Polskie legendy, czyli jak to mogło być naprawdę

Okładka książki Polskie legendy, czyli jak to mogło być naprawdę Andrzej Zieliński
Okładka książki Polskie legendy, czyli jak to mogło być naprawdę
Andrzej Zieliński Wydawnictwo: Świat Książki powieść historyczna
powieść historyczna
Świat Książki
2009-01-01
2009-01-01
polskie legendy Zieliński

Każdy z nas w dzieciństwie słyszał np o Bazyliszku,
Ale czy kiedyś tak na serio zastanawialiśmy się skąd się wzięła ta legenda. Czy nie była to historia aż nadto ubarwiona.
Bardzo ciekawa lektura dla dociekliwych,
Aczkolwiek styl autora może zniechęcić mniej cierpliwych czytelnikow

Każdy z nas w dzieciństwie słyszał np o Bazyliszku,
Bardzo ciekawa lektura dla dociekliwych,
Aczkolwiek styl autora może zniechęcić mniej cierpliwych czytelnikow

Książka zawiera kilka historycznych ciekawostek. Autor wnikliwie analizuje każdy przedstawiony temat. Przeczytałam już kilka książek Pana Zielińskiego (i na tym moja przygoda z książkami tego Autora się nie skończy),a każda z nich jest niezwykle interesująca.

Krótko i rzeczowo: autor bierze na warsztat legendy i mity, jakimi średniowieczni dziejopisowie zalepiali dziury w polskiej najstarszej historii i po kolei się z nimi rozprawia. Czyni to nieco chaotycznym stylem, co utrudnia śledzenie wywodu. Posługuje sie niekiedy argumentami tylko nieco bardziej uzasadnionymi, niż postponowane (słusznie) legendy. Polecam rozdział "Wiking czy Piastowicz" poświęcony Mieszkowi I w kontekście początku polskiej państwowości, który jaśnością i rzeczowością wywodu wznosi się nad pozostałe niczym Tybet ze swym himalajskim obramowaniem ponad resztę Azji.

Niezwykle ciekawa analiza polskich legend o początkach naszej państwowości. Autor bazując na solidnych materiałach źródłowych oraz własnej ogromnej wiedzy wyprowadza arcyciekawe tezy dające czytelnikom wiele do myślenia.

Pierwsza książka którą odstawiam przed dobrnięciem do końca. Przebrnięcie przez jedną stronę zajmuje całe wieki. Być może to tylko moje odczucie, może dla miłośników tematu okaże się strzałem w dziesiątkę. Dla mnie zdecydowane NIE.

• Historyczne
  • Nie interesuje mnie
  • 9 - Biblioteczka E-booków
  • Ciekawe ile w 2019?
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Polskie legendy, czyli jak to mogło być naprawdę