Katarynka

Okładka książki Katarynka
Bolesław Prus Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Lektur Szkolnych klasyka
36 str. 36 min.
1976-06-01
36 min.
dziecko choroba katarynka nowela

więcej Więcej

Emerytowany i niezamężny prawnik pragnie luksusu, przy czym jest on również samotny i nie potrafi cieszyć się ze zwykłych rzeczy. Dźwięk katarynek za każdym razem szarpie nerwy mecenasa. Jednak starszy człowiek przełamuje swoją niechęć, gdy dostrzega, iż muzyka sprawa ogromną przyjemność jego młodej, niewidomej sąsiadce. Prawnik postanawia pomóc dziewczynce.

Zakończenie...

O klasyce nie wypada pisać źle...

Pamiętam i tą książeczkę, poruszająca lektura, ma uwrażliwiać dzieciaczki chyba.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Czasem wracam do lektur szkolnych, by spojrzeć na nie po latach już innym "dorosłym" okiem. I czasem konfrontacja z moimi wspomnieniami wypada lepiej ("Pies, który jeździł koleją"), a czasem gorzej ("Zaczarowana zagroda" Centkiewiczów - co ja w tym jako dzieciak widziałem?). "Katarynka" nie podobała mi się "w epoce" w ogóle. Nie było w niej Indian, ani kryminalnej zagadki,...

Krótka, na początku smutna (dziewczynka straciła wzrok), na końcu jednak pozostawia nadzieję (że jej sąsiad postanawia jej pomóc i opłacić jej leczenie). Klasyka.

Na półkach: , , , , ,

7/10
Bardzo prosta, choć zaskakująco przyjemna nowela sprawnie łącząca dwa osobne "wątki". Mamy tu całkiem ciekawie zarysowaną postać samotnego emerytowanego mecenasa, miłośnika sztuk i za młodu bawidamka, oraz niewidomej dziewczynki. Pozytywistyczne nowele mają to do siebie, że wymuszają na czytelniku w bardzo mało subtelny sposób poczucie wzruszenia, ale tutaj tego nie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,,Katarynka’’ autorstwa Bolesława Prusa to nie tylko szkolna lektura ale również piękna opowieść o przemianie ludzkiego serca . Książka choć napisana tak dawno temu nadal nie traci na wartości. Choć jest to bardzo krótka nowela to jednak wyjątkowa, a wydanie z opracowaniem pozwala na lepsze jej zrozumienie przez młodego czytelnika. Polecam.

Krótka nowela opisująca sedno człowieczeństwa i miłosierdzia w stosunku do drugiego człowieka. Starszy mecenas przełamuje swoją niechęć do kataryniarzy widząc jaką ogromną przyjemność sprawia to jego malutkiej, niewidomej sąsiadce. Prosta, ale niosąca ze sobą prawdę życiową historyjka.

Nowela to nie jest mój ulubiony gatunek literacki, aczkolwiek ta krótka historia przedstawiona przez Bolesława Prusa chwyciła mnie za serce. Głównym bohaterem jest Pan Tomasz, starszy mężczyzna, znany mecenas i znawca sztuki., nienawidzący katarynek. Każdy jego dzień wydaje się taki sam, dopóki naprzeciwko jego mieszkania nie wprowadzają się dwie lokatorki z kilkuletnią...

Mimo, że to tylko fikcja literacka to napełnia trochę człowieka nadzieją na to, że taka sytuacja mogłaby się wydarzyć.

10 895
  • Lektury