Krassus. Polityk niespełnionych ambicji.

Okładka książki Krassus. Polityk niespełnionych ambicji. Maciej Piegdoń
Okładka książki Krassus. Polityk niespełnionych ambicji.
Maciej Piegdoń Wydawnictwo: Historia Iagellonica Cykl: Mediterraneum (tom 8) historia
historia
Mediterraneum (tom 8)
Historia Iagellonica
2011-01-01
2011-01-01
Rzym Starożytność Schyłek republiki Krassus Partowie Cezar Pompejusz Triumwirat Cyceron Katylina

Bardzo udana biografia średnio znanego wodza i polityka z okresu schyłku republiki. W zasadzie, znajdziemy w niej wszystko, czego powinno się oczekiwać po dobrej biografii: pochodzenie, cechy charakteru, przebieg kariery i wreszcie śmierć głównego bohatera. Szczególny nacisk położono zwłaszcza na karierę polityczną Krassusa, który zwykle spychany jest - dosyć niesłusznie - w cień przez Pompejusza i Cezara. Mniej miejsca poświęcono aspektom wojskowym jego kariery. Oczywiście, wyprawy przeciwko Partom nie dało się pominąć, ale nie stanowi ona jakiejś wybitnie rozbudowanej części tej książki, choć autor nie boi się stanąć w obronie wodza, na którego klęskę w dużej mierze miała wpływ zdrada sojuszników.
Z literackiego punktu widzenia jest nieźle; autor ma lekki styl, ale bez uciekania się do fabularyzowania. Tło historyczne dziejów Krassusa przedstawiono zwięźle, wręcz ubogo, chyba słusznie zakładając, że czytelnicy zupełnie nieobeznani w dziejach rzymskich po tę książkę raczej nie sięgną.

Na półkach: , , , , , , ,

Jak każda pozycja z serii Mediterraneum, także "Krassus..." jest książką bardzo ładnie wydaną, do tego wzbogaconą o wkładkę przedstawiającą monety partyjskie, jakie znajdują się w krakowskim Muzeum Narodowym. Opracowanie M. Piegdonia jest jedyną dostępną w języku polskim biografią trzeciego z triumwirów. Opowiada o jego życiu na tle burzliwej epoki upadku Republiki, a w tle przewijają się tak ważne postacie jak Cezar, Pompejusz, Cyceron, Katylina czy Spartakus. Monografia podkreśla kilka mniej znanych faktów dotyczących życia Krassusa, jak choćby jego talenty krasomówcze, długoletnią rywalizację z Pompejuszem, czy konsekwentne działania zmierzające do uzyskania przywództwa w rzymskiej polityce. Po lekturze tej książki nie sposób już uważać Krassusa za trzeciego w triumwiracie. Autor podkreśla liczne pozakulisowe działania najbogatszego z Rzymian, akcentuje znaczenie jego gospodarczych operacji. Książka napisana jest ładnym językiem w oparciu o solidną kwerendę bibliograficzną. Także podział na cztery części (1. Młodość i początki kariery; 2. Rywalizacja z Pompejuszem; 3. Okres triumwiratu; 4. Wojna z Partią) został dobrze dokonany. Pewnym mankamentem są stosunkowo liczne literówki, które pojawiają się zwłaszcza w wyrażeniach łacińskich. Z pewnością jednak książkę tę warto polecić i to nie tylko historykom. Wobec istnienia licznych monografii o Cezarze, przełożonej z angielskiego biografii Pompejusza, książka M. Piegdonia wydaje się dobrym uzupełnieniem polskiej literatury przedstawiającej głównych aktorów rzymskiej sceny politycznej u schyłku starej ery.

• Biografia
  • Ania
  • Starożytność
  • Starożytność
  • Cykl
  • Rzym i świat rzymski

Dodaj cytat z książki Krassus. Polityk niespełnionych ambicji.