Chrześcijańskie korzenie Europy. Konwersja i wolność w królestwach barbarzyńskich od V do VIII wieku

- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Biblioteka Historyczna
- Tytuł oryginału:
- Les racines chrétiennes de l'Europe : Conversion et liberté dans les royaumes barbares V ‑ VIII siècles
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Marek Derewiecki
- Data wydania:
- 2008-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-01-01
- Liczba stron:
- 1154
- Czas czytania
- 19 godz. 14 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788389637857
- Tłumacz:
- Piotr Rak
- Tagi:
- Chrześcijaństwo i historia Kościoła Średniowiecze Wczesne średniowiecze Chrystianizacja Europy Chrystianizacja barbarzyńców
Studium Bruno Dumézila Chrześcijańskie korzenie Europy obejmuje całą Europę Zachodnią na przestrzeni trzech stuleci. Na podstawie obszernego materiału źródłowego autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że w VIII wieku w Europie istniała w istocie jedna religia – chrześcijaństwo – podczas gdy w chwili upadku cesarstwa rzymskiego (V wiek) chrześcijanie stanowili mniejszość. Autor polemizuje z tezą, że chrześcijaństwo zostało narzucone siłą: drobiazgowa analiza źródeł i mentalności tamtej epoki pozwala mu wypracować nowe ujęcie koncepcji wolności religijnej w czasach, kiedy przekonywanie i przymuszanie wcale nie musiały być przeciwstawnymi sposobami szerzenia chrześcijaństwa.
Opierając się na źródłach kościelnych, Dumézil pisze historię nawrócenia głęboko „materialistyczną”: senatorzy w IV wieku po Chrystusie zostają chrześcijanami, by naśladować cesarza i zrobić karierę, barbarzyńscy królowie z V wieku – w celu podniesienia swego autorytetu, wieśniacy w VI i VII wiekach, by poddać się woli ich właścicieli. Wiele źródeł wskazuje jednak, że motywy konwersji bywały różne. Przechodząc na nową wiarę, konwertyci przyłączali się jedynie do „najsilniejszego” Boga, czy też traktowali Ewangelię jako formę wyższej moralności? Pytanie być może anachroniczne, ale nieuniknione piętnaście stuleci później, gdy w Europie, zwłaszcza Zachodniej, powstaje historia przeciwna do tej w książce, historia laicyzacji i odchodzenia od religii chrześcijańskiej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 70
- 21
- 15
- 9
- 4
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Chrześcijańskie korzenie Europy. Konwersja i wolność w królestwach barbarzyńskich od V do VIII wieku
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Może i jest to cegła najeżona setkami przypisów, może i tematyka nie nadaje się na film akcji, ale sposób w jaki Dumezil pisze, sprawia że jest to wszystko szalenie ciekawe.
Może i jest to cegła najeżona setkami przypisów, może i tematyka nie nadaje się na film akcji, ale sposób w jaki Dumezil pisze, sprawia że jest to wszystko szalenie ciekawe.
Pokaż mimo toHistoria późnego antyku, raczej poza naszym polskim fundamentem kulturowym. Wieki walki z arianizmem, Wizygoci, legitymizacja władzy, budowanie struktur a wszystko na wiele wieków zanim Popiela zjadły myszy.....
Dla mnie rewelacja - jeden z przyczynków by zrozumieć Europę, bo tak długie trwanie mają niektóre konsekwencje sprzed wieków.
Historia późnego antyku, raczej poza naszym polskim fundamentem kulturowym. Wieki walki z arianizmem, Wizygoci, legitymizacja władzy, budowanie struktur a wszystko na wiele wieków zanim Popiela zjadły myszy.....
Pokaż mimo toDla mnie rewelacja - jeden z przyczynków by zrozumieć Europę, bo tak długie trwanie mają niektóre konsekwencje sprzed wieków.
Bardzo interesująca książka o chrystianizacji wczesnośredniowiecznych królestw barbarzyńskich. To temat zwykle rzadko poruszany, najczęściej wspomina się bowiem tylko o konwersjach władców (z pogaństwa lub arianizmu na wiarę nicejską),pomijając przy tym niezwykle istotny szerszy kontekst. Zresztą Autor znakomicie rozważa poszczególne przypadki konwersji, ponieważ inaczej wyglądała ona w państwie Wizygotów, a inaczej na Wyspach Brytyjskich. Każdy z ludów omawianych w monografii ma poświęcony sobie osobny rozdział, dzięki czemu czytelnik może dokładniej poznać specyfikę zmian religijnych. Naświetlone zostały nie tylko same fakty, lecz także bardziej ogólne mechanizmy zmian, w tym uzupełniające się role władzy świeckiej oraz duchownej (osobno episkopatu i ruchu monastycznego). Poza tym zwrócić należy uwagę na bardzo obszerny materiał źródłowy zamieszczony w przypisach.
Tomasz Babnis
Bardzo interesująca książka o chrystianizacji wczesnośredniowiecznych królestw barbarzyńskich. To temat zwykle rzadko poruszany, najczęściej wspomina się bowiem tylko o konwersjach władców (z pogaństwa lub arianizmu na wiarę nicejską),pomijając przy tym niezwykle istotny szerszy kontekst. Zresztą Autor znakomicie rozważa poszczególne przypadki konwersji, ponieważ inaczej...
więcej Pokaż mimo to