Zakaz wjazdu

Okładka książki Zakaz wjazdu
Czesław Białczyński Wydawnictwo: Solaris Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Archiwum Polskiej Fantastyki
Solaris
2013-04-25
1981-01-01

więcej Więcej

7,5/10

Przyłączam się do opinii użytkownika/użytkowniczki Jale o tym, że powieść Białczyńskiego jest bardzo nierówno skonstruowana, zwłaszcza gatunkowo: od tradycyjnej opowieści o społeczeństwie przyszłości oraz poznawaniu kosmosu i służącej temu technice autor przesuwa się na pogranicze science fiction i horroru rodem z filmu „Obcy”, po czym wkracza na teren klasycznych opowieści...

Książka w stylu - dużo pytań, a (za?)mało odpowiedzi. Można to odbierać jako wadę, lecz z drugiej strony sprawia to, że czytelnik może poczuć się niczym główni bohaterowie.

Książkę czyta się po prostu bardzo dobrze. Tam gdzie trzeba akcja jest wartka, a nie brakuje też wolniejszych fragmentów, skupiających się bardziej na przeżyciach bohaterów.

Jednocześnie (może właśnie...

Bardzo nierówna książka. Oparta jest na interesującym (i skomplikowanym) pomyśle, realia ma odpracowane w sumie nawet ciekawie, posiada też w miarę dynamiczną akcję. No i jest dość płynnie napisana. Lekturę psuje jednak kilka mankamentów. Te konstrukcyjne - to brzydkie prześlizgnięcie się autora nad kilkoma węzłowymi momentami, zwłaszcza blisko finału, kiedy to fabuła...

• Fantastyka
  • Chcę w prezencie
  • SF, Fantasy i Horror
  • 2020
  • Stara fantastyka
  • SF,Fantasy
  • 2013

Dodaj cytat z książki Zakaz wjazdu