rozwińzwiń

Wyspy pamięci

Okładka książki Wyspy pamięci Jerzy Kuncewicz
Okładka książki Wyspy pamięci
Jerzy Kuncewicz Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8320537029
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1178
1154

Na półkach: ,

Całkiem przyzwoite wspomnienia polityka przedwojennego PSL, potem emigranta do 1956 r., męża Marii Kuncewiczowej.

Był rogatą duszą - jeszcze w 1916 jako młokos w organizacji niepodległościowej umiał się postawić Komendantowi, czyli Józefowi Piłsudskiemu – któremu to się spodobało, ale nowego wyznawcy nie pozyskał. A jego ocena sanacji – ostra, ale kto powie, że niesprawiedliwa?

Najciekawsze są wspomnienia wojenne, gdy Kuncewiczowie dotarli do Francji i Anglii. On sam nie ma od początku wielu złudzeń co do naszych prześwietnych sojuszników. Jako bystry obserwator widzi, że rządowe środowisko emigracyjne to nie grono aniołów, nie tylko endecy. Nie oszczędza i polityków PSL – taki minister Aleksander Ładoś wychodzi na niezłego cwaniaka i łajdaka.

Nieznanym epizodem jest fakt, że Kuncewicz był ostatnim rozmawiającym z emigracyjnym przywódcą Żydów Szmulem Zygielbojmem. Popełnił on samobójstwo – dał bowiem ludziom w Getcie Warszawskim zgodę na powstanie. „Czy ja mogę powiedzieć – gińcie, a sam….?” – mówił Kuncewiczowi w ostatniej rozmowie. A nad ranem zadzwoniło do niego Intelligence Service, informując o samobójstwie. Dodano, że Zygielbojm przed śmiercią napisał do niego list, którego Kuncewicz nie dostanie ze względu na „rację stanu” (Churchill nie chciał przyjąć Zygielbojma, domagającego się pomocy dla getta…).

I jeszcze jedna smutna rzecz. To od Kuncewicza dowiedziałem się, że rząd polski w Londynie nie był utrzymywany z żadnego polskiego budżetu, ale za wszystko, włącznie z pensjami ministrów czy urzędników, jak Kuncewicz, płacili sami Anglicy. ”W ten sposób znaleźliśmy się w pełnej zależności od brytyjskiej administracji” – konstatuje gorzko Autor.

A gdy w 1945 Wlk. Brytania cofnęła uznanie rządowi RP w Londynie, wypłaciła ministrom i innym „odszkodowania” jako swoim urzędnikom. Kuncewicz jako jedyny odmówił przyjęcia tych pieniędzy, bo „nigdy nie pracował w brytyjskiej administracji” - choć już biedował…. Co klasa, co klasa – a co kasa co kasa. Koledzy, którzy ją wzięli, Autora lekko znielubili….

Całkiem przyzwoite wspomnienia polityka przedwojennego PSL, potem emigranta do 1956 r., męża Marii Kuncewiczowej.

Był rogatą duszą - jeszcze w 1916 jako młokos w organizacji niepodległościowej umiał się postawić Komendantowi, czyli Józefowi Piłsudskiemu – któremu to się spodobało, ale nowego wyznawcy nie pozyskał. A jego ocena sanacji – ostra, ale kto powie, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    2
  • 2.Wspomnienia/Pamiętniki/Listy
    1
  • 0.0.Domowa biblioteczka
    1
  • Z polecenia
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wyspy pamięci


Podobne książki

Przeczytaj także