Strachy polne - dzieje, rytuał, symbolika. Muzeum Strachów Polnych w Lubeni

Okładka książki Strachy polne - dzieje, rytuał, symbolika. Muzeum Strachów Polnych w Lubeni Aleksander Bielenda
Aleksander Bielenda Wydawnictwo: Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni albumy
albumy
Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni
2013-01-01
2013-01-01

Okładka książki Listy chłopskie z Galicyi Jana Warchoła do brata Pawła z Lubeni 1877-1918 Aleksander Bielenda, Jan Warchoł, Paweł Warchoł
Listy chłopski... Aleksander Bielenda...

Strachy polne naukowo nie interesowały dotąd prawie nikogo. Poświęcić im więc całą książkę to inicjatywa dosyć oryginalna. Warto zwrócić na nią uwagę również z innego powodu. Strachy były i wciąż bywają używane w celach czysto utylitarnych – do odstraszania ptactwa z pola, o czym wie każdy. Nie każdy wie jednak, na co autor zwraca uwagę, że dzieje strachów mogą sięgać w bardzo odległą przeszłość i pełnić również funkcje magiczne.

Aleksander Bielenda prowadzi Muzeum Strachów Polnych w Sołonce koło Lubeni. Zaskakujące jest jak duża liczba zwiedzających się już przez to miejsce przewinęła. Gromadzone są tam wszelkie rodzaje strachów pozyskane w różny sposób od gospodarzy. Część z nich w naturalny sposób ulega zniszczeniu zaczęto je więc utrwalać na fotografiach.

Bielenda postanowił podzielić się swoją pasją również w inny sposób. Poświęcił temu tematowi książkę. Jej trzon to swego rodzaju esej zatytułowany O dziejach, rytuale i symbolice stracha polnego. Praca jest doskonale zilustrowana, gdyż większą część zajmują zdjęcia Urszuli Deręgowskiej. Zadbano o jakość wydania drukując książkę na dobrym papierze i zamykając ją w twardej oprawie.

Cała recenzja na stronie:

• 27c Kultura ludowa Słowian XIX-XX w.
  • Inne
  • Naukowe i popularnonaukowe