Wielka księga. Czytam sobie

Okładka książki Wielka księga. Czytam sobie Emilia Dziubak, Joanna Olech, Małgorzata Strzałkowska, Agnieszka Tyszka, Rafał Witek
Okładka książki Wielka księga. Czytam sobie
Emilia DziubakJoanna Olech Wydawnictwo: Egmont Polska literatura dziecięca
literatura dziecięca
Egmont Polska
2013-11-06
2013-11-06
czytanki nauka słowa Emilia Dziubak Dorota Łoskot-Cichocka Mikołaj Kamler Diana Karpowicz

Okładka książki Tadek i spółka Dorota Łoskot-Cichocka, Joanna Olech
Tadek i spółka Dorota Łoskot-Cicho...
Okładka książki Maja na tropie jaja Emilia Dziubak, Rafał Witek
Maja na tropie... Emilia Dziubak, Raf...
Okładka książki Oko w oko z diplodokiem Joanna Jagiełło, Joanna Rusinek
Oko w oko z di... Joanna Jagiełło, Jo...
Okładka książki Marta i ufoludek Ewa Poklewska-Koziełło, Wojciech Widłak
Marta i ufoludek Ewa Poklewska-Kozie...
Okładka książki Bigos z Mamutka Marianna Oklejak, Małgorzata Strękowska-Zaremba
Bigos z Mamutka Marianna Oklejak, M...

Ulubiona książka mojej 5 letniej córki. Czytamy ją na dobranoc codziennie już 2 miesiące! Nie trzeba lepszej reklamy. Dużym atutem tej serii jest fakt, że książki są przystosowane do nauki samodzielnego czytania, więc wróżę tej pozycji długą przyszłość.

Wielka księga zawiera zbiór różnych opowiadań, są to krótkie historyjki, każda z nich dotyczy poszczególnych wyrazów, które dziecko ma możliwość uczyć się sylabizować. Książka jest ładnie wydana, przyciąga uwagę dorosłego a tym bardziej małego czytelnika.

Ciekawa jest historyjka "Maja na tropie jaja", bardzo się ubawiłam poszukując wraz z Mają oraz papugą zagubionego jajka, które to odważnie przemierzało miasto, ocean aż dotarło na małą wysepkę, jednak co się stało gdy poszukiwacze dotarli na miejsce ? W skład szukających wchodzą oczywiście zwierzęta, posiadające niebywałą wiedzę. Podróż po oceanie jest pełna napięcie, na szczęście kończy się powodzeniem. Dodatkowo obrazki odzwierciedlające aktualne wydarzenia, pobudzają wyobraźnię nie tylko dziecka.

W książce występują łatwe dialogi, które nie przysporzą kłopotu w czytaniu na tym etapie czytania, dodatkowo uczy się ono nowych głosek. Jak wspomniałam na początku wprowadzane są nowe wyrazy, wplatane w historyjkę tak aby łatwo można było je przyswoić, dodatkowo na stronach jest przykład jak sylabizować konkretne słowo. Zagłębiają się książkę przybędzie więcej tekstu do opanowania, lecz nadal nie powinien przysparzać trudności. Jest to bardzo dobrze napisana oraz wydana książeczka dla rodziców i dzieci, którzy chcą aby ich pociechy jak najlepiej opanowały sztuki czytania. Uważam,że każda mama powinna sprawić tego typu książeczkę dla swojego dziecka gdyż będzie ona świetną przygodą ale również nauką.

Seria Czytam sobie to program wspierający naukę czytania u dzieci w wieku 5-7 lat i obejmuje 3 poziomy zaawansowania 1 poziom "składam słowa", 2. poziom - "składam zdania" i 3. poziom "połykam strony".

Są to książeczki pisane przez różnych polskich współczesnych pisarzy z pięknymi ilustracjami.
W Wielkiej księdze znajduje się aż 6 opowiadań (5 z poziomu 2 i jedna z poziomu 3).
Zwykle książeczki z tej serii kosztują w granicach 12,99-14,99 zł. Tutaj w cenie 39,99 zł mamy aż 6 książek w jednej (czyli średnio 6,65 zł za jedną, a w promocji (np. TU ) jeszcze taniej:-)).

W Wielkiej księdze znajdują się następujące opowiadania:

1. Maja na tropie jaja
2. Tadek i spółka
3. Skarb Arubaby
4. Tytus - superpies
5. Walizka pana Hanumana
6. ŚwiĄty Mikołaj

Opowiadania bawią i wzruszają. Są napisane pięknym językiem, pod względem trudności dostosowanym do czytelnika.
Jak zwykle w tej serii, opowiadaniom towarzyszą piękne kolorowe ilustracje (nawet na 3. poziomie, choć z reguły są czarno-białe).
Nasze ulubione opowiadanie to Tadek i spółka - na czele z Tadkiem Damradkiem. Reszta "spółki" to- Natalka Pytalka, Romek Wiadomek, Tereska Bezpieska oraz Franek Tyranek.

Tak jak pozostałe pozycje z serii Czytam sobie - zdecydowanie polecam!

Więcej na:

W Wielkiej księdze znajduje się aż 6 opowiadań (5 z poziomu 2 i jedna z...

"Czytam sobie" to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat, ale nie tylko. Jest to zarazem ogólnopolska akcja mająca na celu zachęcanie rodziców do tego, aby czytali swoim dzieciom książeczki już od najmłodszych lat. Ma to wspomagać rozwijanie u dzieci ich wyobraźni oraz zaszczepić w nich miłość do książek.

Niedawno miałam okazję przyjrzeć się bliżej dwóm książeczkom z poziomu pierwszego, a mianowicie takim tytułom jak "Kłopoty z mlekiem dla kota" oraz "Troll i zawody". Obie pozycje były skierowane do dzieci dopiero rozpoczynających naukę czytania. Tym razem w moje ręce trafiła książka "Wielka księga Czytam sobie" będąca zbiorem sześciu historii, z których pięć jest na drugim poziomie trudności ("Maja na tropie jaja" Rafała Witka, "Tadek i spółka" Joanny Orzech, "Skarb Arubaby" Małgorzaty Strzałkowskiej, "Tytus - superpies" Joanny Olech, "Walizka pana Hanumana" Rafała Witka),a ostatnia na trzecim ("ŚwiĄty Mikołaj" Agnieszki Tyszki). Tekst historyjek z poziomu pierwszego cechował się tym, iż składał się on ze 150-200 wyrazów, a w prostych krótkich zdaniach użyte zostały 23 podstawowe głoski. W książce "Wielka księga Czytam sobie" zawarto już bardziej rozwinięte opowieści. Te z poziomu drugiego zawierają od 800 do 900 wyrazów w tekście, a użyte w nich zdania są dłuższe i bardziej złożone. Nadal mamy do czynienia z 23 podstawowymi głoskami, ale tym razem dołączyła do nich głoska "h". Wprowadzone zostały również elementy dialogu. Ostatnia historia pt "ŚwiĄty Mikołaj" Agnieszki Tyszki skierowana jest do dzieci, które mają już opanowaną sztukę samodzielnego czytania i chciałyby teraz poćwiczyć tę umiejętność. Historia jest długa i o wiele bardziej złożona. Składa się z 2500-2800 wyrazów w tekście, w którym użyto już wszystkich głosek. Rozwinięte zostały także dialogi. Dodatkowo na końcu zamieszczono specjalny słowniczek, w którym zostały wytłumaczone trudniejsze wyrazy występujące w czytanej przez dziecko historii.

Polecam książkę "Wielka księga Czytam sobie" wszystkim rodzicom pragnącym pomóc własnemu dziecku nauczyć się samodzielnie czytać, ale nie tylko. Idealnie nadaje się również jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli szkół podstawowych. Warto również w tym miejscu wspomnieć, że książka ta została pięknie wydana, bardzo starannie. Ilustracje towarzyszące każdej z sześciu historii są ciekawe, sympatyczne, bardzo kolorowe, po prostu miłe dla oka. Bardzo dobrze współgrają z treścią czytanej historii. Z pewnością przyciągną uwagę nie jednego młodego czytelnika. Jeśli będziecie w księgarni i zauważycie tę książkę na jednej z półek, nie wahajcie się. Sięgnijcie po nią i skierujcie się do kasy. Nie będziecie żałować wydanych pieniędzy. Gorąco polecam.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/wielka-ksiega-czytam-sobie-autor-zbiorowy-recenzja-385/

Niedawno miałam okazję przyjrzeć...

,,Wielka księga. Czytam sobie” to zbiór 6 opowiadań napisanych przez Rafała Witka, Joannę Olech, Małgorzatę Strzałkowską oraz Agnieszkę Tyszkę.

Szczególnie spodobało mi się opowiadanie ,,Skarb Arubaby”. Dwójka dzieci pojechała do wujka, gdzie znaleźli wiadomość, która miała doprowadzić ich do skarbu. Aby jednak do niego dotrzeć musieli liczyć na swoją spostrzegawczość, która okazała się w ich przypadku niezbędna. Czy udało się odnaleźć skarb?

Na uwagę czytelnika zasługuje także ,,Maja na tropie jaja”. Pewnego dnia do domu Mai wleciała papuga, której uciekło jajo. Dziewczynka szybko wraz z ptakiem wyruszyły na jego poszukiwania. Jednak nie było to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

,,Tytus-superpies” to opowieść o psie detektywie, który postawił rozwiązać różne zagadki i wytropić winnych. Tym razem zgłosił się do niego klient, któremu ukradziono obraz krewnego. Czy Tytus faktycznie zdołał go odnaleźć?

Wyżej opisane przeze mnie 3 z 5 opowiadań należą do Poziomu 2 z serii ,,Czytam sobie”. Charakteryzują się swoją zwięzłością, ograniczoną ilością tekstu, niektóre słowa są także napisane w chmurkach na ilustracjach i podzielone na sylaby. Opowiadania są przeznaczone do samodzielnego czytania dzieci w wieku od 5-7 lat.

Z poziomu 3 zostało zawarte jedno opowiadanie Agnieszki Tyszki, z której twórczością zapoznałam się już wcześniej. ,,ŚwiĄty Mikołaj” to magiczna opowieść o świętach, które tylko dzięki nam mogą być niezwykłe. Wystarczy tylko odrobina chęci i dobrej woli. O tym, jak cudowne święta spędziły dwie dziewczynki możecie przeczytać w opowiadaniu autorki.

To opowiadanie było już normalnej długości. Całe strony były zapełnione tekstem, było go sporo. Na korzyść działa też fakt, ze trudniejsze zdaniem pisarki słowa zostały oznaczone gwiazdką i wytłumaczone na końcu książki w słowniczku. Jest to doskonałym pomysłem zwłaszcza wtedy, gdy dziecko samo czyta książkę, ponieważ może sobie zaraz sprawdzić znaczenie niezrozumiałych słów.

Odnosząc się do całej książki nie mogę nie wspomnieć o wspaniałych ilustracjach, które naprawdę mnie zachwyciły. Moje serce pozostaje jednak przy tych ze ,,Skarbu Arubaby”, które szczególnie mi się podobały. Były bardzo kolorowe, wyraziste.

Miałam już szansę wcześniej zapoznawać się z pojedynczymi książki z serii Czytam sobie, jednak uważam, że Wielka księga jest dobrym pomysłem na zebranie 6 opowiadań w jedną całość. Cenowo z pewnością wychodzi korzystniej i dodatkowo mamy jedną książkę, którą można czytać od razu. Dodatkowo została ona bardzo ładnie wydana.

,,Wielka księga. Czytam sobie” to pozycja, której lektura nie zajęła mi wiele czasu, a sprawiła sporo przyjemności. Dzięki niej znów mogłam powrócić do czasów dzieciństwa i razem z bohaterami wziąć udział w przeróżnych przygodach. Bardzo się z tego cieszę i z czystym sumieniem mogę polecić Wam tą pozycję.

Moja ocena: 5,5/6

o fuj!!!

o fuj!!!

Bardzo łatwe do czytania.

Bardzo łatwe do czytania.

• Literatura dziecięca
  • Dziecięce