Tajne Państwo

Rosner i Wspólnicy
2004-01-01
2004-01-01
podziemie RP Karski tajne państwo

Książka napisana przez naocznego świadka, osobę, która przeżyła i odczuła na własnej skórze to, o czym pisze - to cenne. Opis struktury i sposoby działania polskiego państwa podziemnego - bardzo czytelne i dla mnie ciekawe. Co mi trochę przeszkadza w tej książce to fakt, że pierwsze wydanie w Stanach było możliwe po zastosowaniu się do wytycznych wydawcy - nie wiem, jak to możliwe, ale ja, czytając tę książkę czułam jakąś sztuczność, ułagodzenie, lekkie wypolerowanie. A wojna przecież nie jest ładna, prawda? I to jest mój zarzut do tej książki, choć wiem, że czasy łatwe nie były, a temat do opowiedzenia światu był ważny. Generalnie uważam, że warto.

Świetna książka. Bardzo dobrze pokazane życie podziemne w latach niemieckiej okupacji, wciąga także opis tego co sam przeszedł i przeżył.

Prawdziwa uczta . Wartka opowieść o całym Podziemiu walczącym. Bez niepotrzebnego patosu, idealizowania. Niektóre fakty są opisywane bardzo sucho, wrecz bezemocjonalnie co tylko potęguje dramatyzm.

Pan Jan Karski był jedną z ważniejszych postaci konspiracji czasów wojny. Interesowałam się jego historią już wcześniej, znałam jego losy, oglądałam wywiady, czytałam artykuły. Niezwykły człowiek, charyzmatyczny, interesujący a jednocześnie niezwykle skromny i pokorny. Ma bardzo charakterystyczny sposób opowiadania - nie sposób się oderwać. Plastyczne, żywe obrazy, dynamiczne wydarzenia, zero niepotrzebnych słów, opisów. Jednocześnie przepiekna polszczyzna, taka prosta, czysta, ale szlachetna. Widać i słychać, że jest to człowiek gruntownie wykształcony przed wojną.
Uważam, że jest to pozycja która powinna być lekturą szkolną dla młodzieży - warto im pokazać czym jest odwaga i miłość do ojczyzny, a przede wszystkim czym jest szacunek do drugiego człowieka. Zresztą ta ksiązka przekazuje tak wiele wartości, że młodzież mogłaby naprawdę tylko skorzystać.

Na pewno jest to książka bardzo wartościowa, bo pisana przez bezpośredniego świadka wydarzeń, które wpłynęły i nadal wpływają na historię naszego kraju. Forma przekazu jest bardzo przystępna dla zwykłego czytelnika, aczkolwiek sama treść do łatwych nie należy.

Książka jest wartościowa także dlatego, że pozwala poznać ówczesne realia z punktu widzenia kogoś, kto miał możliwość rozmawiania z ludźmi nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, zarówno ze zwykłymi ludźmi, jak i najważniejszymi osobami anglosaskiej części aliantów.

Dla mnie jest to kolejna pozycja pozwalająca poukładać wiadomości dotyczące okresu II wojny światowej. Jan Karski, oprócz niewątpliwego podziwu dla funkcjonowania polskiego Państwa Podziemnego, zauważa jednak także rzeczy często pomijane, trochę niepasujące do upublicznianej u nas wizji, w której jakoś pomija się zwykłych szarych Polaków, nie należących do Podziemia. Poruszyło mnie to, że już od samego początku członkowie Podziemia paradoksalnie czuli się na ulicach pewniej niż zwykli zagubieni obywatele, mając za sobą coraz sprawniej działającą machinę zapewniającą im przede wszystkim spokój od strony organizacyjnej (dokumenty, miejsce pracy, zakwaterowanie, wyżywienie). Z drugiej strony w ostatnim rozdziale J. Karski podsumowuje różnicę pomiędzy tym jak Polska i Polacy była postrzegana na zachodzie, a jak Polacy uważali, że jest lub powinna być postrzegana. I niestety to niezrozumienie swojej pozycji było powodem wielu tragedii, do których doszło od 1943 roku, z Powstaniem Warszawskim na czele.

Z 8 gwiazdek przynajmniej 3 dotyczą treści. Czy są ważniejsze książki XX wieku niż te, które dokumentują wojnę, próby wymordowania całych narodów?

Początek to przygnębiające realia i kontrast między życiem przed i po wybuchu wojny. W większości jest to chłodny, reporterski opis narratora niezwykle mało skupionego na sobie. Ciekawa z dzisiejszego punktu widzenia zdaje się niezwykła rola wiary Karskiego. Nie w Boga, boga, czy państwo ale w pewne ideały.

Bohaterstwo tamtych czasów przejawia się w postawach zwyczajnych ludzi, którzy musieli odnajdywać się w realiach okupacji, wysiedleń, śmierci bliskich, ale i mądrości tych, którzy tworzyli państwo podziemne na emigracji. Karski oddaje hołd kobietom, przede wszystkim Łączniczkom, których los był w czasie wojny wyjątkowo okrutny.

Ta książka to gotowy scenariusz na niezwykły film lub produkcję serialową. Sprawia, że chciałbym poznać bardziej szczegółowe historie na temat armii w Szkocji oraz na Biskim Wschodzie.

Jedna z pozycji obowiązkowych dla kogoś, kto choć trochę interesuje się tym jak faktycznie wyglądała działalność w AK, wiele można się dowiedzieć. Poza tym książka miejscami bardzo poruszająca, gdy dowiadujemy się o losach niektórych z bohaterów - nie są oni dla nas dodatkiem do porażającej liczby ofiar II Wojny Światowej, są ludźmi, takimi jak my, a może przez to co przeszli lepszymi od nas.

Oj, dobra książka, bardzo! Wspaniała, pełna przygód biografia, kariera idealna i wielkie dzieło specjalisty w swojej dziedzinie - aż człowieka wierci w życiorys! Jednocześnie cudny przykład wytrwałości, niezłomności, normalności i równowagi psychicznej. Powinszować, pozazdrościć i nigdy nie zapomnieć.

Powiem jedno, zbyt długo czekała na swój dobry czas, bo lektura to nie tylko dobra, ale wręcz doskonała. Żywe świadectwo człowieka tamtych potwornych, bolesnych dni, żywe świadectwo tego, jak żyła i umierała Polska, aby za każdym razem odrodzić się na nowo, nie dać się zgłębić i wymazać z mapy świata. Okupacja niemiecka miała różne formy, jednak okupacja Polski pod rządami nazistów miała aspekt szczególny.

Wybitna, niezwykła i nietuzinkowa postać minionego XX wieku. Pozostaje żałować, że świat w tamtym czasie pozostał głuchy na świadectwa i relacje naocznego świadka.

Absolutna.

Absolutna.

Bardzo przyjemnie się czyta. Niesamowita historia człowieka, który zobaczył lub sam doświadczył okropnego niemieckiego barbarzyństwa podczas II WŚ, gestapo, getto żydowskie, obóz zagłady.. Później dane mu było opowiedzieć to wszystko osobiście najważniejszym osobom w Anglii i USA, w tym samemu prezydentowi. Wow

• II wojna światowa
  • Historyczne