Ekologia ciała

Vital
2013-08-22
2013-08-22
zdrowie

Książka spodoba się osobom, które chcą wiedzieć więcej na temat zdrowego odżywiania. Osobiście nie przetestowałam na sobie żadnej konkretnej diety, jestem zwolenniczką jedzenia wszystkiego, co korzystnie wpływa na mój organizm i najzwyczajniej w świecie jest zdrowe. Nie potrafiłabym jednak wyeliminować z mojego codziennego menu makaronów, pieczywa i nabiału, które w tej diecie mają czerwone światło. Książka znacząco nie wpłynęła na moje podejście do jedzenia, ale kilka faktów (np. znaczenie kiszonych warzyw i kefiru w diecie) podniosło moją świadomość i umocniło osobiste preferencje żywieniowe jak słuszne. Dużo uwagi poświęca się tu drożdżycy i produktom, które "karmią" drożdże. Sporo faktów się powtarza, ale wiedza o jedzeniu, które odkwasza organizm przyda się każdemu.
W ostatecznym rozrachunku - książka dobra i ciekawa, język bardzo przystępny. Nie mogę wypowiedzieć się w kwestiach efektów TEJ diety, ale niektóre niuanse były dla mnie ciekawe i warte realizacji.

Odnoszę wrażenie, że coraz więcej książek jest pisane po to, aby zareklamować w niej jak najwięcej rzeczy produkowanych/sprzedawanych przez autorów tych książek.
Mam mieszane uczucia po przeczytaniu "Ekologi ciała".
Z jednej strony popieram ogólną myśl autorek, która mówi głównie o jedzeniu nieprzetworzonych produktów, o rozsądnych ich łączeniu w posiłkach, jak bardzo ważne w diecie są warzywa kiszone, nie przejadanie się, jedzenie małej ilości produktów odzwierzęcych. Ich zasada to 80/20, czyli 20 procent zajmuje mięso, zboża(kasze) reszta warzywa. A także 80/20, czyli zaprzestanie jedzenia w momencie, gdy żołądek będzie zapełniony w 80 procentach.
Z drugiej strony na siłę reklamują stewie i te wszystkie ich produkty na każdym kroku, aż do porzygania. I za wszystko winny jest jakiś drożdżak. Wydaje mi się, że to wszystko jest bardziej skomplikowane w naszym ciele, ale panie znalazły jednego winnego wszystkich dolegliwości. Naciskają też, że przy diecie powinno się płukać jelito, mam mieszane uczucia co do tego. Piszą też o tej diecie jako zgodnej z odpowiednią grupą krwi (wymieniają czego unikać, czego nie, ale tak opisane że wszystko i nic pasuje). Ale też nie do końca się zgadzają z jakimś guru od tej diety D'Adamo co do niektórych produktów (o diecie zgodnej z daną grupą krwi, nie wiem nic więc się nie wypowiadam, ale coś mi tu do końca nie pasuje). A i bardzo polecają kefir, może nie w pierwszej fazie diety, ale dopiero jak się jelita wyleczą z tego drożdżaka to można pić (jestem przeciwnikiem ogólnie nabiału, a mógłbym dopuścić ewentualnie ten kefir, ale zrobiony z surowego mleka prosto od krasuli, tylko gdzie w tych czasach taki można dostać).

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu "Ekologi ciała".

„Ekologia ciała” – trzeba przyznać, że to ciekawie brzmiący tytuł. Kojarzy się z czymś pozytywnym i dobrym dla naszego organizmu, z polepszeniem naszego zdrowia i samopoczucia. Dieta Ekologii Ciała została stworzona przez Donnę Gates, która pomogła już wielu osobom wrócić do prawidłowego stanu funkcjonowania. Książkę natomiast pomogła jej napisać Linda Schatz – autorka kilku poradników z dziedziny zdrowia. Wyszła z tego dosyć gruba pozycja, jednak niezwykle przydatna.

Dieta ta jest skierowana przede wszystkim do osób, które mają problem z drożdżycą. Ja do takich nie należę, jednak uważam, że zdrowe odżywianie jest ważne w każdym przypadku. Ta dieta jest nieco wymagająca i restrykcyjna, ale jestem przekonana, że skuteczna. Faktycznie trzeba się skupić, aby dobrze sobie poukładać informacje przekazywane przez autorki. Zdecydowanie nie wystarczy przeczytać tej książki raz, a co dopiero przelecieć ją wzrokiem. Jeżeli chcemy coś z tej lektury wynieść, to powinniśmy sobie pozaznaczać najważniejsze rzeczy, a może nawet porobić własne notatki, które na pewno dużo by pomogły. Na pewno nie będzie łatwo się przyzwyczaić do nowego sposobu odżywiania, ale czasami warto się chwilę pomęczyć, aby przestawić się na dobre.

Książka ta jest konkretna i na temat. Rzadko trafia się na poradniki dietetyczne, które byłyby tak dokładnie wykonane. Poruszonych jest wiele tematów, które czasami w innych pozycjach bywają pomijane, a ciekawią czytelnika. Autorki zaznaczają wpływ wielu rzeczy na nasze zdrowie, nawiązują nawet do wegetarian (w końcu nie poczułam się dyskryminowana) i poszczególnych grup krwi. Myślę, że wszystko zostało tak dobrze wytłumaczone, że po przeczytaniu ostatniej strony, nikt nie będzie miał żadnych pytań. Bardzo rzetelne podejście do tworzenia takiego poradnika – to mi się podoba.

Znakomitą rzeczą jest również test zamieszczony w początkowych rozdziałach, bowiem dzięki niemu człowiek może zobaczyć, jakie ma dolegliwości i czy mogą one wskazywać na drożdżycę. Oczywiście nie należy zapominać o konsultacji z lekarzem, jeśli faktycznie dzieje się coś poważnego. Gdy przejdziemy przez rozdziały poświęcone zasadom diety i sposobom postępowania, otrzymamy całe mnóstwo przepisów na smaczne i zdrowe dania. Dodatkowo język, którym ta pozycja została napisana jest bardzo przyjemny. Trzeba pozostać w skupieniu, aby wszystko dobrze przyswoić, ale dzięki stylowi pisarskiemu jest to dużo łatwiejsze niż zazwyczaj.

Z pewnością powinny po tę lekturę sięgnąć osoby, które (niestety) zmagają się z drożdżycą. Zmiany, które tutaj zostały przedstawione na pewno okażą się niezwykle pomocne! Jednak każdy, kto interesuje się dietami i zdrowym odżywianiem też nie powinien przejść obok niej obojętnie. Od nadmiaru informacji głowa nie boli, a przydać zawsze się mogą. Jestem zadowolona z tej pozycji, chociaż zawsze podchodzę do tej tematyki nieco z przymrużeniem oka – jeżeli ktoś ma ochotę na kostkę czekolady, to naprawdę nic mu nie będzie jeśli ją zje. W każdym bądź razie polecam!

Twórcą Diety Ekologii Ciała jest Donna Gates. Opracowała ją i przetestowała na sobie samej. Jej sposób odżywiania pomógł powrócić do zdrowia i wzmocnić odporność wielu osobom, w tym Lindzie Schatz, współautorce książki, zawodowo pisarce i redaktorce.

Dieta Ekologii Ciała ma przywrócić prawidłowy rytm organizmu. Jest nakierowana na zwalczanie choroby zwanej drożdżycą, objawiającej się m. in. zaparciami, bólami brzucha, głowy, zapaleniami pochwy czy nawet stanami depresyjnymi. Body Ecology zakłada odpowiedni dobór składników i właściwe łączenie pokarmów, by całkowicie uleczyć ciało. Głównymi składnikami diety są kwaszone warzywa, kefir z młodego kokosa oraz skiełkowane nasiona (brzmi jak kosmos, wiem, ale nie jest tak źle ;)).

Program Donny Gates jest dosyć trudny, co zaznacza sama autorka. Do momentu wyzdrowienia, należy bowiem ściśle przestrzegać zasad, w czym drożdżak będzie bardzo uparcie przeszkadzać. Eliminując cały cukier (w tym ten z owoców) zabijamy chorobę głodząc ją, a jak wiadomo, kto jest głodny, ten jest zły.
Dieta Ekologii Ciała wymaga ogromnej determinacji i chęci wyzdrowienia. Trzeba przecierpieć okres zdrowienia i wydalania z ciała toksyn, co często równa się objawom chorobowym. Co najważniejsze, właśnie wtedy nie wolno się poddawać i należy jeszcze mocniej stosować się do wskazówek autorki.

Poradnik krok po kroku wprowadza czytelnika w dietę, wyjaśnia, czym jest drożdżak, zawiera również pomocne formularze, które pomogą we wstępnym rozpoznaniu. Autorka, już na wstępie wyjaśnia, że drożdżyca jest chorobą ignorowaną przez lekarzy i dlatego trudno ją szybko zdiagnozować, a jeszcze trudniej leczyć. Następnym działem jest ten poświęcony siedmiu złotym zasadom Ekologii Ciała. Tam czytelnik dowiaduje się, na jakich zasadach działa jego organizm oraz co robić, by pomóc mu w walce z drożdżycą (oraz chorobami układu odporności).

W jednym z rozdziałów, Donna Gates polemizuje z teoriami dotyczącymi diety grupy krwi, z którymi zgadza się jedynie po części. Wspominam o tym rozdziale głównie dlatego, że wydaje mi się ważny. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak grupa krwi może wpływać na to, co powinniśmy jeść. Teraz wiem już po części, co powinnam jeść, a czego unikać. W tym rozdziale autorka dokładnie przytacza tezy diety, wzbogacając je o własne sugestie, które pomogą przy leczeniu chorób.

Ostatnia część poradnika poświęcona jest przepisom na dania Diety. Wśród nich znajdziemy instruktaż wykonania kwaszonych warzyw (nie mylić z kiszonymi!),dressingi do sałatek czy rozgrzewające zupy, przydatne zwłaszcza w zimowe dni. Dodatkowy plus przyznaję tutaj za porady dietetyczne dla wegetarian. Uwzględnienie potrzeb osób będących na diecie roślinnej jest ukłonem w ich stronę, który przy pisaniu o dietach często jest zwyczajnie lekceważony.

Co jest minusem Diety Ekologii Ciała? Myślę, że słaba dostępność niektórych produktów, jak np. młodego kokosa czy napojów probiotycznych produkcji Donny Gates. Z drugiej strony, myślę, że kto szuka, nie błądzi, więc można znaleźć odpowiedniki. A skoro nasze zdrowie jest najważniejsze, to z pewnością warto w nie zainwestować.

Donna Gates opracowała i przetestowała Dietę Ekologii Ciała. Pomogła już tysiącom osób pokonać choroby systemu odpornościowego oraz osiągnąć pełnię zdrowia. Jej autorska dieta i prowadzone badania są także wykorzystywane przez wielu znanych specjalistów medycyny naturalnej.

Linda Schatz jest zawodową pisarką i redaktorką. Pracowała jako dziennikarka dla ABC News i Good Morning America. Jej specjalnością są poradniki z dziedzin takich jak zdrowie i biznes.

Wielu z nas pragnie zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz poprawić ogólny wygląd ciała. Wyszukiwanie diet i początkowe ich stosowanie przynosiło efekty lecz później nasza waga ponownie rosła, a wraz z nią złość, smutek i rozczarowanie. By pomóc ludziom w walce o lepsze zdrowie, sylwetkę oraz samopoczucie Donna Gates i Linda Schatz napisały ciekawy poradnik o zdrowym odżywianiu się. Jest to idealna książka dla osób, które pragną coś zmienić w swojej diecie i ogólnym samopoczuciu.

Drożdżaki to grzyby, które namnażają się bez kontroli gdy ekologia naszego ciała wypada z równowagi. Gdy już zaczną się powielać i wywoływać różne objawy chorobowe to trudno z nimi walczyć. Jednak by pomóc w walce z nimi autorki "Ekologii ciała" stworzyły dietę, która nie tylko pomaga w ustabilizowaniu gospodarki organizmu ale również poprawia nasze trawienie, ogólny wygląd ciała i humor. Na samym wstępie zostajemy zapoznani z historiami Donny i Lindy, a następnie powoli wprowadzani w zasady ich diety.

Wiedzieliście, że zielone koktajle są lepsze od świeżo wyciskanych soków? Albo że kwaszone pokarmy wpływają bardzo korzystnie na nasz organizm? Te i jeszcze wiele innych ciekawych informacji znajdziecie w "Ekologii ciała". Autorki radzą nam jak utrzymać dietę, walczyć z zachciankami, zaspokoić ochotę na coś słodkiego lub jak jeść poza domem i w podróży. Oprócz tego w poradniku znajdziemy informacje jak wzmocnić odporność, dbać o jelito grube, pomóc wątrobie wyzdrowieć, łączyć ze sobą poszczególne składniki oraz różne tabele pokarmów, przepisy i nawet listy składników potrzebne do wykonania danej potrawy.

"Ekologia ciała" to bardzo dobra książka, która pomoże nam przywrócić prawidłowy rytm organizmu, pozbyć się toksyn z ciała i poczuć się lepiej. Chorym na drożdżaka pomoże w walce, a tym zdrowym podsunie pomysł jak urozmaicić swój jadłospis i wprowadzić zdrowe i rozsądne żywienie w swoje życie. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym!

Męczyłam tą książkę ponad miesiąc. Nic nowego się nie dowiedziałam, przepisy średnie, być może któryś kiedyś wykorzystam, ale mało prawdopodobne.

• Sprzedam
  • Must have
  • Zdrowie/Kuchnia

Dodaj cytat z książki Ekologia ciała