Ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego w Powstaniu Warszawskim

Oficyna Wydawnicza RYTM
Historia II wojna światowa powstanie Warszawskie bezpieczeństwo
historia
Historia II wojna światowa powstanie Warszawskie bezpieczeństwo

Okładka książki Płacz po Warszawie. Powstanie Warszawskie 1944. Dzienniki. Świadectwa Janusz Marszalec, Artur Wodzyński, Wiktoria Śliwowska
6,4
Płacz po Warsz... Janusz Marszalec, A...

Na półkach: , , , ,

Fascynująca publikcja pokazująca Powstanie Warszawskie od nieco mniej bohaterskiej strony ale żadną miarą nie usiłująca podważać samego bohaterstwa lecz wykazująca jedynie, że Powstańcy byli po prostu ludźmi ze wszystkimi ludzkimi słabościami.
Opracowanie omawia szeroko pojętą działalność służb zapewniających porządek i strzegących prawa podczas Powstania Warszawskiego, a...

Książka na którą "polowałem" chyba rok. Bezcenna dla historiografii Powstania. Opisuje jego "ciemniejszą stronę", to, że w Powstaniu uczestniczyli normalni ludzie, a nie "spiżowe posągi" bez skazy. Jednak jednocześnie udowadnia, że żołnierze AK i innych formacji wojskowych i ludność cywilna zdali egzamin z patriotyzmu i obywatelskości.

Bardzo dobry opis nie tylko jednostek, które pilnowały porządku w czasie Powstania Warszawskiego ale także pokazanie czarnych kart z tego okresu, czyli bandytyzmu pseudopowstańczych grup, które zajmowały się grabieniem i terroryzowaniem ludności Warszawy.

• Powstanie Warszawskie
  • Historia