Ekonomia wdzięczności. Zasada wzajemności w biznesie

Okładka książki Ekonomia wdzięczności. Zasada wzajemności w biznesie Gary Vaynerchuk
Okładka książki Ekonomia wdzięczności. Zasada wzajemności w biznesie
2013-07-19
2013-07-19
Leszek Sielicki
ekonomia marketing

Okładka książki Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć Gary Keller, Jay Papasan
Jedna rzecz. Z... Gary Keller, Jay Pa...
Okładka książki Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera Alexander Osterwalder, Yves Pigneur
Tworzenie mode... Alexander Osterwald...
Okładka książki Rework Jason Fried, David Heinemeier Hansson
Rework Jason Fried, David ...

No cóż... czas dla tej pozycji jest okrutny; po tylu latach od premiery zdecydowanie straciła na wartości. Sporo banałów na temat potencjału Internetu i mediów społecznościowych, co w 2020 roku (i jak mniemam latach późniejszych) jest oczywistą oczywistością.

Czy warto zatem sięgać po tę książkę tyle lat po premierze? To zależy. Można tu znaleźć pewne wskazówki dotyczące utrzymywania i nawiązywania relacji z klientami w mediach społecznościowych. Są także przykładowe historie firm, które wprowadziły w kwestiach marketingowych coś nietypowego, nowatorskiego - ciekawe i warte przeczytania. Zdecydowanie by się przydało odświeżone wydanie - lub jakaś kontynuacja książki - odnoszące się do czasów kiedy media społecznościowe już totalnie zawładnęły światem.

Nie wiele ma wspolnego z wdziecznoscia a raczej z tym jak wazne sa social media. Napisana w typowo amerykanskim stylu. Jak zrobic cos z niczego + podsycanie emocji w tani sposob. Byc moze dlatego ze nie przepadam za Americam Dream

Bardzo dobrze przekazana informacja, że dbanie o klienta jest lepsze i ważniejsze niż wysysanie z niego gotówki od po prostu.

Fajna książka, która w prosty sposób tłumaczy, że ekonomia wdzięczności przekłada się na zyski we współczesnych firmach. A za sprawą social mediów można dotrzeć do klientów bezpośrednio.

Również sama technologia pomaga w tym podejściu.

W książce są przykłady firm, które wprowadziły to podejście w życie odnoszą sukcesy biznesowe.

Polecam tym co mają lub chcą założyć biznes oraz co działają w internecie jak np. blogerzy czy twórcy internetowi. Ale oni już pewnie ją stosują od dawana :)

Również sama technologia pomaga w tym podejściu.

Polecam tym co mają lub chcą założyć...

Przeczytasz tę książkę i zapewne pomyślisz: „Hej, przecież to jest takie proste i oczywiste!”, ale to, co prawdopodobnie odróżnia nas od Gary’ego Vaynerchuka, to fakt, że on żyje ekonomią wdzięczności… Po prostu oddycha nią. Jest nią przesiąknięty, a do tego wie, w jaki sposób używać jej, by generować za jej pomocą wzrost swojego biznesu. Tego właśnie naucz się z tej książki!

O tej ekonomii wdzięczności tyle tu napisane co nic..

O tej ekonomii wdzięczności tyle tu napisane co nic..

"Uda Ci się, jeśli będziesz bardziej autentyczny i będzie Ci bardziej zależało; będziesz tworzyć lespsze treści, jeśli będziesz trzymać rękę na pulsie i będziesz bardziej zaangażowany. Jeśli będziesz po prostu lepszy."
"Klientom zależy na bliskich relacjach z ich markami. Dziś jeszcze brzmi to trochę dziwnie, ale pewnego dnia przestanie tak brzmieć. A właściwy moment, aby zacząć budować te relacje, nadszedł właśnie teraz."
Z ekonomią wdzięcznoścuii według mnie jest tak jak ze słowami proszę i dziękuję - niby niewiele, niby takie oczywiste, ale odgrywają ogromną rolę w naszym życiu, tak jak ekonomia wdzięczności w naszym biznesie.
Ja stosuję ją już od jakiegoś czasu, ale fajnie jest patrzeć, jak sięga po nią coraz więcej marek.
Książka jest bardzo inspirująca. Pokazała mi, że ekonomia wdzięczności to nie tylko stan tu i teraz, ale jest to relacja budowana na długi czas.
"Stwórz coś kreatywnego, co wprawi platformy w ruch, co sprawi, że zaczną wspólnie pracować nad upowszechnieniem twojej historii, kontynuowaniem rozmowy i nawiązaniem relacji z ludźmi."

Gary'ego śledzę w różnych kanałach od zawsze, więc oczywistym było dla mnie przeczytać "Ekonomię Wdzięczności", do której przyznam długo nie mogłem się "zabrać" ze względu na liczne opinie, że jest to książka, która nie wnosi nic nowego, omawia i tak znane i oczywiste tematy, itd.

Nie zaskoczyłem się, faktycznie Gary nie omawia żadnej "fizyki kwantowej" relacji biznesowych, ale jednak książka bazując na prostych przykładach jest napisana w taki sposób, że daje do myślenia i potrafi zainspirować do wdrożenia tych "oczywistości" nazywanych ekonomią wdzięczności na różnych płaszczyznach codziennej pracy w biznesie.

I na koniec... skoro wszystko omawiane w tej książce jest taką oczywistością, to dlaczego jakoś na codzień nie widać tego w biznesach prowadzonych przez wielu przedsiębiorców? ;)

W książce nie ma nic czego nie można by znaleźć na kanale YT Garego, jest to jednak opisane bez wulgaryzmów oraz nieco lepiej ułożone.

Autor na potrzeby sprzedaży swojej książki wymyśla ciekawy termin "ekonomia wdzięczności" To przykuwa uwagę wszystkich ludzi, którzy etycznie chcą zwiększyć swoje zyski. Niestety autor przynudza, opisuje banały. Poza tym wiedza jest już powszechna i przestarzała. A o ekonomi wdzięczności jest tyle co kot napłakał. To jest jedna z tych książek, która niesamowicie rozczarowuje pod każdym kontem.

• Biznes
  • Marketing