Wow
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJedna z pozycji obowiązkowych dla kogoś, kto choć trochę interesuje się tym jak faktycznie wyglądała działalność w AK, wiele można się dowiedzieć. Poza tym książka miejscami bardzo poruszająca, gdy dowiadujemy się o losach niektórych z bohaterów - nie są oni dla nas dodatkiem do porażającej liczby ofiar II Wojny Światowej, są ludźmi, takimi jak my, a może przez to co przeszli lepszymi od nas.
Jedna z pozycji obowiązkowych dla kogoś, kto choć trochę interesuje się tym jak faktycznie wyglądała działalność w AK, wiele można się dowiedzieć. Poza tym książka miejscami bardzo poruszająca, gdy dowiadujemy się o losach niektórych z bohaterów - nie są oni dla nas dodatkiem do porażającej liczby ofiar II Wojny Światowej, są ludźmi, takimi jak my, a może przez to co...
więcej Pokaż mimo toOj, dobra książka, bardzo! Wspaniała, pełna przygód biografia, kariera idealna i wielkie dzieło specjalisty w swojej dziedzinie - aż człowieka wierci w życiorys! Jednocześnie cudny przykład wytrwałości, niezłomności, normalności i równowagi psychicznej. Powinszować, pozazdrościć i nigdy nie zapomnieć.
Oj, dobra książka, bardzo! Wspaniała, pełna przygód biografia, kariera idealna i wielkie dzieło specjalisty w swojej dziedzinie - aż człowieka wierci w życiorys! Jednocześnie cudny przykład wytrwałości, niezłomności, normalności i równowagi psychicznej. Powinszować, pozazdrościć i nigdy nie zapomnieć.
Pokaż mimo toPowiem jedno, zbyt długo czekała na swój dobry czas, bo lektura to nie tylko dobra, ale wręcz doskonała. Żywe świadectwo człowieka tamtych potwornych, bolesnych dni, żywe świadectwo tego, jak żyła i umierała Polska, aby za każdym razem odrodzić się na nowo, nie dać się zgłębić i wymazać z mapy świata. Okupacja niemiecka miała różne formy, jednak okupacja Polski pod rządami nazistów miała aspekt szczególny.
Wybitna, niezwykła i nietuzinkowa postać minionego XX wieku. Pozostaje żałować, że świat w tamtym czasie pozostał głuchy na świadectwa i relacje naocznego świadka.
https://internetowacela.blogspot.com
Powiem jedno, zbyt długo czekała na swój dobry czas, bo lektura to nie tylko dobra, ale wręcz doskonała. Żywe świadectwo człowieka tamtych potwornych, bolesnych dni, żywe świadectwo tego, jak żyła i umierała Polska, aby za każdym razem odrodzić się na nowo, nie dać się zgłębić i wymazać z mapy świata. Okupacja niemiecka miała różne formy, jednak okupacja Polski pod rządami...
więcej Pokaż mimo toAbsolutna.
Absolutna.
Pokaż mimo toBardzo dobra pozycja. Fajnie, że świat mógł się trochę o naszym bohaterstwie, inteligencji i niszczącej nas okupacji dowiedzieć zaraz po wojnie "u źródła".
Na minus jednak to, że autor-BOHATER wysnuł kilka wniosków, które jak się później okazało, były bardzo mylne. O to jednak pretensji mieć nie można, bo w czasie II wojny, na początku i zaraz po niej większość niestety nie posiadała wiedzy całościowej. POLECAM!
Bardzo dobra pozycja. Fajnie, że świat mógł się trochę o naszym bohaterstwie, inteligencji i niszczącej nas okupacji dowiedzieć zaraz po wojnie "u źródła".
więcej Pokaż mimo toNa minus jednak to, że autor-BOHATER wysnuł kilka wniosków, które jak się później okazało, były bardzo mylne. O to jednak pretensji mieć nie można, bo w czasie II wojny, na początku i zaraz po niej większość niestety...