Utwory wybrane

MEA
2001-01-01
2001-01-01
Baczyński Krzysztof Kamil wiersze poezja poeci

Nie umiem ocenić tej książki. Trzy wiersze złapały mnie za serce, kilka podobało mi się w częściach, reszta jest do zapomnienia. Nic szczególnego, owszem, doceniam wkład Baczyńskiego w polską literaturę, pewnie dla osób o wrażliwej duszy jest ona czymś znacznie ważniejszym. Dla mnie to dość przeciętne wiersze, niestety...

W jaki sposób można ocenić poezję, która z natury jest pełna wrażliwości i wymaga specyficznego podejścia do odbioru i specyficznego, wrażliwego odbiorcy? Opiszę ją zatem swoimi słowami tak, jak opisuję wszystkie zbiory wierszy: "Poezja, to czyjeś wyznanie i chociaż czasem trudno ją zrozumieć, trzeba ją czytać, a przynajmniej mieć na półce, jak obrazy wiszące na ścianie." Wiersze Baczyńskiego są czasem trudne lecz wyprzedają epokę, w której tworzył. Powinny znaleźć się na półce w każdym domu. I jeszcze jedno: czytając wiersze należy je odbierać na własny sposób, własnym sercem, duszą, rozumem... Nie starać się zrozumieć, co autor miał na myśli, tak, jak nas kiedyś tego uczono.

184/2019 (A)

184/2019 (A)

Tutaj nie ma czego komentować. Po prostu arcydzieło, mistrzostwo, piękno, cudo, majstersztyk, niebotyczna, transcendentna doskonałość! <3

Jeden z najwybitniejszych poetów wszech czasów. Wyka nie pomylił się ani o jotę, kiedy nazwał go drugim Słowackim.

Niby przeczytane, ale tak naprawdę za każdym razem gdy zajrzy się do wierszy Baczyńskiego można odkryć coś nowego. Jego wiersze wzywają do przemyśleń, dlatego że pisał je z punktu widzenia żołnierza- poety, podczas ciężkich czasów, jakimi były lata wojny. Młody poeta, a pisał tak dojrzale, młody człowiek, a życie nauczyło go dojrzałości... Do wierszy bardzo często wracam i wciąż odkrywam jakiś "nowy", ciekawy frgment, metaforę lub nawet cały wiersz.

Chwyta za serce, pobudza do rozmyślań.

Chwyta za serce, pobudza do rozmyślań.

Wspaniała poezja, do której często wracam i wszystkim gorąco polecam.

Wspaniała poezja, do której często wracam i wszystkim gorąco polecam.

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest dla mnie mistrzostwem ponadczasowym. Tym bardziej kocham każde jego dzieło, im lepiej poznaję jego życie (m.in. w cudownych książkach Wiesława Budzyńskiego) i dobitniej uświadamiam sobie, że w momencie śmierci "Krzyś" miał zaledwie 23 lata! Niezwykła wrażliwość, dojrzałość oraz silne poczucie odpowiedzialności sprawiają, że do wierszy wracam stale i stale. Dla mnie całość twórczości jest i zawsze będzie wybitna.

Dla mnie Baczyński tworzy jedne z najbardziej poruszających obrazów poetyckich z jakimi kiedykolwiek się spotkałam... jego język, zarówno w wierszach miłosnych skierowanych do zony i tych o zagładzie pokolenia, jest... niedościgłym czarodziejstwem słów.

Krzysztof Kamil Baczyński Utwory wybrane Zobacz więcej
Krzysztof Kamil Baczyński Utwory wybrane Zobacz więcej