Noc w Berlinie

Okładka książki Noc w Berlinie
Grzegorz Kozera Wydawnictwo: Dobra Literatura Cykl: Trylogia niemiecka (tom 3) literatura piękna
literatura piękna
Trylogia niemiecka (tom 3)
Dobra Literatura
2018-04-17
2018-04-17
literatura polska Grzegorz Kozera Noc w Berlinie Dobra Literatura

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Trzecia część trylogii niemieckiej, choć chronologicznie mogłaby być pierwsza. W związku z tym, że jest to chyba najważniejsza książka dla autora nie dziwię się, że powstała jako tzw. „wisienka na torcie”. Dlaczego uważam, że jest to najważniejsza i bardzo osobista książka autora ... nie napiszę, zapraszam do lektury.

Pomimo mocno eksploatowanego w ostatnich latach tematu holokaustu, treść wciąga, a dodatkowo jest w dużej części oparta na faktach z życia przodków autora.
W wersji audio książka niesamowicie zyskuje w wykonaniu Janusza Zadury. To jest po prostu uczta dla uszu.
Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz: Otóż w Storytel "Noc w Berlinie" jest pierwszą częścią trylogii niemieckiej, natomiast na lubimyczytać.pl trzecią. Logicznie podchodząc do chronologii zawartej w książkach, to właśnie "Noc w Berlinie" powinna być pierwszą częścią, bo ta opisuje narodziny nazizmu, a w kolejnej (którą właśnie słucham) "Berlin, późne lato" wojna już trwa. Wydaje mi się, że lubimyczytać.pl pomyliło kolejność.

13 godzin słuchania J.Zadury to błogosławiony czas. Głos i interpretacja stanowiły dla mnie podporę w zanurzeniu się w historii.A jest ona niebagatelna. Czasy i wydarzenia interesują mnie od strony historycznej,co nie umniejsza emocjonalnego zaangażownia.Majstersztyk całej trylogii niemieckiej.Wielkie uznanie dla Twórcy. Polecam!

To według mnie najlepsza część trylogii. Przedstawiono tu świat berlińskiej bohemy, w którego rzeczywistość wkracza powoli nazizm i antysemityzm. Zaczynają się prześladowania Żydów, apogeum znajdujące w Nocy kryształowej. Znajomi stają się wrogami. Gorzka lektura, lecz arcyciekawa.

Po powieść sięgnąłem po występie autora w serii Sekielskiego o nałogach. Ciekawa rozmowa zmotywowała mnie, żeby sięgnąć po coś autorstwa Grzegorza Kozery. Z niedopatrzenia sięgnąłem po ostatnią część trylogii, ale nie odczułem tego w trakcie lektury więc wnioskuję, że kolejność czytania nie ma większego znaczenia.
"Noc w Berlinie" poruszyła mnie. Każdy, średnio ogarnięty, wie, że w Niemczech była nagonka na Żydów na długo przed wybuchem wojny, ale jakie przybierała formy i jak szybko przybierała na sile w tej książce jest znakomicie ukazane. Kilka obrazów na długo utkwi w mojej pamięci. Wszystko jest tym bardziej wstrząsające, że dotyczy rodziny autora. Słuchając audiobooka w trakcie wieczornych wędrówek miałem wrażenie pewnego osaczenia, które musiało niesamowicie ciążyć Wernerowi i jego najbliższym.
POLECAM.

"Noc w Berlinie" poruszyła mnie. Każdy, średnio ogarnięty,...

1962

Kolejna część "Trylogii niemieckiej" autorstwa Grzegorza Kozery to wstrząsająca, niewyobrażalna wprost historia o rodzącym się niemieckim faszyzmie. Jej głównym bohaterem jest Joachim Werner - syn Róży Mazur, polskiej Żydówki i niemieckiego socjalisty Horsta Wernera, utalentowany malarz, któremu w drodze do zdobycia artystycznych szlifów i pozycji w świecie artystycznym Berlina pomógł Alfred Hirschfeld, którego pierwowzorem był Albert Herzfeld, przedsiębiorca, malarz i filantrop.

Początkowo powieść ukazuje czytelnikowi Berlin jako miasto swobód, które powoli odbudowuje się po wojnie, jego artystyczną bohemę lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, a na tym tle śledzimy rozwój talentu młodego Joachima Wernera, który z biegiem czasu staje się uznanym malarzem, specjalizującym się w kobiecych aktach. Z początkiem trzeciego dziesięciolecia w Niemczech zaczyna zmieniać się sytuacja społeczno – polityczna, narastają niepokoje, coraz częściej słychać o Adolfie Hitlerze i jego planach.
Na kolejnych stronach autor przenosi nas do bardziej niebezpiecznych i dramatycznych czasów, w których pojawiają się pierwsze represje wobec berlińskich Żydów, prześladowania, polityczne rozgrywki i ograniczanie praw. Wokół Joachima i jego żydowskich przyjaciół z kręgów artystycznych, zaczyna powoli, ale systematycznie zagęszczać się atmosfera, zabiera im się prawo do swobodnego tworzenia, a "niepoprawne" dzieła rekwiruje się lub niszczy. To właśnie wtedy, w tych najtrudniejszych czasach, Joachim spotyka jedną ze swoich modelek; między młodymi rodzi się miłość. Pogarszająca się sytuacja, zacieśniająca się pętla wokół Niemców żydowskiego pochodzenia, napady na nich, niszczenie mienia, mnożące się zakazy i ograniczenia, a wreszcie "kryształowa noc" powodują, że młodzi decydują się na opuszczenie kraju, co nie jest takie łatwe.

Książka jest jedną z lepszych, jakie czytałam w tym roku, między innymi dlatego, że Kozera zadbał o odpowiednie napięcie, stworzył wyraziste sylwetki bohaterów, doskonale wplótł je w tło historyczne, skrupulatnie i wnikliwie pokazał ostre podziały społeczeństwa, rodzące się niepokoje, strach, obawy o własne życie i najbliższą przyszłość. Powieść zachwyca stylem, niecodzienną tematyką i umiejętnością oddania ponurej atmosfery tamtych lat, a przede wszystkim wyzwala całą gamę emocji, wzruszeń i zmusza do refleksji. Zaskakujący i mocno chwytający za serce jest epilog. Polecam gorąco.

Na półkach: , , , ,

Pięknie odmalowany obraz przedwojennego Berlina. Lata 20., w których wszyscy starają się wrócić do normalności po wielkiej wojnie, czasy wielkiego kryzysu, czy wreszcie dojście do władzy nazistów są tutaj naprawdę dobrze przedstawione. Świetnie czuć klimat artystycznych środowisk niemieckiej stolicy, a później razem z bohaterami ogarnia czytelnika atmosfera niepokoju i niepewności tego, co przyniesie jutro. Nie jestem wielkim fanem powieści obyczajowych, jednak ta książka naprawdę mnie urzekła, a kiedy zaznajomiłem się z epilogiem, to nie mogłem powstrzymać łez. Piękna, pouczająca i naprawdę skłaniająca do refleksji pozycja.

Przedwojenny Berlin i rosnące nastroje antyżydowskie. Czy tego już nie było? Może i tak, ale w tym wydaniu jeszcze nie.

Joahim Werner, któremu przyszło żyć w tym czasie, zostaje uznany przez system za Żyda. Z jego perspektywy przychodzi nam poznać okrutną rzeczywistość życia w nazistowskich Niemiec. Główny bohater opisuje nam nie tylko swoją historię, ale też swoich najbliższych, którzy tak jak on padają ofiarami prześladowań.

Książka owiana aurą smutku i bólu, jest idealnym świadectwem tamtych czasów. Pomimo, że podobnych histori jest wiele, to jednak książka jest jedną z lepszych o tej tematyce.

Po lekturze odczuwam smutek, rezygnację, bezradność, bezsilność. Oraz podziw i wdzięczność dla Autora, że tak piękną powieść napisał.

Bardzo dobra książka, dużo ciekawostek z okresu lat XX-XXX Niemiec. Polecam

Bardzo dobra książka, dużo ciekawostek z okresu lat XX-XXX Niemiec. Polecam