Dianetyka. Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym

Okładka książki Dianetyka. Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym L. Ron Hubbard
Okładka książki Dianetyka. Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym
L. Ron Hubbard Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Panteon nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Dianetics. The modern science of mental health
Oficyna Wydawnicza Panteon
2002-01-01
2002-01-01
dianetyka poradniki

Przeczytałem kolejną cegłę. Noo słowniczka nie przeczytałem od deski do deski ale mam nadzieję, że można mi to wybaczyć ;)
Da się to czytać, mimo wymyślnych pojęć itp. nawet nie miałem problemu żeby się skupić na treści i nie uciekać myślami - to na plus dla książki. Tylko że... czytam to, czytam i... i w zasadzie jest to jakiś spójny system, opracowany w wielu szczegółach... jednocześnie można także bez problemu uwierzyć w to, że autor po prostu sobie wszystko wymyślił :D Brzmi tak samo wiarygodnie, jak i niewiarygodnie, tylko że gdyby faktycznie to działało, to psychiatria dawno by z tego korzystała, a skoro nie korzysta... to ciekawe dlaczego? ;) Ależ ignoranci z tych psychologów i psychiatrów ;)
Ach, no i zapomniałbym: Dianetyka zakłada, że każdy ma dużą ilość traum, nawet jeśli ich nie pamięta (najgorsze z okresu prenatalnego),więc nawet jak Ci się wydaje, że jesteś szczęśliwym człowiekiem, to nie jesteś! :D (nie bez Dianetyki oczywiście).
I teraz powiem tak: ja nawet jestem skłonny uwierzyć, że komuś to pomogło, że są ludzie, którym pomaga wielokrotne opowiadanie o jakichś swoich (prawdziwych czy też nawet wymyślonych) traumach (zważywszy na to, że pewnie interesują się tym głównie ludzie, którzy faktycznie jakieś traumy mają i są nieszczęśliwi) - w porządku, zwłaszcza, że w teorii Dianetyka miała być dla każdego, za darmo i zakłada bardzo etyczne zachowanie audytorów itp., ale coś, co mi chce wmówić że nie jestem dość szczęśliwy i mam jakieś nieuświadomione traumy - niee, sądzę że miałem dość uświadomionych ;) a jak mówię, że już nie mam to też wiem co mówię ;)

Dalej... to już może z cytatami:

"Dzięki doświadczeniom klinicznym lub laboratoryjnym, Dianetyka odkryła i udowodniła co jest źródłem zaburzeń umysłowych."
(str.11)
- mhm... W książce nie ma przywołanego ani jednego eksperymentu czy badania, nie ma żadnej bibliografii.ani przypisów tego rodzaju. Jest jeden eksperyment gdzieś tam mgliście wspomniany... nie mający związku z Dianetyką, przypadkiem pasował do jakiegoś wątku ;)

"Zboczeniec seksualny (do zboczeń seksualnych zaliczamy w Dianetyce wszystkie formy dewiacji w drugiej dynamice, takie jak homoseksualizm, sadyzm seksualny i całą resztę zawartości katalogów Ellisa i Kraffta-Ebinga) jest w gruncie rzeczy w znacznym stopniu chory fizycznie."
(s.126)
- hmm hmm... :] To jakby ktoś był ciekawy ;)

"Po sformułowaniu podstawowych postulatów Dianetyki, przestudiowano wiele szkół leczenia umysłu - od eskulapiańskich po współczesną hipnozę. Zgromadzono znaczną ilość danych i wykonano wiele oryginalnych eksperymentów."
(s.149)
- oczywiście nie opisano żadnego. Jak teorie spiskowe :D (a nie, tam jest "oczywistym jest", "chłopski rozum" itp. :D ).

"Ojcowie wątpiący na przykład w swe ojcostwo, bijąc i wymyślając swoim żonom często grożą zabiciem dziecka, gdy okaże się do nich niepodobne."
(s.430-431)
- serio tak grozili te 70 lat temu? Często? A niektórzy nadal uważają że dziś w takich strasznych czasach żyjemy ;D Ale tak w ogóle, to mam wrażenie, że według tej książki większość ludzi chciała dokonać aborcji, biła się i maltretowała w czasie ciąży ;)

Podsumowując: przeczytałem 500 stronicową książkę i nawet czytałem z zainteresowaniem i czytało się dość lekko ale nie wiem komu mógłbym to polecić :D Chyba tylko pasjonatom takich dziwnych ruchów i może ludziom, którzy mają za dużo czasu na czytanie, bo w przeciwnym razie po co to czytać ;)

(czytana: 31.07 - 18.08.2022)
3/5 (5/10)

Jestem naprawdę pod wrażeniem jak ciekawą nauką jest dianetyka! Książka opisuje wiele ciekawych metod na pracę nad sobą, aby być silnym człowiekiem. Polecam każdemu!

Mega pozycja na mojej półce! Książka opisuje mnóstwo wspaniałych sposobów na to jak radzić sobie z problemami życia codziennego. Nigdy nie myślałam w ten sposób. Dopiero zaczynam, a już widzę pierwsze efekty :)

Nie dałam rady przebrnąć przez ten bełkot.

Nie dałam rady przebrnąć przez ten bełkot.

• Kup
  • Sekciarstwo i droga zniewolenia