Five Days Left

Five Days Left
Victoria Sanders
2013-01-01
2013-01-01

Chciałabym poznać wersje od steony toma i żony Scotta... oraz to jak radzili sobie po tym wszystkim. Książka to prawdziwy rollercoaster uczuć... Wiele razy płakałam i cieszyłam się. Dla kogoś kto jest bardzo wrażliwy - nie polecam. Ja mam pewność, że ta książka nie wyjdzie mi z głowy na długo i zagwarantowała mi kilka nieprzespanych nocy.

Ps. Bardzo zastanowiło mnie to jak bardzo żona Scotta chciała pobyć sam na sam z meżem, a z adoptowanym chwilę chłopcem nie mogła, gdyż był problematyczny. Ale przecież ich własne dziecko też mogło być "problematyczne". Więc skoro absubujący chłopiec tak zabierał jej wolność to jak bardzo zabierze jej wolność własne dziecko? Przecież nie ma gwarancji, że własne będzie dzieckiem jak z reklamy. Taka rozkminka i jedyne co drażniło mnie w tej książce.

Ps. Bardzo zastanowiło mnie to jak...

Piękna, wzruszająca historia skłaniająca do refleksji. Bardzo spodobał mi się pomysł połączenie losów bohaterów. Mocno kibicowałam zarówno Marze jak i Scottowi. Nie mogłam pozostać obojętną na ich los. Polecam.

Książka którą czyta się w napięciu. Książka która wzrusza... Książka która pokazuje że życie jest ulotne, że warto doceniac każdą piękna chwilę. Warta przeczytania, choć niestety to trudny temat.

"Ostatnie pięć dni" to pozycja która opowiada dwie historię. Mara zmaga się z nieuleczalną śmiertelną, chorobą, przez którą zaczyna tracić kontrolę nad swoim ciałem oraz życiem. Oddana żona, adopcyjna matka, kiedyś wzięta prawniczka. Po diagnozie postanawia że nie pozwoli by choroba przejęła nad nią kontrolę. Chce zakończyć tę nierówną walkę. Daje sobie pięć dni, aby zamknąć wszystkie sprawy i pożegnać się z najbliższymi.
Scott jest nauczycielem i trenerem koszykówki. Wraz z żoną podjęli się tymczasowej opieki nad chłopcem z trudnego środowiska. I właśnie za pięć dni Mały Człowiek ma wrócić do biologicznej matki.
Książka porusza ciężkie tematy: wychowywanie obcego dziecka, walka z chorobą. Choć książka nie wzbudza w czytelniku napięcia, przyciąga i wciąga. Bardzo dobrze mi się ją czytało.

Książka wspaniała. Była ona na mojej liście "Warte przeczytania" ale nie w jakimś najszybszym czasie. Styczniowe wyzwanie LC przyspieszyło decyzje o przeczytaniu jej i w sumie dobrze sie stało. Zakochałam sie w niej juz po kilku stronach. Łatwo i ciekawie opisana. Dwie niby różne historie dotykające dwóch różnych tematów a jednak łączy ich to samo - miłość do dziecka oraz lęk o to co się stanie gdy dojdzie do rozłąki z ukochanymi. Historia Mary pokazuje co znaczy cieżka choroba i ile trzeba dla niej poświęcić, ale też ile może dać dobrego jak choćby zbliżenie się na nowo do swojej rodziny dla której dotąd nie miało się czasu. Część dotycząca Scotta uczy o tym jak łatwo można się przywiązać do drugiej osoby w tym przypadku do zupelnie obcego dziecka i jak cieżko jest usunąć tą osobę z wlasnego życia. I tak jedna historia kończy się niestety smutno, zaś druga ma wspaniały happyend. Polecam tą książkę na zimne jesienne wieczory

Wciągająca książka od samego początku. tytułowe pięć dni bohaterki opisane w taki sposób jakby nigdy nie było jutra. Żyje dzisiejsza chwilą, nie traci czasu na "bzdury". Polecam książkę wszystkim którzy nie wiedzą co zrobić ze sobą a mają poważną chorobę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oceniam tę książkę na 15 gwiazdek. Zaliczam ją do ulubionych książek. Polecam do przeczytania!!!

Historie dwóch rodzin, które łączy jedynie wspólne forum internetowe dla rodziców adopcyjnych.
Mara, ambitna Pani adwokat ma wspaniałą córkę i męża. Niestety jej idealne życie przerywa nieuleczalna choroba. Od tej pory podupada na zdrowiu i przestaje sobie radzić z najprostszymi obowiązkami. I choć cała rodzina bardzo ją wspiera, Mara nie chce dłużej walczyć i cierpieć. Pięć dni. Tyle daje sobie na pożegnanie z bliskimi.
Scott wraz z żoną na 12 miesięcy przyjęli pod swój dach ośmioletniego chłopca, którego matka siedzi w więzieniu. Scott z każdym dniem coraz bardziej przywiązuje się do Curtisa. Kiedy do wyprowadzki Małego Człowieka pozostaje jedynie pięć dni, Scott nie potrafi sobie poradzić z myślą o rozstaniu. Życie jednak pisze własne scenariusze. Czy Mara i Scott poradzą sobie ze swoimi problemami?

To dwie bardzo smutne historie. Rodzina Mary walczy z nieuleczalną chorobą. Odciska ona na nich piętno, ale wszyscy wspierają ją jak tylko mogą. Jej pogarszający się stan zdrowia jest bardzo ciężki do zniesienia. Samotność, cierpienie i bezradność popychają Mary do podjęcia decyzji o odejściu na zawsze. Czy zrealizowała plan? Tego musicie dowiedzieć się sami. Nie oceniam jej postępowania. Nie mam prawa. Nie jestem w stanie sobie nawet wyobrazić jak zachowałabym się na jej miejscu. Namiastką normalności stało się dla niej forum internetowe, gdzie nikt nie wiedział o jej chorobie. I to właśnie do nich zabrakło mi na końcu wiadomości z wyjaśnieniem sytuacji.
Scott i Lourie wzięli na siebie ogromną odpowiedzialność, choć wcale nie musieli. Scott jako rodzina zastępcza miał pełną świadomość, że Curtis wróci do biologicznej matki i nie powinien za bardzo się do niego przywiązywać. Stało się inaczej. Pokochał chłopca i ciężko było mu pogodzić się z jego odejściem. Lourie bardzo irytowała swoim zachowaniem. Na szczęście na końcu mile mnie zaskoczyła. Scott tak jak Mary poznał na forum przyjaciół, którzy go wspierali i doradzali.
To były dwie wciągające historie.

Scott, nauczyciel w szkole i trener koszykówki, przez rok był ojcem zastępczym dla chłopca z rodzny o trudnej sytuacji. Za pięć dni musi go oddać jego biologicznej matce która pozbierała się i jest gotowa się nim zająć. Jak to zrobić skoro pokochał go do szaleństwa? Mara ma męza który nie widzi świata po za nią, córkę którą adoptowała i dzięki temu zyskała małe serduszko które ją kocha, z zawodu prawniczka, ma także chorobę która sprawia że traci kontrolę nad swoim ciałem, powtarza sobie że wytrzyma już tylko pięć dni i skończy ze sobą. Czy można oszukać los? Czy ta ksiązka może się skończyć dobrze? To pierwsza ksiązka która wzruszyła mnie do łez i długo się zbierałam po niej by sięgnąc po coś innego.

Internetowa grupa wsparcia. Miejsce, gdzie spotykają się ludzie, aby wymienić poglądy, szukać wsparcia, zwyczajnie porozmawiać po długim i trudnym dniu w domu. Na takiej stronie spotykają się Mara i Scott.

Mara to kobieta sukcesu. Wzięta prawniczka. Nie może jednak mieć dzieci, dlatego wraz z mężem adoptowała dziewczynkę. Z dnia na dzień stawała się coraz bardziej niezdarna, rzeczy same wypadały jej z rąk, informacje ulatywały z głowy. Mąż próbował jej powiedzieć, że czas pójść do lekarza, jednak samo rozpoczęcie tego tematu powodowało niesamowity wybuch agresji u żony. W momencie kiedy przez swoje gapiostwo i zapominalstwo omal nie zawaliła najważniejszej sprawy w kancelarii, sama zaczęła zauważać, że coś jest nie tak. Razem z mężem wybrała się na badania, jednak na pierwszy rzut oka lekarz przedstawił przypuszczenia, które brzmiały jak wyrok. Choroba Huntingtona. Upośledzenie zdolności motorycznych - samoczynne ruchy kończyn, których pacjent nie kontroluje. Zaburzenia emocjonalne - niekontrolowane wybuchy złości, płaczu, śmiechu. Zaburzenia zdolności poznawczych - początkowo zapominanie pojedynczych informacji, w późniejszym stadium nawet najbliższych osób. Zaburzenia fizjologiczne - brak kontroli nad oddawaniem moczu, płaczem. Mara się załamała, jej rokowania są tragiczne, choroba postępuje bardzo szybko. Postanawia, że od momentu przełomu, utraty kontroli nad organizmem da sobie czas do urodzin. A w urodziny... Uwolni rodzinę od tego ciężaru.
Pozostało jej 5 dni.

Scott, to nauczyciel gimnazjum, człowiek jakich mało. Do uczniów podchodzi ze zrozumieniem, okazuje im dużo serca, pomaga. Trenuje również koszykarzy. Jeden z jego byłych uczniów dostał się do prestiżowej drużyny. Kiedy staje przed drzwiami Scotta z ośmioletnim bratem i prosi, żeby nauczyciel zaopiekował się maluchem, Scott wraz z żoną nawet się nie zastanawiają. Przyjmują na rok pod swój dach ośmiolatka, aby jego starszy brat mógł się kształcić. Przez ten rok traktują chłopca jak własnego syna, przychodzi jednak czas, kiedy muszą się rozstać.

Mara i Scott zaprzyjaźniają się na forum. Przed każdym z nich stoi moment pożegnania z tymi, którzy są dla nich najważniejsi. Nie wiedzą o sobie jednak zbyt wiele, Mara jest skryta, jednak chce być dla niego wsparciem. Scott jest tak pogrążony w rozmyślaniach o rozłące, że nie czyta między wierszami jej postów i nie dostrzega, że potrzebuje ona pomocy. Czy po upływie tych pięciu dni jeszcze się kiedyś usłyszą?

Ostatnie pięć dni, to niesamowicie poruszająca historia. Bardzo wartościowa. Porusza tematy rodziny, miłości, odpowiedzialności, cierpienia. Książka opisuje tragedie rodzinne, które mogą spotkać każdego w naszym otoczeniu. Historia Mary jest przewidywalna, teoretycznie od pierwszej strony wiadomo jak się skończy, jednak czytając przekonacie się, że nie wszystko jest takie, jakie mogłoby się wydawać na początku. Historia Scotta jest pełna radosnych chwil, ale też paradoksów i psikusów od losu. Obie historie łączy jednak ogromna miłość między członkami rodziny i akceptacja zaistniałych sytuacji.

Nigdy nie wiemy, jaki życie nas czeka. To jedna wielka loteria. Dziś jesteś szczęśliwy. A jak będzie jutro? Tego nie wiesz. Narzekasz że Twoje życie jest nudne? Że nie masz czasu ani pieniędzy na rozrywki? A może czas docenić to że masz wokół rodzinę, przyjaciół i że nic Ci nie dolega?

Książkę zdecydowanie warto przeczytać. Porusza wiele ważnych kwestii, jest niezwykle wzruszająca, szczera i skłania do refleksji.

• 2015
  • 2015