Okładka książki Lewicowy faszyzm : tajemna historia amerykańskiej lewicy od Mussoliniego do polityki zmiany Jonah Goldberg
Jonah Goldberg Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Liberal Fascism
Zysk i S-ka
2013-11-18
2013-11-18
Lech Jęczmyk
Politologia faszyzm liberalizm stosunki międzynarodowe XX w . faszyzm USA liberalizm USA idee polityczne USA lewica USA lewica

Może i nie jest lekka do czytania, ale ważna i ciekawa dla ludzi, którzy nie wiedzą kim są faszyści wycierający sobie gębę tolerancją i konstytucją.

Jedna z najciekawszych książek, jaką przeczytałem. Klasyka. Doskonały wstęp Leszka Balcerowicza. Przypomnienie genezy faszyzmu i demaskacja lewicowych faszystów, którzy dla własnego kamuflażu wszystkich wokół wyzywają od... faszystów.

Podjąłem się lektury powodowany faktem, że jednym z tłumaczy jest Lech Jęczmyk. Stanąłem w połowie i nie wrócę do tej pozycji: książka jest pisana dość tendencyjnie z pozycji ideologi ruchu amerykańskich neokonów (w Polsce książkę firmuje pan Leszek Balcerowicz),a czyta się to wszystko niezwykle ciężko. Niemniej, dla wytrwałych zapaleńców (vide historycy doktryn politycznych) może być to pozycja z różnych względów ciekawa.

Temat generalnie dla mnie mało odkrywczy, choć są tam ciekawe porównania do niektórych aktywności amerykańskich demokratów, spodo przykładów. Książka pomazana, sporo zaznaczeń do cytatów, będę chętnie wracał do tych fragmentów - to na plus. Mimo to książka zbyt długa, przez co momentami męcząca. Mimo to może być to świeży powiew dla wielu, który w szkole wbito głupoty do głowy.

Nie mam zarzutów merytorycznych. Dowiedziałem się sporo nowego i nie można powiedzieć, żeby coś tu było potraktowane po łebkach. Cały temat, który ktoś inny mógłby rozpisać w eseju tu mamy rozpisany na 600 stronach. Faszyzm został dogłębnie prześwietlony na całej przestrzeni istnienia. Analiza faszyzmu w Europie jest dość ciekawa. Kiedy pojawia się analiza faszyzmu w Stanach Zjednoczonych widać, że temat jest bliższy autorowi. Ale mnie jako europejskiemu czytelnikowi już nie koniecznie. Część analiz była dla mnie wręcz nudna. Kiedy pojawiały się tematy przebijające na nasze sprawy - dotyczące ekonomii czy też obyczajowości - treść znowu zaczynała wciągać.

Analiza jest dogłębna i polecałbym ją zainteresowanym dokładnym zgłębieniem tematu. Pobieżnie zainteresowanych może znudzić.

Obiektywnie napisana książka, wyjaśniająca pewne rzeczy o których nie wiedziałem przed jej przeczytaniem. Np. zawsze zastanawiało mnie, dlaczego na lewicowców mówi się liberałowie, teraz już wiem. Zdecydowanie polecam, głównie twardogłowym, którzy używają pewnych sformułowań nie znając ich znaczenia, a także tym, którzy próbując bronić swoich przekonań nie mają odpowiedniej wiedzy historycznej i naukowej.

Jeszcze nie wierzysz, że faszyzm nie tylko przetrwał, ale triumfuje w dzisiejszym świecie zachodnim? Zmienił tylko image. Autor, udowadniając to, odwalił kawał dobrej roboty. Niestety, czytelnik musi pogodzic się z tym, że studiuje głownie amerykańskie realia. A przecież książka o tym samym tytule, opowiadająca o współczesnej Europie, powinna byc kilkakrotnie grubsza. Czekam z utęsknieniem.

Amerykański konserwatysta pisze książkę o amerykańskich demokratach/liberałach. To musiało być wyjątkowo rzetelne. Do tego dochodzą płaskie argumenty, wyjątkowa stronniczość i dość wybiórcza wiedza autora. Czego jednak można spodziewać się od kolejnej książki, która rozpaczliwie stara się przerzucić winę za prawicowy faszyzm na lewicę?

Książka w przystępny sposób pokazuje, że nie zawsze tego kogo nazywamy faszystą rzeczywiście nim jest. W tej książce można znaleźć wiele przykładów na powiązania ideowe między faszyzmem ( czasem nawet z nazizmem ) a przez nas określaną lewicą ( w Ameryce są to liberałowie, ale nie w klasycznym tego słowa znaczeniu). Autor nie stawia znaku równości między faszystami a lewicą, ale stara się pokazać skutki zakłamywania historii, która doprowadziła do tego, że wszystkie poglądy sprzeczne z naszymi od razu są nazywane faszystowskimi.

Uwaga gniot! Kupiłem te książke zachęcony autorytetem Balcerowicza i jestem zdumiony jak Balcerowicz mógł polecić taki paszkwil. Zwłaszcza, że prawdziwy oryginalny tytuł to "Liberalny Faszyzm" Autor na samym wstepie zaznacza ze nie ma jasnej definicji faszyzmu i rózne grupy różnie to ujmują. Autor ma oczywiście swoją "jedynie słuszną", która polega na obrzucaniu przymiotnikiem "faszystowski" wszystkiego co nie jest konserwatywne. Poziom tej ksiązki jest ŻENUJĄCY - próbka argumentacji - faszyści wydawali pieniądze na roboty publiczne (budowe dróg itp) - znaczy się, że państwo które wydaje pieniadze na roboty publiczne jest faszystowskie... Autor zarzeka się, że nie zarzuca współczesnym Demokratom w USA ze szykuja Holocaust, itp, podkresla ze to "mily i sympatyczny faszyzm" (??) i dalej bredzi swoje... wszyscy są faszystami oprócz jemu podobnych... "Dowody" są absurdalne i śmieszne. Szkoda pieniedzy na ten bełkot. Prof. Balcerowicz wiele stracił w moich oczach polecając te książkę.
P.S. Skandalem jest odwracanie kota ogonem, gdyż to właśnie konserwatyści są bliżej faszyzmu - powszechna masowa inwigilacja obywateli w USA, łamanie praw obywatelskich, torturowanie wieźniów, przetrzymywanie ich bez postawienia zarzutów, wreszcie nielegalne wojny - o tym wszystkim nie dowiecie sie z tej ksiązki, a to jest prawdziwy faszyzm wprowadzony przez amerykańskich neokonserwatystów.

• Polityka
  • Polityka