Królewna Lenka przegania strachy

Skrzat
2012-01-01
2012-01-01
36 min.

Okładka książki 12 ważnych opowieści Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Natalia Usenko
12 ważnych opo... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Franklin i stare radio Brenda Clark, praca zbiorowa
Franklin i sta... Brenda Clark, praca...
Okładka książki Wielka księga. Czytam sobie Emilia Dziubak, Joanna Olech, Małgorzata Strzałkowska, Agnieszka Tyszka, Rafał Witek
Wielka księga.... Emilia Dziubak, Joa...

Jako pełnoetatowa mama dwóch dziewczyn dziś chciałabym krótko opowiedzieć Wam o książeczce, która może się przydać, gdy w pokoju Waszej pociechy zacznie straszyć ;)

Królewna Lenka niczego się nie bała ... nie bała się, do dnia, w którym wraz z kolegami zaczęła bawić się w wymyślanie najstraszniejszych potworów. Gdy dzień się skończył i położyła się spać, wyobraźnia zaczęła jej podpowiadać, że w pokoju zamieszkał straszny potwór. Lenka zwalczyłaby w sobie tak nierealne obawy, ale nagle usłyszała dziwny dźwięk, który mógł z siebie wydać tylko potwór!

Nie jedno dziecko boi się samo spać. W ciemnym pokoju, nagle wszystko się przecież zmienia i nawet pluszaki potrafią przestraszyć. Do tego w ciszy słychać przerażające dźwięki, których nie da się wytłumaczyć ... Książeczka "Królewna Lenka przegania strachy" pokazuje, że to co w ciemnościach wydaje się straszne, w rzeczywistości łatwo jest wytłumaczyć. Wystarczy zapalić światło. Książka ta, pokazuje również, że bać się to żaden wstyd, bo przecież nawet dzielna królewna, która niczego się nie boi, przestraszyła się małego świerszcza.

Książeczkę polecam nie tylko jako lekturę dla maluchów bojących się ciemności i widzących w niej straszydła, ale również zapobiegawczo dla wszystkich dzieci.

Ilustracje możecie zobaczyć na moim blogu, zapraszam

Każde dziecko czasem się czegoś przestraszy, nawet jeśli jest się królewną! Lenka zawsze twierdziła, że niczego się nie boi. Do czasu, aż zaczęła z przyjaciółmi zabawę w wymyślanie najstraszniejszych straszydeł. Zabawa fajna, ale kiedy królewna poszła spać już nie było tak milusio. Z pomocą córce jak zwykle przychodzi mama. Co takiego wymyśliła żeby Lenka przestała się bać i co ma z tym wspólnego flakonik po perfumach? Przeczytajcie, a przekonacie się sami. Dzięki tej książeczce pomożemy dzieciom przezwyciężyć ich wszelakie lęki.

Królewna Lenka i jej przyjaciele pewnego dnia postanowili pobawić się w nową grę. Jej celem było wymyślenie najstraszliwszego potwora, który byłby zdolny wystraszyć pozostałe dzieci biorące udział w zabawie. Córka kucharki oraz syn strażnika wymyślili prawdziwe paskudy, ale to stwór Lenki okazał się tym najstraszniejszym. Królewna sądziła, że nic nie jest w stanie jej wystraszyć, jednak gdy nadszedł czas spania i w pokoju zgasło światło, nagle zaczęła rozmyślać o potworach. Słyszała dziwne i niepokojące dźwięki oraz widziała tajemnicze połyskujące punkciki w ciemnościach. W końcu nie wytrzymała i zawołała po pomoc. Do komnaty królewny szybciutko przybiegła jej mama oraz tata. Kiedy wysłuchali swej córki i dowiedzieli się, że w jej pokoju mieszka najprawdziwszy potwór, postanowili temu zaradzić! Sobie znanymi sposobami zamierzali wypędzić nieproszonego gościa. Co takiego uczynili? I czy im się to udało?

Aneta Krella-Moch jest ilustratorką. Jako pisarka zadebiutowała serią ciekawych, pełnych humoru historyjek o królewnie Lence. "Królewna Lenka przegania strachy" to trzecia książeczka z tej serii, która zagościła w biblioteczce mojej pięciolatki. Oby dwie uwielbiamy tę małą, pocieszną dziewczynkę, w której głowie rodzi się milion pomysłów na minutę. Za każdym razem wymyśla coś ciekawego i przeżywa interesującą przygodę. Moja córka świetnie się bawi w czasie, kiedy czytam jej książeczki o królewnie. Tak było też i tym razem. Dużą przyjemność sprawiało jej oglądanie zamieszczonych wewnątrz książeczki ilustracji oraz opowiadanie własnymi słowami całej historii na podstawie tego, co widziała na kolejnych obrazkach. To świetna zabawa dla każdego dziecka, rozwijająca jego wyobraźnię oraz kreatywność. Ważnym elementem tej pozycji jest również to, że historia została napisana sporej wielkości czcionką, co ułatwi młodszym czytelnikom naukę samodzielnego czytania.

Książeczka porusza bardzo ważny temat, który obecnie jest na czasie w moim domu. Moja córka jest w takim wieku, w którym wyobraźnia działa na pełnych obrotach podsuwając jej niestworzone historie. Niedawno zaczęła zasypywać mnie pytaniami o potwory kryjące się w ciemnościach. Opowieść o Lence wyraźnie daje do zrozumienia, że potwory tak na prawdę nie istnieją i nie ma się czego bać. A jeśli nawet w którymś momencie dziecko poczuje strach, to zawsze może zawołać na pomoc swoich rodziców, którzy z pewnością mu pomogą. Buduje się tym samym więź zaufania pomiędzy rodzicem a dzieckiem, które będzie wiedziało, że zawsze może liczyć na swoich bliskich.

"Królewna Lenka przegania strachy" to świetna pozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym. Książeczka nie tylko bawi, ale również uczy. Ciekawie napisana, prostym w pełni zrozumiałym dla młodego czytelnika językiem, w sam raz nadaje się na wieczorne czytanie tuż przed snem. Jako mama polecam.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/krolewna-lenka-przegania-strachy-aneta-krella-moch-recenzja-360/

Chyba każda dziewczynka marzy aby być królewną, tak samo jest w przypadku mojej córeczki. Może właśnie dlatego tak bardzo polubiła przygody Królewny Lenki, którą stworzyła Aneta Krella-Moch. Dlatego gdy ostatnimi dniami w nasze ręce wpadła kolejna część tej sympatycznej serii, a dokładnie – Królewna Lenka przegania strachy; radości było co niemiara. Co więcej, tytuł trafił do nas w idealnym czasie, ponieważ Nadusia zaczęła ostatnio marudzić, że boi się ciemności i cieni, ponieważ tam są potwory. Tak więc córa z radością, zaraz po kąpieli, usadowiła się mamie na kolanach i czekała na rozpoczęcie lektury, ponieważ stwierdziła, że może Lenka jej pokaże jak przeganiać te potwory. Rozpoczęłyśmy więc lekturę…

Lenka to mała rezolutna królewna, która ponad wszystko uwielbia bawić się z dwójką swoich najlepszych przyjaciół. Ostatnio padło na wymyślanie najstraszniejszych spośród strasznych potworów, bo nasza mała bohaterka, jak sama twierdzi, nie boi się niczego. Niestety wieczorek okazało się coś zupełnie innego. Nasza nieustraszone Lenka szybko weryfikuje swój pogląd i stwierdza, że jednak boi się. Szczególnie, że pokój jest taki ciemny, a wszystko wydaje się być czyhającym na nią stworem. Do tego ten dziwny dźwięk… „Maaaammmmoooo!”…

Jeżeli chcecie poznać tajemnicę odganiania strachów, to koniecznie musicie zapoznać się z ta książeczką. Jest to naprawdę przesympatyczna opowieść, która nie tylko bawi, ale także i uczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Zastanawiacie się pewnie, czego też dorosły czytelnik może się nauczyć z książeczki dla dzieci, ano przede wszystkim tego aby w każdej sytuacji ruszyć głową. Przecież nie przetłumaczy się kilkuletniemu dziecku, że coś takiego jak potwory nie istnieje. Wyobraźnia malucha po prostu nadal się kształtuje i rozwija, więc dla niego wszystko jest jak najbardziej prawdziwe, a zwłaszcza gdy rośnie mały molik książkowy. Oprócz ciekawej treści, dostajemy również niesamowite, kolorowe, a zarazem proste rysunki, które doskonale współgrają z fabułą czytanej historyjki. Najważniejsze jest jednak to, iż wszystkie nie wyłączając ilustracji potworów tworzonych przez Lenkę i jej przyjaciół, wywołują szeroki uśmiech na twarzy dziecka. Co więcej, należy wspomnieć, że zostały one wykonane przez samą autorkę, która nie tylko pisze własne książki, ale także zajmuje się ilustracją.

Książeczkę jak i całą serię o Królewnie Lence polecam każdemu. Nie ważne czy jesteś rodzicem, siostrą, bratem, ciocią czy wujkiem i tak dalej, w rodzinie zawsze znajdzie się jakiś maluch, którego warto zapoznać z ciekawą historią.

Znacie już tę sympatyczną dziewczynkę? Z pewnością czytelnicy naszego bloga oraz miłośnicy literatury wydawnictwa SKRZAT krzykną zgodnie: "No jasne!". Bo jak można nie pamiętać takiej sympatycznej królewny, która przeżywa tyle ciekawych przygód? Jedną z nich miałam okazje już Wam polecać jakiś czas temu. Dziś pora na kolejną.

Tym razem królewna Lenka bawi się z przyjaciółmi w wymyślanie strasznych potworów. Zabawa wydaje się naprawdę bardzo wesoła i dzieciaczki świetnie się bawią, lecz... gdy nadeszła noc Lence już nie było tak do śmiechu. Nagle wszystko wydaje jej się straszne, każdy szmer przerażający. Dziewczynka wyobraża sobie, że pod łóżkiem lub wśród ulubionych zabawek czai się strach, który skrada się po cichu do jej łóżka. Królewna przerażona woła więc mamę i prosi, by rodzice nie zostawiali jej samej.

Rodzice poważnie podchodzą do problemu córeczki i próbują go rozwiązać. Myślicie, że im się uda? Oczywiście, że tak! W końcu to rodzice. To oni wspierają swoje pociechy w trudnych chwilach oraz są receptą na każdy problem. Tak powinno w końcu być prawda? Jednak jak królowa i król przekonali królewnę że nie ma się czego bać przeczytacie już sami ;)

Tej serii opowiadań zdecydowanie nie trzeba zachwalać. Wystarczy poznać jedną historię tej sympatycznej dziewczynki i już jesteśmy zakochani. U nas Królewna Lenka jest zawsze mile widziana. Mamy w domu wszystkie części i jestem pewna, że ta kolekcja stale będzie rosnąć. Moje dziecko bardzo lubi te opowiadania. Są krótkie i ciekawe, a poza tym przygody królewny bardzo podobają się mojej córce. A przy tym wesołe i bardzo kolorowe ilustracje aż się proszą, by je wciąż oglądać.

Poza tym wydanie książeczki także powinno zadowolić nawet bardzo wybrednych czytelników. Choć są to wydania zeszytowe, to jakoś papieru zarówno okładki jak i poszczególnych kartek nie budzi zastrzeżeń i zapewnia, że ów lektura posłuży nam naprawdę długo. Książeczki te są nie drogie i jednocześnie bardzo fajne. Jestem pewna, że każdy maluch będzie zachwycony, więc gorąco polecam!

Tym razem królewna Lenka bawi się z...

Pamiętacie z dzieciństwa przerażające momenty, kiedy po zgaszeniu światła w sypialni wydawało wam się, że w każdym kącie czają się straszne potwory, duchy i inne straszydła? Ja pamiętam doskonale, a teraz to samo przeżywa mój syn, choć tak do końca nie wiem, czy potwory nie są tylko wymówką, aby wskoczyć do łóżka rodziców
W każdym razie próbowałam już wszelkiego rodzaju tłumaczeń, pokazywałam mu, że jego potwory to nic innego jak meble i zabawki. Bez rezultatu.
Niespodziewanie przybyła nam jednak na pomoc Królewna Lenka.
Królewna Lenka uwielbia bawić się z przyjaciółmi w wymyślanie potworów. Prześcigają się w coraz to straszniejszych wizjach i zaśmiewają z tego do łez. Oczywiście do czasu, kiedy zapada noc i trzeba położyć się spać w ciemnym pokoju. Wtedy Lence nie jest już tak wesoło. Nawet zabawki wydają się być potworami, które do tego rzucają złowrogie cienie. Miarka się przebiera, kiedy coś w kącie pokoju zaczyna się ruszać i wydawać dziwne odgłosy „śrtśrt, śrtśrt, śrtśrt”. Przerażona Lenka najgłośniej jak się tylko da woła mamę.
Rodzice wybrnęli z kłopotu świetnie. Mama podarowała księżniczce flakonik z pachnącą miksturą, którą obie spryskują wszystkie „niebezpieczne” miejsca. Tajemnicza substancja wspaniale „znika” potwory i Lenka już po chwili przestaje się bać. Okazało się, że ruszający kształt, który wydawał dziwne odgłosy to tylko świerszczyk, którego wypłoszyło spod łóżka zapachowe „psik, psik”. Rodzice jeszcze długo potem zaśmiewają się razem z córką, aż w końcu zmęczona dziewczynka spokojnie zasypia. Od tej pory Lenka już nie boi się nocnych gości, ale flakonik zawsze stoi obok łóżeczka. Wiecie, tak na wszelki wypadek

Królewna Lenka przegania strachy, to wspaniała książeczka, która skutecznie pomoże wam zwalczyć nocne zjawy. Powiedziałabym nawet, że ma terapeutyczny wpływ na dziecko, gdyż oswaja je z bądź co bądź spędzającą sen z powiek sytuacją. Oczywiście nie zawsze uda się zwalczyć strach za pierwszym razem, ale wiecie ile zabawy jest z Lenką? Od wczoraj na komodzie koło łóżeczka stoi u nas… magiczna mikstura (arbuzowa mgiełka do ciała),którą to razem z Tymkiem wypsikaliśmy wszystkie kąty w pokoju. Śmiechu było co nie miara, a sen przyszedł niezwykle szybko. Wprawdzie mój syn i tak nad ranem zawitał do sypialni rodziców, ale przynajmniej nie było przy tym krzyków przerażenia Dzisiaj obowiązkowo przeczytaliśmy Królewnę Lenkę na dobranoc, wypsikaliśmy kąciki i na razie… cicho szaaaaaaa

Ilustracje, które wykonała sama autorka (Pani Aneta Krella-Moch jest znaną ilustratorką książek dla dzieci, a seria o Królewnie Lence, jest jej debiutem literackim) są rewelacyjne. Ciepłe, miękkie, kolorowe i bardzo, bardzo śmieszne. Wszystkie potwory powodowały wybuchy śmiechu, a postać mamy królowej podziałała na mnie i Tymka tak, że dosłownie leżeliśmy ma dywanie trzymając się za brzuchy. Zresztą zobaczcie sami

Polecam gorąco wszystkie książeczki z serii o Lence, która na pewno podbije serca waszych pociech.

W każdym razie próbowałam już wszelkiego rodzaju...

• A1) Bajki☼
  • E2) Podstawówka 1-3