Złodzieje snów

Okładka książki Złodzieje snów Maggie Stiefvater
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Złodzieje snów
Maggie Stiefvater Wydawnictwo: Uroboros Cykl: The Raven Cycle (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2015-03-18
Data 1. wydania:
2013-09-17
Piotr Kucharski
Piotr Kucharski literatura amerykańska sny złodziej magia
Inne

2003 ocen

“Nikt nie powinien ujrzeć piekła, dopóki tam nie dotrze.”

“Złodzieje snów” Maggie Stiefvater to drugi tom przygód grupy przyjaciół: Ganseya, Blue, Noaha, Ronana i Adama. Pierwszy tom skradł mi serce swoim niespotykanym klimatem i jednymi z najwspanialszych bohaterów książkowych. Ta część zabrała mnie z powrotem do Henrietty, gdzie wszystko jest możliwe. Czytając tę książkę czułam się jakbym spotkała się ze starymi znajomymi. Niezwykle spodobał mi się zamysł na tę część i jej główny wątek, czyli zabieranie przedmiotów ze snów. Jeszcze bardziej zżyłam się z postaciami i jeszcze mocniej wciągnęłam się w ich losy.

Czytając tę serię Maggie Stiefvater czuję się wyjątkowo. Czas zwalnia, a cały mój świat kręci się wokół tej historii. Podczas lektury doskonale widzę ten świat, czuję jego magię i na własnej skórze odczuwam emocje towarzyszące postaciom. Uwielbiam tak mocno wczuwać się w książki! Autorka bardzo postarała się o kreację bohaterów, wszelkie zagadki i tajemnice z nimi związane. Przez całe dwa tomy moja sympatia co do nich tylko się zwiększała. Mimo wszystko w “Złodziejach snów” moje serce najbardziej skradł Noah. Niezwykle podobał mi się także zamysł na dalsze przygody postaci i podczas czytania nawet przez moment się nie nudziłam. Co prawda akcja (zresztą tak jak w pierwszym tomie) nie gna do przodu, lecz jest raczej wolna, jednak uważam to za zaletę tej książki. Dzięki temu można lepiej wczuć się w cały przekaz i każdy jej moment. Wyobraźnia autorki jest wyjątkowa i nie mogłam się nadziwić wieloma z jej pomysłów. Uwielbiam także humor Stiefvater, dzięki któremu podczas czytania wielokrotnie wybuchałam śmiechem.

“Złodzieje snów” Maggie Stiefvater to doskonała kontynuacja “Króla Kruków”. Ogromnie polecam te książki fanom specyficznej fantastyki i wspaniałych męskich postaci. Są to książki, które zabierają do innej rzeczywistości i dają nadzieję, że magia faktycznie jest gdzieś za rogiem. Tylko jest dobrze ukryta. 😊

“Nikt nie powinien ujrzeć piekła, dopóki tam nie dotrze.”

Na półkach: , , , ,

Dobrze się bawiłam, bo wreszcie mogliśmy poznać trochę bardziej Ronana. Na razie bez zawodu.

Po jakichś dwóch latach kontynuuję Kruczy Cykl autorstwa Maggie Stiefvater. ,,Złodzieje snów" rozpoczynają się niedługo po wydarzeniach z poprzedniego tomu. Blue i Adam próbują pracować nad swoją relacją, ale dziewczyna czuje, że powinna odpychać chłopaka ze względu na przepowiednię o tym, że zabije pocałunkiem tego, kogo pokocha. Tymczasem Gansey i Ronan nadal poszukują grobu Króla Kruków.

Nie wiem, czy to kwestia tego, że pierwszy tom czytałam naprawdę dawno i na nowo musiałam odnajdywać się w tym świecie, czy tego, że czytałam e-booka, co zawsze idzie mi wolniej i sprawia, że zapominam o lekturze, ale ten tom wciągnął mnie dużo mniej niż pierwszy. Miałam wrażenie, że brakuje tu wyraźnego głównego wątku, który spinałby fabułę i trzymał w napięciu. Podobało mi się rozwinięcie roli ciotek Blue oraz postać Szarego Mężczyzny i to, że do końca nie znamy jego tożsamości, a Kruczy Chłopcy nadal są świetną grupą... Natomiast bardzo irytowała mnie sama Blue. W pierwszym tomie wydawała się fajną, mądrą bohaterką, natomiast tutaj irytowała mnie swoim stosunkiem do Adama, którego okłamywała i tak naprawdę wykorzystywała, a że Parish jest moim ulubieńcem z drużyny, było to podwójnie bolesne. Jej wątek z Ganseyem był z kolei całkiem ciekawy i czuć było chemię, ale ja z biegiem czasu coraz mniej przepadam za wątkami ,,przeznaczonych sobie kochanków". Natomiast epizod z Noahem był kompletnie niepotrzebny i nie wniósł niczego do fabuły.

Natomiast nadal bardzo podoba mi się styl autorki, baśniowy, nieco tajemniczy i poetycki, który tworzy świetny klimat, a także nawiązania do mitologii celtyckiej i spirytyzmu. Mimo że ta część nieco mnie umęczyła, to z chęcią sięgnę po dalsze tomy - tym razem już w mniejszej odległości, żeby nadal wiedzieć o co chodzi ;)

,,Tajemnica to dziwna rzecz.(…)

W życiu każdego z nas są tajemnice. Albo ich dochowujemy albo ktoś dochowuje ich przed nami. Posługujemy się nimi albo ktoś posługuje się nimi przeciwko nam. Tajemnice i karaluchy - oto co pozostanie, gdy wszystko się już skończy."

Dużo się wydarzyło w Henriettcie; udało się przebudzić linię mocy, dawny zabójca Noaha i nauczyciel łaciny w jednym został staranowany na smierć, a Adam ofiarował siebie Cabeswater. Natomiast Ronan mimo posiadania wielu sekretów i ukrywania ich przed innymi (oraz nie przyznawaniem się do nich nawet przed samym sobą), wyjawił jeden z nich. Ronan potrafi kraść przedmioty ze snów i przenosić je do realnego świata. Przez ten sekret zginął jego ojciec. Czy on również jest w niebezpieczeństwie?
Na początku miałam wrażenie, że ta książka jest całkowicie odcięta od pierwszego tomu. Nie było w niej prawie żadnych odniesień czy komentarzy do tego, co wydarzyło w poprzedniej części, szczególnie do wydarzeń na jej
końcu. Czytelnik po prostu zostaje wrzucony w dalej dziejącą się akcję bez wytłumaczenia mu pewnych rzeczy. Natomiast autorka bardzo dobrze poradziła sobie z wprowadzeniem nowych świetnych bohaterów. I tutaj znowu powtórzę, że każdy bohater z tej serii jest niesamowicie wykreowany i uwielbiam ich wszystkich oraz ich relacje. Akcja znowu przez większość książki płynęła dość powolnie (co całkowicie mnie nie przeszkadzało), ale gdy się rozkręciła to w wielkim stylu. Zaskakująco ta cześć była wręcz lepsza niż poprzednia.
Zakończenie natomiast znowu zmusiło mnie do natychmiastowego sięgnięcia po kolejny tom.

O ile przez połowę pierwszej części serii musiałam trochę się przemęczyć, o tyle ta książka wypadła całkowicie inaczej – czytałam z zapartym tchem od początku do końca. Henrietta, kruczy chłopcy i wyjątkowo Blue (miałam do niej stosunek niezbyt pozytywny) skradli mi serce.

"Złodzieje snów" to książka równie dobra jak poprzedni tom kruczego cyklu.
Pojawiają się tu wszyscy dotychczasowi bohaterowie, ale akcja skupia się na Ronanie (i w pewnym stopniu na Adamie), jego tajemnicach i tym jak ukrywa je przed wszystkimi.
Jego tajemnice mogą wszystko zniszczyć, a te których nie zna mogą wiele ocalić.
W pierwszej części Ronan to postać oschła brutalna, czasami nawet niebezpieczna, teraz jednak można dostrzec przebłyski jego jaśniejszej strony.
Drugi tom pokazuje też nieco relacji pomiędzy braćmi Lynh.
Ronan znajduje się w niebezpieczeństwie,bo całe jego życie "było snem"...
Gansey jest tu nieco wyalienowany,a Adam prawie przez całą książkę tarza się żalu i lituje nad sobą co jest tak irytujące,że ma się ochotę dać mu po uszach.
dostajemy tu trochę zwrotów akcji nieco odpowiedzi na to gdzie może być kruczy król, ale pojawiają się też kolejne niewiadome.
tym co urzeka mnie w tej serii to harmonijne połączenie magii ze zwyczajnym światem, i to że główną cechą tej książki jest przyjaźń .
Polecam!

"Złodzieje snów" to książka równie dobra jak poprzedni tom kruczego cyklu.
Jego tajemnice mogą wszystko zniszczyć, a te których nie zna mogą wiele ocalić.
W pierwszej części Ronan to postać oschła...

Lepsza od pierwszej części i zawierająca o wiele więcej akcji. Mimo wspaniałego klimatu i nieoczekiwanych zwrotów akcji NADAL czegoś mi brakowało. Może wątków romantycznych, albo ich rozwinięcia? Nie wiem. Mam nadzieję, że trzecia i czwarta część spodobają mi się bardziej.✨

Takie książki naprawdę aż się chce czytać. Bardzo dobrze powiązana fabuła, spójna i przyjemna w odbiorze. Zakończenie zachęca do kolejnej części.

Coś zczeło się dziać, akcja nabrała tempa i zachęca do dalszej lektóry.

Coś zczeło się dziać, akcja nabrała tempa i zachęca do dalszej lektóry.

Drugi tom serii okazał się trochę lepszy niż pierwszy. Nie czułam zmęczenia czytając tę książkę. Jednak to nadal nie jest to o czym myślałam, kiedy po nią sięgałam. Styl autorki nadal nie jest dla mnie łatwy do przejścia. Kolejny raz czułam się raz wrzucana w środek zdarzeń bez większego tłumaczenia, a następnie prowadzona kroczek po kroczku.
Pojawiły się nowe postacie. Czy to był dobry zabieg? Tak. Czy przemyślany? Ciężko mi powiedzieć. Przez cały pierwszy tom nie znalazłam ani jednej podpowiedzi, która by wskazywała na pojawienie się takich a nie innych bohaterów. Jak jeszcze rozumiem to u Szarego Mężczyzny, tak całkowicie nie kupuje tego u Kavinsky'ego. Dowiadujemy się, że bohaterowie znają się już jakiś czas, co więcej, nie pałają do siebie sympatią. Faktycznie jego postać nie wniosła by dużo do pierwszego tomu, ale mógłby chociaż pojawić się kilka razy i okazać jakieś zainteresowanie Ronanem szybciej niż dopiero w tomie drugim.

Ogólnie uważam serię za dość ciekawą i mimo wszystko ją lubię. Jednak nie jestem w stanie powiedzieć że jest to moja ulubiona seria. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą utrzymywać przynajmniej ten sam poziom, chociaż mam nadzieję, że będą lepsze.

Pojawiły się nowe postacie. Czy...