Ukryci w Paryżu

Pascal
2013-10-17
2013-10-17
Anna Bereta-Jankowska

Sympatyczna opowieść umieszczona w Paryżu. Faktycznie po tej lekturze ma się ochotę poszukać pokoju do wynajęcia i wyjechać do Paryża. Lekka, przyjemna do czytania. Historie kobiet, przyjaźń i gotowanie to dobre połączenie. Kocham Paryż więc mogę być trochę nieobiektywna przy ocenie.

1964

Ciepła powieść w stylu: „jak zacząć wszystko od nowa?” Annie - wdowa, matka trójki dzieci, ze względu na trudności finansowe podejmuje decyzję o wynajmie pokoi w swoim paryskim domu. Jej lokatorami zostają:
- Lola – była modelka, tkwiąca w toksycznym związku,
- Althea – artystka z poważnymi zaburzeniami odżywiania, ukrywająca przed najbliższymi swój problem,
a później
- Jared – malarz, znajomy przyjaciela Annie.
Jak ułożą się ich relacje? Czy nowoodkryta pasja zbliży Annie. Lolę, Altheę?
Czytając opowieść o tych trzech kobietach, przeżywanych przez nie problemach, zawirowaniach uczuciowych, dużych i małych radościach, uczestnicząc w ich rozmowach można miło spędzić czas. Przenieść się do domu w Paryżu, poczuć zapach gotowanych potraw (dobrze więc zaopatrzyć się w jakąś przekąskę i herbatę na czas lektury).

- Lola – była modelka, tkwiąca w toksycznym związku,
a później
-...

„Ukryci w Paryżu” okazała się książką mało zaskakującą, choć sympatyczną, nieskomplikowaną obyczajówką o „zaczęciu od nowa”. Anna, wdowa, matka trójki dzieci, z powodu kłopotów finansowych zamieszcza ogłoszenie o wynajmie pokoi w swoim domu w Paryżu. Jako lokatorzy znajdą się u niej: była modelka Lola, matka dziewczynek, która tkwi w toksycznych małżeństwie, znosi upokorzenia i żyje w strachu; Althea to z kolei chuda dziewczyna, która ukrywa przed rodzicami anoreksję i bulimię, wyalienowana ze świata i nieprzywiązana do nikogo. Później zamieszkuje z nimi także malarz Jared, znajomy przyjaciela Anny.

Mamy więc tutaj dużo sytuacji życiowych, problemów do rozwiązania: jak problem z samooceną, naprawa toksycznych relacji z bliskimi, kłopoty wychowawcze dotyczące dzieci, samotność. Bohaterki przeprowadzają trudne, ale szczere rozmowy, które pozwolą pozbyć im się bólu, poczuć ulgę, nawiążą przyjaźń i pomogą sobie nawzajem. Bo proste słowa oferty Anny trafiły do kobiet w potrzebie zmiany, były jak obietnica czegoś. „Zacznij wszystko od nowa”. Czasami tego pragniemy, prawda?

„Ukrytych w Paryżu” mogą się zainteresować ci, którzy chcą zobaczyć jak wygląda obietnica nowego początku, rozwiązania życiowych rozterek. I warto pomyśleć i się rozejrzeć, bo czasami:
„Szczęście patrzy Ci prosto w twarz.”

Świetna książka na jesienny weekend :) Czyta się ją i zapomina, że leci czas. Na początku można od razu stwierdzić jak to się wszystko zakończy, ale mimo to wciąga i nie chce się przestać jej czytać. Polecam! Szczególnie dla tych, którzy są zafascynowani Paryżem :)

Okładka urzekła mnie piękna, ze ślicznymi pelargoniami od razu zdecydowałam się tę książkę wypożyczyć.
Historia 3 kobiet, o życiowych rozterkach, problemach.
Bohaterki barwne i intrygujące zaciekawiły mnie.
Annie umieszcza ogłoszenie w gazecie o domu w centrum Paryża.
Wkrótce na to samo ogłoszenie odpowiada Atlhea artystka, której nie doceniono cierpi, choruje na anoreksję.Potem dzwoni Lola modelka, pragnąca uwolnić się od męża toksycznego tyrana.
Piękny Paryż, wspaniałe okolice...dzieci mile widziane.
Pyszne posiłki wliczone w cenę, nauka języka angielskiego, zadzwoń!!!
Razem chcą zakosztować czegoś nowego, z początku są nieufne wobec siebie, a z czasem przekonują się do siebie, zaprzyjaźniają
odkrywają wspólną pasję do gotowania, dużo zaczyna ich łączyć.
Uroczy klimat,,piękna sceneria, miód na moje serce poruszająca historia chwytająca za serce
Powieść napisana cudownym językiem, akcja ciekawa.
Na końcu niesamowite, cudowne przepisy kuchni francuskiej coś pysznego.
Ciepła, przyjemna i piękna lektura na poprawę humoru!!!

Historia 3 kobiet, o życiowych rozterkach, problemach.
Bohaterki barwne i intrygujące zaciekawiły mnie.
Annie umieszcza ogłoszenie w gazecie o domu w centrum Paryża.

Przyjemna lektura, choć pobieżnie traktująca problemy bohaterów. Skupiona raczej na miejscach i czasie niż na osobach. Nie mniej jednak udziela się atmosfera miasta, czuć pozytywny gwar płynący z domu Annie i zapachy smakowitych dań. Moim ulubionym miejscem w tym domu byłaby zapewne kuchnia. Dodatkowy plus za książkę kucharską na końcu, naprawdę świetny pomysł. Stamtąd właśnie płynie nauka dla mnie, że w kuchni można zastąpić wszystko wszystkim:)

Książka zapowiadała się dobrze, lecz niestety jest zbyt przewidywalna. Podobają mi się tylko komentarze głównej bohaterki dotyczące stylu życia...Amerykanów. Bardzo pouczające zestawienia Francuzek z Amerykankami :-)

Opowieść napawająca optymizmem. Historia kobieta, która pomimo niepowodzeń i życiowych tarapatów, podnosi się z marazmu i zaczyna nowe życie na przekór wszystkiemu.

Lekka, przyjemna ale dobrze napisana książka z ciekawym zarysem bohaterów. Duży plus za ciekawe francuskie przepisy kulinarne dołączone na końcu książki.

Świetna książka. Nie mogłam się od niej oderwać. Polecam każdemu.

Świetna książka. Nie mogłam się od niej oderwać. Polecam każdemu.

• Klimaty włoskie i francuskie
  • 2015