Przegląd końca świata. Deadline

Okładka książki Przegląd końca świata. Deadline Mira Grant
Okładka książki Przegląd końca świata. Deadline
Mira Grant Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Przegląd Końca Świata (tom 2) Seria: Imaginatio [SQN] horror
horror
Przegląd Końca Świata (tom 2)
Imaginatio [SQN]
Deadline
Sine Qua Non
2013-10-23
2013-06-01
Agnieszka Brodzik
literatura amerykańska Agnieszka Brodzik zombie dystopia horror

Jeśli dotarłeś tutaj to albo nienawidzisz albo kochasz tą serie. Nie wiem czy jest jakaś inna opcja(zakładając że lubisz thrillery, fantastykę czy inne sc).
Seria utrzymująca w ciągłym napięciu, z dynamicznie rozgrywającą się akcją, świetnie napisanymi bohaterami oraz ciągłymi spiskami i hordą żywych trupów.
Nie ukrywam, seria skradła mi serce i pewnie podchodzę do niej ze zbyt małą krytyką ale od czego są opinie? Czy to już czyni mnie blogerką?;)

Nie ukrywam, seria skradła mi serce i pewnie podchodzę do niej...

Druga część tej serii o zombiakach również na wysokim poziomie. Jestem ciekaw co autorka zaserwuje w ostatniej książce tego cyklu. Koniec części drugiej zaskoczył mnie kompletnie. Przyznam szczerze że z początku książki nie przemawiały zbytnio do mnie ze względu na małą ilość walki z nieumarłymi. Może to wpływ cyklu szczury Wrocławia w którym to strony praktycznie ociekały krwią. Nie mniej jednak przegląd końca świata musi zaliczyć każdy miłośnik żywych trupów.

Druga część sensacyjnej zombie-kalipsy pióra Miry Grant - wciąż mnóstwo zombiaków, wciąż mnóstwo przygód, jeszcze więcej spisków na najwyższych szczeblach władzy, jeszcze więcej covidowej/zombiakowej paranoi. Tym razem konspiracja pojawia się nie w świecie polityki, a w medycynie - zamiast rozgrywek przedwyborczych do gry wejdą szaleni naukowcy i totalitarna plan zniewolenia ludzkości…

Powstały z połączenia szczepionek (sic !!!!) przeciw przeziębieniu i rakowi wirus Kellis-Ambrerlee zamienia zainfekowanych nim ludzi w … zombie (ihaaa!). Ludzkości udaje się opanować katastrofę poprzez - ihaaa - wdrożenie surowego reżimu sanitarnego (tak jest! - dystans społeczny, maseczki, kwarantanny i testy, testy, jeszcze raz testy. Analogia z covid jest 1:1). W tym świecie organizacje typu WHO czy amerykańska CDC (Centre of Disease Control) mają praktycznie totalitarną władzę, sprawują kontrolę nad zachowaniami ludzi, dysponują swobodnie ich prawami obywatelskimi etc.

Podstawą działania mediów w tym świecie są niezależne portale blogowe. „Przegląd Końca Świata” - to jeden z najbardziej znanych i popularnych (historię jego rozwoju poznaliśmy w pierwszej części cyklu). Pewnego dnia z blogerami kontaktuje się badaczka z CDC. Odkryła ona wraz ze swym przełożonym - no jaha - spisek (!) w ramach tej organizacji. CDC nie dopuszcza do obiegu publicznego informacji, że niektóre osoby posiadają …naturalną odporność na wirusa Kellis-Amberlee (a praktyka zapobiegania rozprzestrzenianiu choroby jest jedna - zabić zainfekowanego na śmierć!). Żeby ujść przed spiskowcami lekarka sfingowała swą śmierć, wykorzystując w tym celu….własnego klona (tak, ta informacja od razu zapadnie w głowy fanów cyklu i wróci jak bumerang pod koniec powieści).

Niedługo po ujawnieniu jej rewelacji w mieście wybucha duże ognisko epidemii. Hordy zombiaków atakują redakcję „Końca Świata”, bohaterowie wraz z lekarką przebijają się w ostatniej chwili przez blokadę i chronią u przyjaciółki na wsi. Tam rozpoczynają dziennikarskie śledztwo. Wizyta w lokalnym oddziale CDC, gdzie chcą przeprowadzić wywiad na temat uzyskanych informacji kończy się kolejnym atakiem zombie. Wkrótce wychodzi na jaw, że kolejne wybuchy epidemii nie są przypadkowe, to zbrodnicza, totalitarna CDC stara się w ten sposób zapobiec odkryciu przez blogerów prawdy - choroba jest uleczalna! A raczej, mogłaby być uleczalna, gdyby nie celowe działania CDC, utrzymującej świat w terrorze!

Tymczasem zaczyna się najgorsze - gigantyczny wybuch epidemii zombie. Wszystko wskazuje na to, że wirus, do tej pory przenoszący się „klasycznie” (czyli przez dotyk, ugryzienie, płyny ustrojowe itp) zmutował i teraz rozprzestrzenia się drogą powietrzną! przed takim zagrożeniem - wydaje się - nie ma ucieczki, niemniej bohaterowie ruszają w drogę, umykając przez wielką burzą niosącą zombie-apokalipsę….

Na początek to, co dobre. „Deadline” nadal ma energicznego drive’a znanego z pierwszej części cyklu; przygody następują jedna po drugiej, kolejne zombiaki atakują z lewa i prawa, blogerzy „Końca Świata” strzelają, uciekają, badają, spiski odkrywają - jest w tym elemencie wciąż bardzo dobrze.
Po drugie, postaci bohaterów są ciekawe, niejednoznaczne, przyciągające uwagę. Przede wszystkim Shaun Mason, doprowadzony przez (kazirodczą!) żałobę do granic szaleństwa, dalej dr. Connoly, uciekinierka z CDC, której intencji przez większość powieści nie jesteśmy w stanie ocenić (czy naprawdę chce ujawnić mroczne sekrety swej organizacji czy też jest elementem spisku?),zadurzona w Shaunie Rebecca. Naprawdę udane kreacje.

A jednak, mimo tych pochwał, część uroku „Feed” gdzieś jakby uleciała.

Przede wszystkim „Feed” wydaje się był pomyślany pierwotnie jako „stand-alone”. Jego zwarta fabuła, jej kolejne twisty, szokujące zakończenie stanowią pewną zamkniętą całość fabularną, trochę jak pierwszy „Matrix”. Dopisane kolejne przygody i kolejne spiski owszem, świetnie się czyta (bo jakość narracji, budowania akcji, pozostała na wysokim poziomie),ale i efekt świeżości gdzieś uleciał i pewna „równowaga konstrukcji”. „Feed” był świetnie wymyślonym thrillerem politycznym - gdzie gęsta od twistów fabuła ozdobiona była tylko scenografią zombie-kalipsy, tymczasem w „Deadline” infekcja zombie jest w centrum uwagi, okazuje się Planetarnym Spiskiem Złych Sił i, wbrew pozorom, odbiera to nieco atrakcyjności przebiegowi akcji.
No i postaci - kiedy na początku powieści w walkach ginie jeden z blogerów, można mieć nadzieję na znaną z „Feed” bezkompromisowość wobec bohaterów, co do których losów ani chwilę nie można być pewnym ani spokojnym. Tymczasem w „Deadline” otacza ich klasyczny „plot armor” - w zakończeniu sięgający już, wydaje się, absurdów (klonowanie! sic!).

Relacja Shauna ze swą siostrą budzi również w czytelniku odrobinę niepokoju moralnego. O ile jego stojąca na granicy obłędu żałobna obsesja (przypomina się trochę Fox Mulder i ”Archiwum X”),jest odmalowana ciekawie i przekonująco, o tyle chwila, w której imieniem tejże siostry zwraca się do kochanki jest już, no, trochę niezręczna.

Po raz kolejny uwagę przyciąga zdumiewająca, profetyczna wręcz zbieżność wizji Miry Grant z przebiegiem epidemii covid-19. U Grant pojawiają się praktycznie wszystkie poznane w ostatnich latach sytuacje i problemy. Charakterystyczna jest również jej głęboka (paranoiczna?) nieufność wobec świata polityki i współdziałającej z nim medycyny. No, Edzia Górniak miałaby radość z lektury, w której szczepionka na raka zamienia ludzi w zombie ;-).

Ale ostatecznie nie ma do przesadzać z porównaniami - w końcu „Przegląd Końca Świata” to zabawa literacka a nie antyszczepionkowa publikacja. Czyta się całość doskonale, energiczna, pełna zwrotów akcji fabuła nie pozwala ani na chwilę się nudzić - niecierpliwie czekam lektury ostatniego tomu.

Kontynuacja FEED mimo zachęcających opinii co mnie skłoniło do przeczytania drugiej części nie jest w niczym lepsza od pierwszej. Jedziemy z tym samym klimatem, akcja podobnie wywarzona, finał zmusza do zakupu ostatniej części. Podoba mi się tu merytoryczność i logiczne/naukowe wyjaśnienie ogólnych zagadnień co sprawia, że lektura jest łatwiejsza w przemierzaniu tego zainfekowanego świata.
Minusem w tej pozycji jest dla mnie jej rozciągliwość. Sceny które trwają sekundy autorka wylewa na kilku stronach co momentami nuży i powoduje że można stracić wątek.

Drugi tom Przeglądu Końca Świata Miry Grant to wydarzenia 365 dni po kampanii prezydenta Stanów Zjednoczonych Rymana oraz śmierci George po której jej brat Shaun próbuje odnaleźć się nowej rzeczywistości i
co raz mocniej popada w obłęd...
Gdy pewnego dnia na progu jego domu zjawia się osoba która uznana została zmarłą, do tego przynosi informacje które przewracają jego światopogląd do góry nogami staje się jasne że wszystko co do tej pory miało miejsce nie było dziełem przypadku i stoi za tym ktoś o wiele bardziej wpływowy.
Shaun wraz z zaufana grupą swoich współpracowników zaczyna iść tropem intrygujących materiałów które stają się powodem śmierci wielu ludzi oraz możliwością upadku znanego nam do tej pory świata.
Jest akcja, jest dynamika i jest też wątek miłosny (poboczny) co daje nam standardowy zestaw tematów z książek o zombie których jak na ironię zbyt wiele w Przeglądzie Końca Świata nie uświadczymy...
Każdy pisarz ma własną koncepcję fabuły książki i prezentuje swoją wizję przedstawionego świata literackiego w tylko sobie znany sposób i w tym wypadku jest to naprawdę ciekawa wizja.
Zakończenie Deadline w momencie gdy wszystko wydawało się tak nie rzeczywiste jest strzałem w dziesiątkę i sprawia że czytelnik nie może doczekać się kontynuacji ostatniej części trylogii.

co raz mocniej popada w obłęd...

Druga część książki "Przegląd Końca Świata. Deadline" Miry Grant urzekła mnie tak jak pierwsza. Czytając miałam na ciele gęsią skórkę. Rewelacyjna powieść, trzymająca w napięciu. Dzieki "Deadline" mogłam lepiej poznać bohaterów, z początku brakowało mi Georgie, ale z czasem brak jej obecności nie sprawiał dla mnie problemu. Czytało mi się bardzo dobrze, z niecierpliwością czekałam na rozwój wydarzeń oraz finałowy koniec. Autorka potrafi tak wtajemniczyć czytelnika, że ma się ochotę sięgnąć jak najszybciej po kolejną część. Polecam wszystkim fanom Miry ale także fanom świata zombie.

Po thrillerze politycznym jakim był poprzedni tom serii Przegląd Końca Świata "Feed", Mira Grant proponuje nam kontynuacje historii reporterów tym razem skupiając się na losach Shauna Massona.
Po tragicznej śmierci siostry Shaun boryka się z demonami przeszłości, jednak pewnego dnia zgłasza się pewna dziewczyna, która przywróci wiarę w siebie głównemu bohaterowi. Na zdecydowany plus zasługuje fakt, iż autorka bardziej skupiła się na aspekcie funkcjonowania wirusa "KA". Na kolejną pochwałę zasługuje świat wykreowany przez autorkę, dbałość o każdy szczegół Ameryki podczas epidemii sprawia, że zostajemy wciągnięci do świata bohaterów. Tak jak pierwszy tom mnie rozczarował, ponieważ autorka skupiła się bardziej na polityce a niżeli na zombie, tak w przypadku "Deadline" nie mogę się przyczepić.
Podsumowując, uważam "Deadline" za świetną kontynuacje losu bohaterów, jeżeli kogoś zraził tom pierwszy (jak mnie) drugi tom mu to wynagrodzi. Dodatkowo zakończenie sprawia, że aż chce się od razu sięgnąć po ostatni tom serii.

Zdecydowanie lepsza od poprzedniej części. Odejście od polityki na rzecz "medycyny" i wirusologii znacznie poprawiło walory serii.

Mira Grant stworzyła niesamowicie realistyczny świat zombie, dorównać mu może jedynie ten przedstawiony w Szczurach Wrocławia.
W połączeniu z nietuzinkową fabułą (bohaterowie są dziennikarzami i nagrywają filmiki z zombie, tropią afery z nimi związane itd.) daje nam jedną z najlepszych książek z zombie.

-przedstawiony świat 9/10
-bohaterzy 8/10
-fabuła 9/10

-przedstawiony świat 9/10
-bohaterzy 8/10
-fabuła 9/10

całość na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

Na wstępie uprzedzam, że recenzja, którą masz teraz przed oczami, będzie jedną z tych subiektywnych oraz bardzo emocjonalnych. Sądzę, że po takiej dawce wrażeń, jaką zapewniła mi lektura Deadline, nie będę racjonalnie myśleć przez długi, długi czas. Dlatego właśnie zamieszczam ów ogłoszenie na samym początku, aby później nie było jakichkolwiek wyrzutów o brak profesjonalizmu u nieprofesjonalnej blogerki.
O ile zakończenie pierwszej części, Feed, jak i sama jej fabuła były niesamowicie fascynujące, porywające, to oba te aspekty w Deadline zmiażdżyły mnie totalnie i to bez najmniejszych skrupułów. Mira Grant to osoba, która śpi z maczetą pod poduszką, zatem czego można się po niej spodziewać? Na pewno tego, że nie pozwoli, aby czytelnik jej powieści nudził się podczas czytania albo żeby za dużo bohaterów przetrwało tę cholernie tragiczną w skutkach epidemię. No bo po co pozwolić mi przywiązać się do fikcyjnych postaci, aby później pozwolić im żyć...?To było by zbyt piękne, aby było prawdziwe.

Po śmierci Georgii, Shaun ledwo się pozbierał. Jego niewielkie szaleństwo odbija się na członkach jego zespołu, jak również na jego pracy Irwina. Tykanie patykiem umarlaków nie sprawia mu już przyjemności, a niebezpieczeństwo nie przysparza o słodki dreszczyk. Lecz w momencie, gdy na jego drodze staje nowa zagadka do rozwiązania, powiązana ze śmiercią siostry, nie waha się i stawia wszystko na jedną kartę. Becks, Dave, Alaric, a później Maggie bez wahania stają u jego boku. Cała przygoda zaczyna się w chwili, gdy rzekomo martwy naukowiec CZKC, Kate staje w drzwiach ich kryjówki. Wszystko zaczyna przybierać na obrotach, gdy niespodziewana epidemia wybucha tuż za ścianą ich mieszkania. Wtedy staje się jasne, że przez informacje, które zdobyli, stali się jeszcze większym zagrożeniem i muszą zostać zlikwidowani. Lecz jak wiadomo, ekipa Przeglądu końca świata nie da się tak łatwo wyeliminować.

całość na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

• Zombie