Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo

2003-01-01
83-7311-407-6
Barbara Cendrowska-Werner
Frida Kahlo

Bardzo rzetelna biografia, wzbogacona zdjęciami i fragmentami korespondencji. Piekna kobieta, nietuzinkowa artystka, zamieniająca swoje cierpienie w surrealistyczne obrazy.

Długo szukałam tej książki, aż wreszcie trafiłam na egzemplarz z drugiej ręki. Hayden Herrera w tytule „Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo” otwiera przed nami drzwi do świata tej fascynującej artystki. Autorka przechodzi przez najważniejsze wydarzenia z życia malarki, nie zapominając o drobnostkach. Czytamy zatem listy Fridy, dowiadujemy się, jak wyglądały jej relacje z bliskimi, jej romanse i zaangażowanie polityczne. Twórczość artystki przesycona jest cierpieniem, ogromnym bólem, ale też miłością. Frida sięgała po zwykłe przekazy nadając im wielowymiarowość.
Ta biografia jest o tyle cenna, że możemy zapoznać się również z wieloma ilustracjami przedstawiającymi zarówno obrazy Fridy, jak i zdjęcia z jej codziennego życia. Herrera często analizuje twórczość swojej bohaterki, co pozwala lepiej zapoznać się z motywami artystki. Całość jest bardzo spójna, a momentami widzi się fragmenty filmu z Salmą Hayek, który uwielbiam.
Warto.

N°18/2017

Malarstwo Fridy Kahlo intrygowało mnie już od dawna. Artystka została jedną z najważniejszych kobiecych postaci XX wieku. Zależało mi aby dowiedzieć się czegoś więcej o jej życiu i twórczości, która jest dzisiaj znana na całym świecie, a jej styl zawitał nawet do świata mody. Książkę zakupiłam za symboliczne 1 euro. Tak właśnie! To było przeznaczenie. Początkowo przygniotła mnie ilość stron oraz drobny druczek, ale lektura okazała się bardzo łatwa i przyjemna, wzbogacona o zdjęcia, reprodukcje dzieł oraz listy. Dzięki książce odkryłam niesamowitą historię Fridy, jej portret psychologiczny, interpretacje obrazów, oraz mały skrawek historii Meksyku. Już wcześniej zachwycały mnie jej dzieła, ale po skończeniu książki rozumiem i uwielbiam je jeszcze bardziej. Fantastyczna kobieta! Polecam biografię jak i film, chociaż jest dużo słabszy od książki.

Gdyby komuś się chciało zaglądnąć na mój kanał:

N°18/2017

Na półkach: , , , , , ,

Muszę przyznać,że bardzo zaciekawiła mnie biografia Fridy Kahlo -niezwykłej artystki, której twórczość nawiązuje do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Malując głównie autoportrety, w przejmujący sposób oddawała własne cierpienie i ból. Pełne pasji, nasycone barwami jej obrazy są owiane tajemnicą. Zupełnie tak jak Frida. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem, gdyż postać Fridy Kahlo bardzo fascynuje.

Frida wielką artystką była. Uwielbiam ją całym swoim sercem, podziwiam za siłę, hart ducha. Szanuję za poglądy, chociaż zupełnie ich nie podzielam. Mówiła co chciała, robiła co chciała, jej nieustępliwość sprawiła, że zbudowała swoją pozycję, nie tylko w Meksyku, ale na całym świecie. Ta biografia to konkretny zbiór informacji na temat jej życia, a zdecydowanie jest co opisywać. Podobało mi się, że autorka nie bała się podejmować tematyki samych obrazów, co niestety zdarza się przy biografiach często. Czasem męczyłam się czytaniem, pewnie ze względu na nagromadzenie wiadomości, jednak mam świadomość, że inaczej nie dało się przedstawić historii pani Kahlo w pełni, dlatego jednocześnie dziękuję pani Herrerze za wytrwałość.

Biografia jest w zasadzie poprawna- trudno przesadzić z dobrym smakiem pisząc o życiu ekshibicjonistki. Książka zawiera zebrane chronologicznie listy, zdjęcia, anegdoty oraz analizy obrazów meksykanki ukazane na tle jej życia. Autorka wycofuje się raczej z osobistymi opiniami na temat artystki co jest zaletą tej pozycji.

Dałam książce tylko 5 gwiazdek, bo strasznie "umęczyłam się" czytaniem. Niewątpliwie zawiera ona mnóstwo przydatnych szczegółów z życia Fridy Kahlo, ale mnie one bardziej umęczyły niż nakreśliły obraz Fridy.

Sięgając po tę książkę (zachwyciłam się dużo wcześniej filmem),zaczęłam od jakiejś strony w środku, która urzekła mnie składnie złożonym, niemal poetyckim, opisem jakiegoś obrazu. Pomyślałam, że książka być może będzie subiektywna,która biografia nie jest, ale z pewnością polubię ją za styl.

No i niestety, nic z tych rzeczy. Kolejne karty dostarczały mi na zmianę "domysły autorki" na temat tego, co Frida miała na myśli malując obraz i fakty. Nie cierpię takiego podejścia. Zgadzam się na interpretację obrazu jak najbardziej, ale czytanie stanu psychicznego z ilości koloru żółtego zawartego w obrazie budzi moje zdecydowane NIE!

Krótko mówiąc, nie przypadła mi ta biografia do gustu. Zamiast zapoznać się z jej bohaterką i wyrobić sobie własne zdanie na koniec lektury, czułam się jak cielę ciągnięta przez kolejne rozdziały, żeby obejrzeć obraz jaki namalowała autorka biografii. W sumie nie miałaby nic przeciwko temu, gdyby "nie raz tak, raz siak". Raz autorka sama interpretowała wydarzenia, raz cytowała bardzo obszerne fragmenty korespondencji Fridy i innych osób, i nie za bardzo umiałam/chciałam, te różne widzenia łączyć. Momentami czułam się, jakbym czytała biografię Diega Rivery. Oczywiście rozumiem, że Frida była żoną sławnego męża, ale fakt rozpasania się Diega w książce o Fridzie, bardzo mnie wkurzał.

Podobał mi się sam koniec biografii. Odnalazłam w nim to, co znalazłam w przypadkowo otwartej stronicy - poezję i jakiś skrót, mimo, że można byłoby długo i namiętnie gadać.

Szkoda, że cała książka była jak dla mnie "mocno przegadana".

Rewelacyjna książka, dla wszystkich którzy interesują się nie tylko życiem barwnej Fridy, ale także jego wpływem i powiązaniami ze sztuką, którą uprawiała. Herrera przystępnie i dogłębnie analizuje twórczość artystki wykazując w niej osobiste wątki i doskonale odnosząc ją do relacji Frida - Diego. Książka uzupełniona dużą ilością reprodukcji i zdjęć z życia Kahlo wciąga i pogłębia fascynację tą nieprzeciętną osobowością. Cieszą też przytoczone fragmenty listów Fridy do przyjaciół, które ukazują charakter malarki i jej życzliwość oraz głęboką uczuciowość.
Osoby, dla których opisy obrazów i ich analiza bywa nużąca mogą się trochę rozczarować, ponieważ autorka poświęca temu wiele uwagi, ale należy pamiętać, że o Kahlo nie można mówić w oderwaniu od JEJ SZTUKI. Frida była Sztuką, a Sztuka była Fridą - autorka biografii doskonale to pojęła.

Frida jako artystka i kobieta była fascynująca.
Książka dostarcza wiele szczegółów dotyczących jej osoby, jednak momentami odbiega od jej tematu, znajduję się w niej zbyt wiele suchych faktów, chwilami wręcz ciężko mi było przebrnąć przez kolejne strony.
Ale warto przeczytać!

Frida jako artystka i kobieta była fascynująca.
Ale warto przeczytać!

Świetna książka opisująca życie i twórczość Fridy Kahlo, biografia na podstawie, której powstał hit filmowy. Polecam, fascynująca. Dla mnie zaskakujące było jakie osobowości i wielkie nazwiska znane z historii przewinęły się przez życie bohaterki

• Biografie
  • Sztuka