Winning znaczy zwyciężać

2005-01-01
2005-01-01

Okładka książki Winning - odpowiedzi Jack Welch, Suzy Welch
Ocena 6,5
Winning - odpo... Jack Welch, Suzy We...

Wielkie biznesy
Pan Jack bardzo ciekawie opowiada, jak to rządził wielkim molochem GE, którego kapitalizacja wielokrotnie przekracza cały polski biznes. Można z książki wynieść sporo ciekawych treści, jest co prawda długa ale nie nudziłem się przy niej. Myślę również, iż nie jest to czas stracony, bo mimo że robię na etacie w „polskiej” korpo kompletnie oderwanej od tych reguł, to trochę rzeczy z niej wyciągnąłem. Nie zgadzam się z opiniami, że książka odnosi się tylko do rynku USA. Zresztą sam autor wielokrotnie przypominał, o uniwersalności zasad przez siebie zaprezentowanych. Gdzieniegdzie jest po prostu ciężej z kulturą pracy itp. Zdecydowanie mądry facet był ten Jack Welch.

Wielkie biznesy

Jest to bardzo dobrze napisana książka. Zarządzam zespołem kilkunastu osób i większość rad z książki będę mógł zastosować w życiu. Żałuję, że nie trafiłem na nią wcześniej, bo pewnie zarobiłbym więcej, i miałbym lepsze relacje z niektórymi ludźmi.

Moja ocena jest raczej niesprawiedliwa, ale jak każda ocena to tylko subiektywne zdanie na temat książki, nie prawda uniwersalna.

Totalnie nie jestem osobą docelową do odbioru tej książki. Jest ona raczej przeznaczona dla właścicieli i managerów w dużych firmach i korporacjach. Ja jako szeregowy pracownik mało mogłem z niej wyciągnąć przydatnych porad.

Trochę liczyłem, że książka pójdzie w kierunku podpowiedzi jak zaczynać własny biznes, ale zdecydowanie nie trafiłem z oczekiwaniami. Rady są skierowane ściśle dla średnich i dużych przedsiębiorstw, jak się rozwijać i jakie są dobre praktyki.

Wypisałem niby trochę rzeczy, które można zastosować od początku w małym przedsiębiorstwie, ale stosunek czasu, jaki musiałem poświęcić, aby wyłuskać poszczególne informacje a jakość wiedzy i jej ilości nie był tego wart.

Generalnie polecam osobom będącym na kierowniczych stanowiskach w większych biznesach i tylko im. Szkoda czasu w innych wypadkach, na pewno istnieją setki lepszych pozycji, zwłaszcza na początek.

Trochę liczyłem, że...

Są miejsca w tej książce, w której widzę zachowania swojego Szefa i Szefa mojego Szefa. Ale będąc trybem w maszynie trudno jest ekscytować się prezentowanymi metodami "wygrywania" w biznesie. Nie to miejsce w strukturze organizacyjnej. Nie ten kraj. Nie ta liga. Książka może pomóc przygotować się do oceny rocznej.

Książkę czyta się fajnie, jednak wiedza w niej zawarta w bardzo małym stopniu nadaje się do wprowadzenia w małych polskich firmach. Może jakbym był menadżerem w korpo to by mnie bardziej zachwyciła, no ale nie jestem ;)

Garść porad od wieloletniego prezesa jednej z największych firm na świecie.
Autor dzieli się zasadami jakimi się kierował prowadząc z sukcesami olbrzymią firmę. Książki słucha się dobrze, jest zajmująca choćby z tego powodu, że odkrywa przed nami same szczyty wielkich korporacji, o których krąży w społeczeństwie wiele sprzecznych opinii. Wiele spośród porad jest nie do zastosowania w małych firmach, choćby z tego prozaicznego powodu, że np. autor omawia w niej zasady stosowane przy przejmowaniu innych firm. Mnie osobiście zaskoczyło tak duże przywiązywanie wagi do HR i częste powoływanie się na intuicję, a dosyć lekkie podejście do strategii. Przyjemnie się ją czyta gdy się zdarzy, że najważniejsze zasady prezesa GE wprowadzałeś bezwiednie w swojej firmie.

Garść porad od wieloletniego prezesa jednej z największych firm na świecie.

Wiele prawd zawartych w tej książce jest uniwersalnych, jednak sporo wiedzy odnosi się wyłącznie do USA. Lepsza pewnie jest to publikacja dla menedżerów przynajmniej kilkudziesięcioosobowej firmy, choć i pracownik może znaleźć coś dla siebie.

Ciekawa książka. Posiada dużo elementów, narzędzi i historii trochę przestarzałych i nieaktualnych, ale i tak warto przeczytać.

Bardzo dobra.

Bardzo dobra.

Wiele uniwersalnych prawd o biznesie. Warto przeczytać na każdym etapie rozwoju zawodowego a w szczególności na początku kariery. Ma szansę pomóc w zrozumieniu tego co się dzieje w koło.

Dodaj cytat z książki Winning znaczy zwyciężać