Samozwaniec, tom 4

Jacek Komuda Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Orły na Kremlu (tom 4) powieść historyczna
Fabryka Słów
historia Dymitr Samozwaniec Rosja szlachta Moskwa XVII wiek Jacek Dydyński
Orły na Kremlu (tom 4)
powieść historyczna
historia Dymitr Samozwaniec Rosja szlachta Moskwa XVII wiek Jacek Dydyński

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Koniec Samozwańca

20 Link do recenzji

Za całokształt :). Możnaby było pomarudzić - ale powiem tak. Seria nieomal doskonała.

Cel Dymitra został w końcu osiągnięty.
Bardzo dobre zwieńczenie serii. Historia zamknięta. Może w tym tomie historia jako historia zeszła nieco na dalszy plan, lecz dzięki temu dostaliśmy trochę więcej tak jakby powieści sensacyjnej. Tom inny od poprzednich
Bardzo polecam.

Ło! Panie Komuda...... polewał bym ja Panu kielicha za kielichem! Jak to się czytało , ostatnie kilka tygodni nie mogłem się oderwać od tego cyklu. Przyznam ,że pierwszą część jak zaczynałem to było ciężko, mnogość języka używanego w tamtych czasach a używanego przez Pana po prostu mnie przytłoczyła. Te zwroty , powiedzenia, nazwy -jakbym nie po polsku czytał. Oczywiście...

Na półkach: , , , ,

Koniec przygód Jacka Dydyńskiego w Moskwie.
Tom 4 wbija w fotel i bez przesady można po raz kolejny nazwać Pana Komudę drugim Sienkiewiczem.
"Samozwaniec" jest doskonale dopracowany zarówno pod względem historycznym jak i literackim, zaś Autor umiejętnie domyka wszystkie wątki.
Aż żal rozstawać się z naszym osławionym szlachcicem, który w tym tomie kończy swą przygodę u...

Orly na Kremlu to moim zdaniem najlepsze 4 książki Pana Jacka jakie przeczytałem. Znakomite.

Zagmatwane losy Jacka Dydyńskiego. Cała seria, zapadnie na długo w pamięć. Na razie nie mam sił, aby rozpocząć moskiewską ladacznicę, bo podobno to dalsze losy imć Dydyńskiego.
W dalszym ciągu nie zmieniłem zdania i myślę, że Komuda nie owija w bawełnę i nie lakieruje tamtych czasów i postaci. Szlachta nie zawsze bywała szlachetna...
To powinno być lekturą.

Ostatni czwarty tom kończy opowieść o Dymitrze Samozwańcu, dopełnia i zamyka w całość przygody głównego bohatera Jacka Dydyńskiego i jego morderczej misji w Moskiewskim Księstwie.
Wiele tutaj się działo, akcja przybrała zdecydowane tempo, sporo było niebezpiecznych przygód, brutalnych walk, knowań i spisków. Zakończenie to już totalny roller-coaster z niesamowitym...

Skrótówa ta historia.

To wprawdzie jeszcze nie koniec cyklu “Orły na Kremlu”, ale niewątpliwie finał tzw. Dimitriady, a zatem można dokonać czegoś w rodzaju wstępnego podsumowania.
W tej części dzieje się najwięcej i to zarówno w warstwie czysto historycznej, jak i przygodowej. Nie ma tu wprawdzie wielkich batalii, za to na pierwszy plan wybijają się opisy knowań i buntu bojarów, a zwłaszcza...

Najlepsze z części cyklu i tak nie jest w stanie przykryć ogólnego zawodu "Samozwańcem". Nie wiem czy to styl autora czy też irytujący wręcz główny bohater rozkochany nie tyle w wolności co samowoli szlacheckiej. Cóż nie bez powodu książki Sienkiewicza są lekturą szkolną Komudy nie.

Dyskusje

• Historyczne