Berlin, późne lato

Okładka książki Berlin, późne lato Grzegorz Kozera
Okładka książki Berlin, późne lato
Grzegorz Kozera Wydawnictwo: Dobra Literatura Cykl: Trylogia niemiecka (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Trylogia niemiecka (tom 1)
Dobra Literatura
2013-03-19
2013-03-19
miłość Berlin naziści wojna gestapo obóz koncentracyjny

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Ciekawy pomysł na książkę, ale potraktowany po łebkach. Ot, takie czytadło na leniwe popołudnie bez większego wchodzenia w przemyślenia bohaterów, psychologię. Nie potrafiłam wczuć się w klimat książki. Pozycja z tych o których szybko się zapomina.

Historia miłości, która nigdy "nie powinna" się wydarzyć. Tło historii tworzy przytłaczająca codzienność wojennego Berlina. Piękna opowieść z trudnym zakończeniem.

Druga część z zupełnie nowymi wątkami w czasie trwania wojny. Wciąż wciąga, ale przede wszystkim przeraża. Wojna trwa już w najlepsze, czyli część druga, a na lubimyczytac.pl jako część pierwsza.

Zbyt powierzchowne i momentami naiwne, aby wzbudzić jakieś emocje. Nie wychodzi poza schematy i niczym nie zaskakuje.

Pierwsza część Trylogii Niemieckiej. Autor przenosi nas do Berlina podczas II Wojny Światowej. Poznajemy ten okrutny czas widziany oczami zwykłego Niemca, jednego z wielu, którego mózg nie przesiąkł ideologią narodowego socjalizmu.

Taką prozę to ja lubię!
Spędziłam kilka godzin smakując piękno i tragizm z pomocą głosu i interpretacji J.Zadury.Podziwiam profesjonalne przygotownie materiału,z którego pisarz uszył szykowną krację.Raczej nie sylwestrową...Polecam zainteresowanym.

Taką prozę to ja lubię!

Jestem świeżo po lekturze i jeszcze mam zaczerwienione od płaczu oczy. Grzegorz Kozera to autor mało popularny, któremu większą popularność dało pojawienie się u Sekielskich. Rozmowa, w której otworzył się i opowiadał o swoim uzależnieniu, okazała się na tyle ciekawa, że sięgnąłem po książkę Grzegorza. Padło na trzecią część tzw. trylogii niemieckiej, czyli na "Noc w Berlinie". Powieść wywarła na mnie na tyle duże wrażenie, że postanowiłem nadrobić i zapoznać się z dwoma poprzedzającymi "Noc..." powieściami. "Berlin, późne lato" otwiera ten cykl i przenosi nas do Berlina u schyłku II wojny światowej. Tam właśnie przecinają się losy niemieckiego pisarza Otto Petersa oraz polskiej uciekinierki z obozu koncentracyjnego Haliny. Historia niezwykła, która przefiltrowana przez wrażliwość autora staje się jedną z najpiknięjszych wojennych historii, które słyszałem, czytałem czy oglądałem. Grzegorz pięknie przeplata losy bohaterów tej powieści z losami bohaterów, którzy pierwszy plan przejmą w chronologicznie następnych częściach tej trylogii. Wiele scen, emocji towarzyszących tej lekturze pozostanie ze mną na długo. Polecam także wysłuchanie książki, bo Janusz Zadura to mistrz interpretacji.

Autor zupełnie mi nieznany, sięgnęłam po nią trochę z przekory. Przeczytałam, że to romans a zwykle nie czytam takich książek. Nie jest taki klasyczny harlequin. Wzruszająca i smutna opowieść o miłości zakazanej Niemca i Polki – uciekinierki z obozu koncentracyjnego. Co ciekawe Niemiec nie jest tu przedstawiony jako ten zły. Akcja toczy się w 1943 roku w Berlinie. W czasach kiedy już nawet zwykli obywatele Niemiec mają dość wojny. Książka wciąga i czyta się ją jednym tchem. Polecam.

2026

Sierpień 1943 roku, Berlin. Otto Peters prowadzi wraz ze swoim wieloletnim przyjacielem Rolf'em małą księgarnię, która oferuje klientom literaturę poprawną i jedynie słuszną. Otto kilka lat temu też napisał powieść, ale obecne czasy nie sprzyjają twórczości, bo o jakiej rzeczywistości można pisać ... Jest wdowcem; kilka lat temu zmarła na białaczkę jego żona, zagorzała fanatyczka i członkini NSDAP, syn zginął pod Stalingradem. Życie Ottona jest nudne, monotonne, a jedynym zmartwieniem jest zrealizowanie kartek na żywność.

Ale w tym nudnym i w miarę bezpiecznym życiu pewnego dnia pojawia się ona - Halina Kamińska, Polka, która uciekła podczas bombardowania z fabryki, gdzie pracowała jako więźniarka obozu i schroniła się w piwnicy domu, w którym mieszkał Otto. Początkowy strach Petersa w oka mgnieniu przerodził się w obowiązek udzielenia pomocy tej kobiecie, nie bacząc na konsekwencje. Ukrył ją we własnym mieszkaniu, karmił, udzielił wszelkiej pomocy, zakochał się z wzajemnością. Pewnego dnia, gdy robił zakupy w pobliskim sklepie, zobaczył jak gestapo wyprowadza Halinę z domu; jego świat się zawalił, życie straciło sens.

Bardzo prawdziwa i smutna powieść, choć jej fabuła jest fikcją, ale napisana jest tak realistycznie i niesie w sobie tyle emocjonalnego ładunku, wiary w ludzi, w ich człowieczeństwo, pokazując jednocześnie życie w Berlinie. Autor na przeciw siebie postawił przedstawicieli dwóch, można by powiedzieć, wrogich nacji, a opowieścią Heleny pokazał, jak niewiele niemieccy cywile wiedzieli o prawdziwym obliczu wojny, o barbarzyńskich zachowaniach nazistowskich oprawców, o obozach śmierci, gettach, traktowaniu Żydów, Romów i innych nie aryjskich narodów. Słowa Haliny były wstrząsem dla Otta, podobnie jak były nim zdjęcia, jakie zobaczył w albumie przyjaciela syna.

Wyzwanie 2020: Przeczytam książkę, która...
6/21: ma w tytule nazwę miasta.

Grzegorz Kozera to autor zupełnie mi nieznany. Polecany kiedyś przez jedną z użytkowniczek tego portalu (@cymelium: dziękuję).
Sięgnęłam po nią teraz nieco zawiedziona swą poprzednią lekturą, tym bardziej, że również dotyczy okresu wojny.

Główny bohater, Peters, to czterdziestopięcioletni, samotny mężczyzna. Jego syn zginął na froncie wschodnim, żona zmarła z powodu choroby. Peters mieszka w berlińskiej kamienicy i jak setki mieszkańców tego miasta musi zaciemniać okna by utrudniać wrogom nazistowskich Niemiec bombardowania i naloty. Porządku pilnuje bardzo sumienna i oddana sprawie blokowa. To ona nadzoruje czy wszyscy mieszkańcy schodzą do schronu w piwnicy i czy żadna smuga światła w oknie nie wskazuje lotnikom drogi.
Pewnego dnia zwraca uwagę Petersowi, że jego zaciemnienie nie jest zbyt szczelne i nakazuje lokatorowi naprawić tekturę w oknie. Mężczyzna schodzi do piwnicy w poszukiwaniu kleju i spotyka tam ukrywającą się, wycieńczoną kobietę. Zabiera ją do swojego mieszkania. Kobieta ma na imię Halina, jest polską uciekinierką poszukiwaną przez gestapo...

Bardzo smutna historia. Z głównym bohaterem pełnym refleksji i zdumienia nad szokujacą przemianą Niemiec w Trzecią Rzeszę. Toczącym wewnętrzną walkę między tym, w co wierzy a tym, w czym kazano mu żyć. Pełnym niezgody na otaczającą go rzeczywistość a jednocześnie bólu i poczucia winy względem relacji z własnym synem.
Peters próbuje się określić i utrzymać w niemożliwym do utrzymania świecie. Zachować przyzwoitość, żyć właściwie i nie zostać wchłoniętym przez wszechobecny, totalitarny system. A przede wszystkim pragnie raz jeszcze, jak dwadzieścia lat wcześniej, kogoś naprawdę kochać. Czy mu się uda?
Przejmująca proza.
Polecam.

Wyzwanie 2020: Przeczytam książkę, która...
6/21: ma w tytule nazwę miasta.

Główny bohater, Peters, to czterdziestopięcioletni,...

• Audiobook
  • 2019