rozwińzwiń

Zakaz wjazdu

Okładka książki Zakaz wjazdu Czesław Białczyński
Okładka książki Zakaz wjazdu
Czesław Białczyński Wydawnictwo: Solaris Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo:
Solaris
Data wydania:
2013-04-25
Data 1. wyd. pol.:
1981-01-01
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375901214
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
440
43

Na półkach: ,

Przyłączam się do opinii użytkownika/użytkowniczki Jale o tym, że powieść Białczyńskiego jest bardzo nierówno skonstruowana, zwłaszcza gatunkowo: od tradycyjnej opowieści o społeczeństwie przyszłości oraz poznawaniu kosmosu i służącej temu technice autor przesuwa się na pogranicze science fiction i horroru rodem z filmu „Obcy”, po czym wkracza na teren klasycznych opowieści grozy oraz horroru spod znaku Grahama Mastertona (motyw swoistego czaru czy też opętania oraz autodestrukcji),by następnie zagościć na dłużej na obszarze narkotycznej prozy psychologicznej, pełnej przywidzeń i majaczeń, a w końcu prześlizgnąć się nad pomysłem wyjściowym za pomocą katastroficzno-sensacyjnej fabuły. Ostatecznie całość czyta się średnio, a towarzyszy temu myśl, że przydałyby się w tej książce także wrota przenoszące czytelnika ponad słabszymi fragmentami, a może nawet do jakiejś równoległej, alternatywnej rzeczywistości z lepszą wersją tej powieści.

Przyłączam się do opinii użytkownika/użytkowniczki Jale o tym, że powieść Białczyńskiego jest bardzo nierówno skonstruowana, zwłaszcza gatunkowo: od tradycyjnej opowieści o społeczeństwie przyszłości oraz poznawaniu kosmosu i służącej temu technice autor przesuwa się na pogranicze science fiction i horroru rodem z filmu „Obcy”, po czym wkracza na teren klasycznych opowieści...

więcej Pokaż mimo to

avatar
581
310

Na półkach: ,

Książka w stylu - dużo pytań, a (za?)mało odpowiedzi. Można to odbierać jako wadę, lecz z drugiej strony sprawia to, że czytelnik może poczuć się niczym główni bohaterowie.

Książkę czyta się po prostu bardzo dobrze. Tam gdzie trzeba akcja jest wartka, a nie brakuje też wolniejszych fragmentów, skupiających się bardziej na przeżyciach bohaterów.

Jednocześnie (może właśnie z uwagi na skąpe informacje jakie czytelnik od autora dostaje),mimo że od wydania Zakazu minęło prawie 40 lat nie trzeba traktować go jako zabytku.

Książka w stylu - dużo pytań, a (za?)mało odpowiedzi. Można to odbierać jako wadę, lecz z drugiej strony sprawia to, że czytelnik może poczuć się niczym główni bohaterowie.

Książkę czyta się po prostu bardzo dobrze. Tam gdzie trzeba akcja jest wartka, a nie brakuje też wolniejszych fragmentów, skupiających się bardziej na przeżyciach bohaterów.

Jednocześnie (może właśnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2734
614

Na półkach: ,

Bardzo nierówna książka. Oparta jest na interesującym (i skomplikowanym) pomyśle, realia ma odpracowane w sumie nawet ciekawie, posiada też w miarę dynamiczną akcję. No i jest dość płynnie napisana. Lekturę psuje jednak kilka mankamentów. Te konstrukcyjne - to brzydkie prześlizgnięcie się autora nad kilkoma węzłowymi momentami, zwłaszcza blisko finału, kiedy to fabuła zaczyna sunąć żabimi skokami. Narracja rwie się na moment, po czym wraca na dawny tor - ale między obiema częściami historii zieje dziura, którą trudno czytelnikowi wypełnić. Co? Dlaczego? Kiedy? Jak? Nie wiadomo. Autor chyba nie miał pomysłu i pewne rzeczy przemilczał.

Gorzej, że tu i ówdzie czuć w prozie tchnienie grafomanii. Pierwszym jej objawem są chwilami zupełnie sztuczne, abstrakcyjne dialogi, okraszone w nieoczekiwanych miejscach mrowiem wykrzykników. Drugim natomiast - klasyczna bolączka polskiej prozy sf siódmego i ósmego dziesięciolecia XX wieku: imiona, czy też może raczej nazwiska bohaterów. Paf (a gdzie Pif?),Selgi, Trip, Lnik, Ulm, Dia, Polla, Pals, Gastor. Żadnego normalnego. Tak jakby dziwaczne, krótkie "imię" było wyznacznikiem jakości futurystycznej wizji.

Książka jednak na tyle szybko się czyta i odmalowuje w głowie czytelnika tak barwny obraz, że nie sposób zbyt długo trzymać urazy wobec autora.

(Esensja.pl)

Bardzo nierówna książka. Oparta jest na interesującym (i skomplikowanym) pomyśle, realia ma odpracowane w sumie nawet ciekawie, posiada też w miarę dynamiczną akcję. No i jest dość płynnie napisana. Lekturę psuje jednak kilka mankamentów. Te konstrukcyjne - to brzydkie prześlizgnięcie się autora nad kilkoma węzłowymi momentami, zwłaszcza blisko finału, kiedy to fabuła...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1232
1218

Na półkach: , ,

7,5/10

7,5/10

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    51
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    20
  • Fantastyka
    8
  • SF, Fantasy i Horror
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Kupić
    1
  • Sci-Fi
    1
  • 2013
    1
  • 🚀 Fantastyka naukowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zakaz wjazdu


Podobne książki

Przeczytaj także