Wybór pism

Okładka książki Wybór pism Erazm z Rotterdamu
Okładka książki Wybór pism
Erazm z Rotterdamu Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Narodowa: Seria II
brak tytułu oryguinału, zbiór tekstów
Ossolineum
1992-01-01
1992-01-01
praca zbiorowa
Filozofia Erazm z Rotterdam literatura holenderska

Na półkach: , , , , , ,

Opinia dotyczy POCHWAŁY GŁUPOTY i SKARGI POKOJU.

POCHWAŁA GŁUPOTY

To jedno z najsłynniejszych dzieł Erazma i na pewno godne uwagi. Narratorem utworu jest upersonifikowana Głupota, która dowodzi, że to ona niepodzielnie panuje nad światem, a wszyscy ludzie (także duchowni) są jej poddanymi. Argumentacja Głupoty jest - o dziwo - bardzo przekonująca i doprawdy nietrudno o nabranie przekonania, że lepiej być głupim niż mądrym. Tak, ta książka potrafi zmienić światopogląd.

Utwór czyta się przyjemnie, napisany jest prostym, zrozumiałym językiem, w którym poważne refleksje przeplatają się z żartami. Ponadto Głupota zwraca się bezpośrednio do czytelnika, co przypomina bezpośredni kontakt. Utwór ma charakter moralistyczny, bo krytykuje społeczeństwo XVI w. Jednak moralistyka nie jest tu nachalna, a nawet trudno ją odczuć - wszystko dzięki utrzymania dzieła w tonie żartobliwo-satyrycznym i posługiwania się absurdem oraz ironią.

Dzieło ma starannie przemyślaną kompozycję, a smaczku dodaje fakt, że znajdowało się w indeksie ksiąg zakazanych. Wszyscy lubią to, co zakazane ;)

SKARGA POKOJU

Autor w "Skardze pokoju" stara się udowodnić, że pokój jest stanem bardzo pożądanym, ale ludzie robią wszystko, by pozbyć się go, na własne życzenie przynosząc sobie nieszczęście. Upersonifikowany Pokój posługuje się przekonującymi argumentami, a część z nich może być aktualna również współcześnie. Gdyby tylko chcino posłuchać Erazma...

Opinia dotyczy POCHWAŁY GŁUPOTY i SKARGI POKOJU.

POCHWAŁA GŁUPOTY

• Renesans
  • Polonistyka
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
  • Biblioteka domowa
  • Antologie, zbiory, tomiki

Dodaj cytat z książki Wybór pism