Zmiana planów

Okładka książki Zmiana planów Fern Britton
Okładka książki Zmiana planów
Fern Britton Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Hidden Treasures
Prószyński i S-ka
2013-06-13
2013-06-13
Anna Wojtaszczyk
miłość zdrada kariera przeszłość przyjaźń

Są kulinarne dania degustacyjne, wysublimowane i wypracowane jak małe dzieła sztuki - i są różowe landrynki, odrobinki endorfin zamknięte w słodkiej kropli przyjemności. Czasami potrzebujemy porcelany, kryształu, sreber i sommeliera - a czasami w poszukiwaniu tabletki radości sięgamy na dno torebki.
Otóż "Zmiana Planów" jest różową landrynką. Przewidywalna i do bólu odtwórcza, schematyczna i powierzchowna - a jednak sympatycznie napisana, pogodna, ot, drobiazg na poprawę humoru.
To, co mnie zawsze zastanawia w powieściach, których akcja dzieje się w małych brytyjskich wioskach - to intensywność kontaktów tych społeczności, te lokalne festyny, konkursy gastronomiczne czy ogrodnicze, wzajemna wymiana plonów z ogródków, ta działalność charytatywna na rzecz miejscowego zabytku czy kościoła czy wreszcie intensywne życie towarzyskie w pubach, dostępne również dla pań po sześćdziesiątce.
Sama jestem mieszkanką takiej wioski i do wyboru mam: plotkowanie z sąsiadką na ławeczce, śpiewanie w kole gospodyń wiejskich, majowe litanie przy kapliczce lub msze w kościele.
Dlatego warto zajrzeć czasami za granicę; może uda się przenieść jakiś dobry wzorzec do nas?

Otóż "Zmiana Planów" jest różową landrynką. Przewidywalna i do bólu...

Życie na kornwalijskiej wsi jest dla Helen nowe i pełne niespodzianek. Zmieniła swoje życie: przeskoczyła od bycia producentką telewizyjną z zachodniego Londynu do roli rozwiedzionej kobiety mieszkającej na wsi. Mieszka samotnie- rozwiodła się z niewiernym mężem, a dorosłe dzieci są samodzielne- chociaż odwiedzają bohaterkę.

Jednak życie na wsi ma swoje uroki: Helen poznaje dwóch mężczyzn- skromnego pastora Simona oraz złośliwego (i a jakże przystojnego) lokalnego historyka Pirana. Wątek miłosny mnie nie zaskoczył, okazał się przewidywalny, ale miło się go czytało.

„Jak wielką różnicę może zrobić jeden krok.”

Dzięki przyjaciółce Penny do wsi przyjeżdża ekipa telewizyjna- grają u nich pewien serial. Czy okaże się sukcesem? Helen będzie miała pełne ręce roboty.

„Zmiana planów” to niewymagająca obyczajówka o relacjach damsko-męskich, o związkach, zdradzie, przyjaźni i miłości. Urozmaicą ją trochę wątek filmowy. Trochę śmiechu i smutku, jako odprężająca lektura będzie w sam raz.

Jednak życie na wsi ma swoje uroki: Helen...

Napisana poprawnym językiem, ale według mnie nic ponadto. Nie jest to książka, którą czyta się wyjątkowo lekko i szybko. Niektóre fragmenty są naprawdę dość nudne, a wiele wątków jest również mocno naciąganych, całkowicie niepotrzebnie dodanych i przez to całość przypomina bardziej bajkę dla dużych dziewczynek, niż powieść fabularną. Spodziewałam się ciekawszej i przede wszystkim bardziej prawdopodobnej historii, ale niestety całkiem fajny pomysł został nadto oblany lukrem, który mdli i odbiera przyjemność czytania.

Zgadzam się z opinią,że to książka idealna na letnie upały,kiedy nie ma się siły zbytnio myśleć i wizja sielankowej wioski w Konrwalii, gdzie poprzeprowadza się dojrzała według metryki urodzenia Helen ale irytująco dziecinna i bezradana w rzeczywistości. Słodycz leje się tutaj strumieniami,a jej ilość na koniec powieści jest już tak duża,że gdyby nie to,że kończyłam ją czytać kiedy na dworze było w cieniu 35 stopni i byłam lekko otępiała od upału to z pewnością rozbolałby mnie od tej słodyczy zęby.

Ta książka udowadnia, że i na końcu świata można żyć w zgodzie ze sobą i innymi ludźmi. Przypomina, że wszędzie mieszkają wartościowi ludzie.

Jak dla mnie lekko, łatwo i przyjemnie. Czasami śmiech przeplata się ze smutkiem, ale ogólnie książka pozytywnie nastawia. POlecam.

Jak dla mnie przyjemne czytadło na jeden raz. Trochę się z nią umęczyłam bo jakoś mnie nie przyciągała do siebie.

Ot, książeczka, przyjemna, całkiem wciągająca, ale miejscami zbyt naiwna. Kornwalijskie klimaty fajne, ale jakoś mnie na kolana nie powaliły. Główny bohater męski, obiekt westchnień Helen, był wyjątkowo drażniący, a jego zachowanie jak dla mnie nienaturalne, ale może Kornwalijczycy tak mają?
Można przeczytać w ramach odstresowania i walki z nudą. Trochę mnie jednak zawiodła, myślałam, że to bardziej ambitne czytadło.

Można przeczytać w ramach odstresowania i walki z nudą. Trochę mnie jednak...

Książka idealna wręcz na lato,wakacje,gdzie w spokoju przeniesiemy się do małego domku w sercu sielskiej Kornwalii.Opisy sprawiają,że wraca się myślami do lat dzieciństwa,gdzie wakacje spędzało się u ciotek na wsi...
47-letnia Helen rozstaje się ze swoim niewiernym mężem Grayem oraz karierą producentki programów telewizyjnych by zacząć wszystko od nowa..
Kupuje malutki domek.Nawiązuje dość szybko przyjaźnie z mieszkańcami Pendruggan oraz zawraca w głowie Pastorowi plebani Simonowi,który szuka żony oraz Pirana,który na początku drażni bohaterkę opowieści.Ale jak to w mądrych powiedzonkach jest "kto się czubi,ten się lubi" tak i tu spełniło się.
Gdy Helen zaprosiła swoją przyjaciółkę do siebie i gdy okazało się ,że to idealne miejsce na scenerię do jej filmu, wszystko wywraca się do góry nogami w tej jak dotąd spokojnej wsi.
Książka jak dla mnie okazała się troszkę przewidywalna ale jest wyśmienita na odprężające lenistwa wakacyjne.Śmiech,płacz,radość i smutek- wszystko tworzy idealną całość.
Polecam!

Kupuje malutki...