Samozwaniec, tom 4

Okładka książki Samozwaniec, tom 4 Jacek Komuda
Okładka książki Samozwaniec, tom 4
Jacek Komuda Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Orły na Kremlu (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Orły na Kremlu (tom 4)
Fabryka Słów
2013-09-13
2013-09-13
historia Dymitr Samozwaniec Rosja szlachta Moskwa XVII wiek Jacek Dydyński

Koniec Samozwańca

Powiedziawszy szczerze, mam bardzo mieszane odczucia względem ostatniego tomu, który po prostu moim zdaniem był najsłabszy, miał parę momentów oraz dość ciekawy finał, ale porównując gamę uczuć, która towarzyszyła mi w poprzednich tomach wypadł on dostatecznie. Najprościej mówiąc zawiodłem się, pierwsze dwieście stron jest sromotnie nudne, potem skaczemy z tempem akcji, ale też nie dzieje się wiele. Na plus, to widać wiedzę autora i zamiłowanie do historii, co pewnie finalnie pewnie jeszcze mnie przekona do siegniecia po jego ksiazki w przyszłosci, ale na razie będą musiał odpocząć, przegryźć czymś innym, bo mam przesyt.

Czuć lekki niedosyt. Pomimo najgrubszego tomu z cyklu, wiele stron to lanie wody i można byłoby śmiało pominąć. Co do samej książki, najbardziej zaskakujące było zakończenie. Które pozostawia pole na wiele kolejnych tomów. Lecz z tego co wiadomo powstał dopiero jeden.

Plus za opis powstania Moskwy przeciwko Lachom uzk

Plus za opis powstania Moskwy przeciwko Lachom uzk

Uwielbiam twórczość Jacka Komudy, ale ostatecznie stwierdzam, że moje literackie serce zdobył raczej powieściami takimi jak Wilcze gniazdo, Banita, Czarna szabla czy Bohun. Cykl Samozwaniec jest dobry, ale to jednak nie ta sama półka.

Dziękuję bardzo , że mogłem obcować przez cztery tomy z bohaterami powieści . Jestem miło zaskoczony stylem i rozmachem historycznym. Jak już pisałem można przyrównać , podkreślam tylko przyrównać do trylogii. Po zdobyciu Moskwy i zgładzeniu Dworu Uspieńskiego , Dydyński odnalazł rodzinę i powrócił do swoich włości w Dydni obok Sanoka. A szczegóły fabuły pozostawiam do zgłębienia czytelnikowi. Nadmienię, że opisy tortur, katowni są wstrząsające.

Pozycja znakomita. Najlepsza część z dotychczasowych. Tradycyjnie przesłuchałem. Ciekaw jestem kolejnej części i pomysłowości autora, bo trudno się spodziewać, że mógł wymyślić coś lepszego od tomu czwartego. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej pracy, a po pierwszym tomie nic na to nie wskazywało.

Ah ten Dydyński, kłopoty się go ciągle trzymają i nie chcą opuścić. Chłop nie ma spokoju i wytchnienia. Ale dzięki temu mamy kolejną trzymającą w napięciu powieść Komudy. Ile tu przygód, nudzić się nikt nie powinien! Jest dość krwawo, zakończenie tragiczne i nieco smutne, ale widać nie mogło być inaczej. Grunt, że to świetne zwieńczenie błyskotliwej i intrygującej serii. I absolutny mus dla fanów polskiej fantastyki (choć nie ma tu elementów nadnaturalnych, itp) i książki historycznej, w której Komuda jest specjalistą. Sztos, jak to się dzisiaj zwykło mówić. Bij Moskala! Polecam.

Najlepsza część póki co, wartka akcja. Czyta się jak dobra powieść sensacyjną. Polecam każdemu, na kłopoty tylko Pan Dydyński ;).

Nowy Sienkiewicz! Z tomi na tom było voraz lepiej. Czekam na resztę

Nowy Sienkiewicz! Z tomi na tom było voraz lepiej. Czekam na resztę

Trzyma poziom. Zabieram się za kolejny tom.

Trzyma poziom. Zabieram się za kolejny tom.

• Historyczne
  • Powieść historyczna