Hitlerjugend. Dzieci Hitlera

Wydawnictwo RM
2013-01-01
2013-01-01
Olga Knopińska

Książka historyczna również wojenna, dotycząca organizacji nazistowskich młodzieży niemieckiej, oparta na faktach.

Autor próbuje nakreślić tło organizacji dzieci i młodzieży 10-18 lat ,wstępującej w szeregi Hitler-Jugend. Wyróżnia też osobno dziewczęta i młode kobiety, które wstępowały do HJ, układane na przykładne niemieckie żony i matki . Organizacje w ramach HJ : Związek Młodych Dziewcząt 10-13 lat, Związek Niemieckich Dziewcząt BDM 13-17 lat, Wiara i Piękno 17-21 lat.
Rozpościera przyczyny wstępowania do organizacji , podając liczbę samobójstw dzieci i młodzieży w latach 1918- 1933.
Poświęca też dużo tekstu opisowi organizacji , które przeciwstawiały się Hitlerowi czyli ruchowi oporu w III Rzeszy, wyłącznie młodzieżowych. Ten rozdział można by potraktować szerzej w osobnej lekturze.

Przemoc i bezprawie dokonane na psychice niemieckich dzieci było gwałtem i zbrodnią, w dodatku rozłożoną i ściśle rozplanowaną w czasie, która odbija się echem również po wojnie.
Autor dokumentuje cały proces powstawania HJ, nastrojów społecznych panujących oraz podstępnej działalności nazistowskich psychologów, propagandy, idealizowania przywódców niemieckich.
Przedstawił też nie tylko samą organizację ,ale jej działalność przyfrontową i zaangażowanie militarne.
Podaje liczne relacje świadków, wspomnienia, wstawia konkretne cytaty .

Dużo szczegółów autentyzmu, historycznych drobiazgów. Lektura bardzo rozciągnięta, sucha, chwilami chaotyczna. Źle się czyta, nuży. Nie wciąga na tyle, żeby czuć niedosyt.
Za mało emocji. Oczekiwałam czegoś innego. Poza tym brak zdjęć archiwalnych, ilustracji, a ciekawe byłoby rozpracowanie mundurów, odznak , emblematów itp.
Po każdym rozdziale są przypisy, a na końcu brak bibliografii. Znajduje się za to indeks skrótów i nazw osobowych.
Cenna pozycja w kwestii zdobycia wiedzy , ale nic poza tym. Nie jest to wyczerpująca temat lektura.
Warto wiedzieć, że istniał HJ , ale myślę, że jak się chce więcej coś dowiedzieć, to trzeba bardziej pogrzebać w literaturze.
Polecam jako pierwszą poglądową pozycję.

„Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie”.
A. Einstein
Manipulacja na przestrzeni historii przybierała różne formy. Czy naród polski został kiedykolwiek zmanipulowany? Oczywiście nie raz, nie tylko w przeszłości, ale i w czasach współczesnych. To samo od zawsze działo się w innych krajach Europy i całego świata. Czy Niemcy zostali zmanipulowani podczas dojścia Hitlera do władzy? Temat ten budzi coraz większe kontrowersje zwłaszcza w kontekście zbrodni na takich narodach, jak Polacy, czy Żydzi. Trzeba, jednak powiedzieć, że Wiele z założeń niesławnego akwarelisty była dobra dla jego narodu, przyczyniając się do rozwoju jego gospodarki, czy infrastruktury.
Ludzie dorośli podejmują raczej świadome decyzje, natomiast dzieci można wciągnąć, w każdy nawet poważny konflikt od rozwodu począwszy na wojnie skończywszy. Nie inaczej było za III Rzeszy, kiedy to genialny pomysł utworzenia młodzieżowej przybudówki partii narodowosocjalistycznej. Hitlerjugend jest bez wątpienia najbardziej znaną organizacją, która zrzeszała niemiecką młodzież pod rządami nazistów. Jej liczebność, powszechność, zasady przyjęć i działania świadczyły o niemal całkowitej indoktrynacji niemieckiego społeczeństwa. Nazistom udało się niemal doszczętnie zniszczyć całe pokolenie, które nie znało innego obrazu świata niż ten, który prezentowała im bezwzględna propaganda. W tym kontekście była to jedna ze zbrodni, jakie Adolf Hitler popełnił na własnym narodzie. Nie należy jednak zapominać, iż cieszył się w tym okresie ogromnym poparciem społecznym, a przynależność do Hitlerjugend, choć na późniejszym etapie już obowiązkowa, była dla wielu – rodziców i młodych – powodem do nieskrywanej dumy.
Pan Michael Kater na ponad trzystu stronach zapoznaje nas z historią utworzenia tego ugrupowania, jego sukcesami, oraz późniejszym upadkiem. Poznamy tutaj zarówno dziewczęta, jak i chłopców, dla których czynny udział we wszelkich akcjach wojennych było nie tylko obowiązkiem, ale i radością ze służenia swojej ojczyźnie. Co ciekawe Autor poświęcił także jeden rozdział, który mówi o roli dziewcząt i kobiet w ówczesnym społeczeństwie. Ich obowiązków budowania szczęśliwych małżeństw i służeniu własnemu domowi. W publikacji tej wybrzmiewa cała propaganda, skrupulatnie przygotowana nie tylko przez samego Adolfa, ale także ludzi mu podległych.
Dzieci Hitlera Hitlerjugend, to skrzętnie zapisana machina manipulacji psychologicznej i społecznej, w mistrzowski sposób ukazująca ówczesny geniusz propagandy sukcesu. Jako książka historyczna, dla mnie troszkę za krótka, mam wrażenie, że Pisarz skupił się na najważniejszych rzeczach, ale nie za bardzo uraczył nas ciekawostkami, a szkoda. Pozycja niezwykle merytoryczna z niezwykle obszerną bibliografią, co moim zdaniem w tego typu książkach jest najważniejsze. Oczywiście sam Autor potępia powstanie młodzieżówki NSDAP, słusznie. Natomiast ja zastanawiam się, czy powstawanie młodzieżówek różnych partii dziś, nie jest podobne do tego, co zrobił Hitler… Myślę, że dziś działa ta sama manipulacja, co wówczas, może tylko na razie wciągająca w politykę nieco starszych młodych ludzi.
Książkę Dzieci Hitlera z serii Sekrety Historii, polecam. Generalnie polecam całą serię, ponieważ moim zdaniem, jest warta uwagi.

zaczytanizkawa.blogspot.com

A. Einstein

Kawał solidnej lektury. Autor przedstawił szczegółowo strukturę oraz funkcjonowanie Hitlerjugend, a także innych młodzieżowych grup istniejących w okresie Trzeciej Rzeszy. Przedstawiono proces indoktrynacji niemieckiej młodzieży od najmłodszych lat przez szychy nazistowskiego reżimu.

W chronologicznie opisane etapy działalności HJ, wplecione zostały historie młodych, często nieświadomych swojej roli ludzi, którzy byli trybami tej machiny i albo się podporządkowali albo ponosili karę.

Szczególnie zapadła mi w pamięć informacja że członkiem HJ był między innymi ojciec obecnego króla Holandii , dyplomata , Claus von Amsberg. Dzięki takim małym ciekawostkom, nie żałuję czasu poświęconego tej pozycji.

„Hitlerjugend. Dzieci Hitlera” - (skrót HJ) czyli niemiecka organizacja młodzieżowa, której celem było „wychowanie młodzieży tak aby stawała się coraz twardsza i nie cofała się przed żadną formą okrucieństwa”. W efekcie tym, w szeregi HJ rekrutowano młodzież - dzieci w wieku od 10 do 18 lat. Promowano kult silnej rasy, surową dyscyplinę, władzę jednostki i niezachwianą wiarę w nadczłowieka - aryjską rasę. Uczono ich wyższości, honoru, walki, odwagi i gotowości na śmierć, umiejętności sportowych i paramilitarnych. Każdy członek HJ przechodził proces intensywnej indoktrynacji.
Za przynależność do HJ miliony niemieckich chłopców, dzieci i młodzieży poniosło śmierć za III Rzeszę. Śmierć na wojnie, na lini frontu lub w rosyjskiej/francuskiej niewoli. Brunatna koszula i tatuaż pod pachą stały się symbolem nie tylko władzy i niemieckiej wojny ale również przyczyniły się do bestialskiej śmierci niekiedy niewinnych ludzi - dzieci.
Żeńskim odpowiednikiem Hitlerjugend była BDM -Bund Deutscher Mädel czyli Związek Niemieckich Dziewcząt. Dziewczynki miały od 10 do 21 lat i były szkolone „wyłącznie” do zadań kobiecych: takich jak rodzina, małżeństwo, rodzicielstwo. Nie były dopuszczane do świata władzy, polityki czy gospodarki. Zawsze miały polegać na sile i odwadze mężczyzn. „Dewizą przewodnią BDM było „Bądź prawdziwa, bądź przejrzysta, bądź niemiecka”. O ile w czasie Wojny ich rola była poniekąd ważna i wartościowa dla Rzeszy i jej wyznawców, to tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej spotkał je bardzo bolesny los. Były gwałcone, torturowane, zabijane i okaleczane. W ostateczności życie spędziły w rosyjskiej niewoli.
Książka zwiera bardzo liczne cytowania, dużo danych statystycznych i ogromną dawkę historii. HJ i BDM zawiera historię powstania, działalność aż po jej klęske i upadek. Zdecydowanie brakuje aspektu psychologicznego. Polecam każdemu kogo interesuje świat II Wojny, totalitaryzmu i ludzkiego zniewolenia.

Sięgając po tą książkę miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej na temat Hitlerjugend i choć autor podaje dużo danych historycznych jak liczebność czy kolejne lata rozwoju to mam wrażenie niedosytu. Za dużo danych a za mało podejścia od strony psychologicznej, manipulacji. Mimo wszystko warto przeczytać

Książka zakupiona i przeczytana w okresie mojej ogromnej fascynacji II wojną światową - niestety mnie rozczarowała. Temat jest wybitnie interesujący, kwestia powstania Hitlerjugend, jej zasady działania, sposoby werbowania, sadyzm jaki wpajano członkom, można szukać odpowiedzi na pytanie czym była eugeniczna wartość płci żeńskiej, czy w końcu jaką rolę pełniły te dzieciaki już w czasie samej wojny... Tematy arcyciekawe zostały niestety przedstawione w sposób nużący, bardzo ciężko się to czyta, kompletnie nie wciąga to czytelnika, nie sprawia, że chcemy więcej i więcej. Wielka szkoda bo temat można było inaczej wykorzystać...

Ciekawa i wciągająca książka, poleciłabym ją każdemu, kogo interesuje Trzecia Rzesza. Mimo to momentami nużąca: myślę, że kwestią związanym z prawną historią HJ, jakkolwiek niezbędnym w tego typu publikacji, poświęcono zbyt dużo czasu, przez co lektura staje się męcząca. Natomiast próba wyjaśnienia tego, jak HJ wpływa i kształtuje psychikę młodych ludzi, jak wytwarza tło kulturowe - były bardzo ciekawe ale nie wyczerpujące. To samo dotyczy historii prywatnych: miałam nadzieję, że poznam więcej szczegółów poszczególnych życiorysów członków HJ. Tymczasem elementy tych życiorysów są bardzo wyrywkowe i czasem tylko wspominane w kilku zdaniach, co pobudza ciekawość ale jej nie zaspokaja.

Podsumowując, polecam, ciekawa lektura która poszerza wiedzę, aczkolwiek momentami nużąca lub nie podejmująca najciekawszych tematów wystarczająco dogłębnie (w mojej opinii oczywiście - zaznaczmy, że dla każdego 'najciekawsze tematy' oznaczają co innego. Dla mnie jest to historia społeczna z naciskiem na psychologię i socjologię).

• Historyczne
  • Wojenne
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Obowiązkowo muszę kupić

Dodaj cytat z książki Hitlerjugend. Dzieci Hitlera