Christian Dior

Okładka książki Christian Dior Marie-France Pochna
Okładka książki Christian Dior
Marie-France Pochna Wydawnictwo: Bukowy Las Seria: Projektanci biografia, autobiografia, pamiętnik
Projektanci
Bukowy Las
2013-09-11
2013-09-11
Daria Demidowicz-Domanasiewicz
moda kreatorzy mody

To kolejna biografia przeczytana przeze mnie w tym roku, która mnie bardzo zawiodła (pierwszym zawodem była „Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki”, którą chyba czytało mi się jeszcze gorzej).
Ale o Diorze… Latem odwiedziłam wspaniałą Galerie Dior w Paryżu, pełną cudownych kreacji od Diora, pełną śladów mistrza. Dlatego zaczęłam czytać z zachłannością, wciąż wspominając wizytę w Galerie Dior. Niestety strona po stronie moja zachłanność się zmniejszała, w końcu zamieniała się w znużenie i mękę. Za dużo tu nazwisk, za dużo nikomu nie potrzebnych szczególików, za mało Diora jako człowieka. Po prostu.
Może ta książka spodoba się osobom studiującym historię czy teorię mody, niestety pozostałych wymęczy. Szkoda.
5,5/10

Nie mam cierpliwości, by dokończyć tę niezbyt pasjonującą biografię. Pasjonaci mody może będą zachwyceni kilkoma rysunkami Mistrza. Zdecydowanie dla wytrwałych.
Może wrócę, kiedyś...

Może wrócę, kiedyś...

Na plus, że autorka przedstawia także portret epoki i zmian, jakie zachodziły od początku XX wieku do okresu powojennego. Ale książkę ciężko się czyta przez zbyt kwiecisty i patetyczny sposób narracji. Dior został tu przedstawiony we wręcz bałwochwalczych sposób, co z czasem zaczęło mnie denerwować - owszem był wielkim projektantem mody, ale to cały czas tylko moda, a nie ratowanie życia... No i niewiele się tu dowiemy o życiu prywatnym bohatera, cały czas tylko praca i interesy. I mnóstwo nazwisk, które nic mi nie mówiły.

Bardzo wrażliwa osobowość wielkiego artysty opisana w prosty sposób. Momentami opisująca wzruszające akty przyjacielskiej postawy w obliczu trwającej wojny....

Nie jestem fanem ani mody ani Diora, ale książka była w promocji, więc,,, ;) I dobrze, że ją kupiłam. Ciekawy opis niesamowitego życia. Troszkę burzy płynność styl pisania - zdania wielokrotnie złożone...ale mimo to, można się wczuć w klimat czasów Diora, zrozumieć jego fenomen. Dobra biografia., choć mało zdjęć. Wiele rzeczy (sukni, postaci) trzeba wyszukiwać w Internecie - ale to też początek do znalezienia kolejnych pozycji do czytania.

Książka napisana bardzo szczegółowo, co na pewno przyda się osobom poszukującym konkretnych szczegółów np. do pisania prac ale jako typowa biografia jest bardzo rozwlekła. Dużo o życiu a mało o samej sztuce i jej wpływie na świat mody oraz kultury popularnej. Spodziewałam się po niej więcej.

Jak to w biografiach bywa ilość nazwisk jest ogromna. W książce świetnie została zarysowana epoka, nastroje społeczeństwa itd. Książka zdecydowanie godna przeczytania.

Ciekawa biografia, ale ciężko się czyta

Ciekawa biografia, ale ciężko się czyta

Rewelacyjna biografia "krawca belle epoque".
O tym, jak nieśmiały chłopiec stał się
jednym z najwspanialszych projektantów mody
XX wieku.

Rewelacyjna biografia "krawca belle epoque".
O tym, jak nieśmiały chłopiec stał się
jednym z najwspanialszych projektantów mody