Prowincja pełna smaków

Okładka książki Prowincja pełna smaków Katarzyna Enerlich
Okładka książki Prowincja pełna smaków
Katarzyna Enerlich Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Prowincja pełna... (tom 4) literatura piękna
Prowincja pełna... (tom 4)
Wydawnictwo MG
2013-03-06
2013-03-06
Mazury smaki

Bardzo mi się podobała. Najlepsza z 4 dotychczas przeczytanych z tego cyklu.

Bardzo mi się podobała. Najlepsza z 4 dotychczas przeczytanych z tego cyklu.

Kolejna porywająca serce opowieść o dalszych losach Ludmiły, w którą zręcznie zostały wplecione przepisy na pyszne dania. Czytając miałam cały czas nadzieję na to, że Ludmiła i Martin znów będą razem, jego postać pozytywnie została przedstawiona w tej książce. Podobnie jak Ludmile, nie pasowała mi jego nowa partnerka. Ogólnie bardzo przyjemnie się czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby ciepła i klimatyczna opowieść z życia na prowincji ale jakaś taka oczywista i przewidywalna. To 4 tom "prowincji" od którego zaczęłam i na którym raczej zakończę przygodę z nią. Przepisy kulinarne? Żadnego jakoś specjalnie nie zanotowałam ani w pamięci ani w brulionie. Nie wiem co myśleć.......spróbować można.

Chyba moja ulubiona część z całego cyklu o Mazurach, no i te przepisy np. na rosół - pychota !!!

W książce Prowincja pełna smaków Katarzyna Enerlich prowadzi nas drogami i bezdrożami polskiej prowincji, proponując skosztować jej smaków. Pisze o ludziach i spotkaniach, które choć przypadkowe, okazują się zawsze znaczące. Snuje opowieść pełną smaków, zapachów i barw. Opisuje naszą polską prowincję pięknymi słowami: Moja prowincja pełna marzeń, gwiazd i słońca… Miejsce na ziemi, w którym mogę robić rzeczy ważne dla mnie i żyć w zgodzie z zegarem natury. Żyję tu i teraz i chcę być szczęśliwa. Lubię swoją wiejską samotność. W samotności tworzy się bowiem rzeczy piękne. Od paru tygodni zamykam się więc wieczorami w swoim drewnianym domu i piszę powieść, w której znajdzie się miejsce na miłość, czułość, modlitwę dotyku.

To zdecydowanie mój ulubiony tom tej serii. Bardzo dużo w nim gotowania, smaków, przepisów. Autorka ukazała kuchnię jako wspomnienia dzieciństwa lub pierwsze skojarzenia ważnej dla człowieka chwili. I tak Ludmiła przygotowuje bakłażany na kolację pojednawczą ze swoim byłym mężem. Jest przekonana, że właśnie to danie będzie się jej kojarzyło z zamknięciem jakiegoś życiowego etapu i otwarciem czegoś nowego.

Z kolei Martin po śmierci swojego ojca i załatwieniu wszystkich spraw spadkowych przygotowuje pierogi gryczane. Kojarzą mu się z domem, bezpieczeństwem. To znamienne, że gotuje je właśnie wtedy, gdy pożegnał drugiego z rodziców.

Bohaterka dochodzi do wniosku, że często gotuje tak, jak jej mama i lubi wracać do tamtych smaków. Ponadto odtwarza też stare, dawne przepisy. Jest przekonana, że podtrzymywanie kulinarnej tradycji jest bardzo istotne.

W tym tomie Ludka pasjonuje się jogą. Dokąd ta pasja ją zaprowadzi?? Zagadka rozwiąże się w kolejnych tomach.

Niestety, mimo smakowitej okładki, książka jak dla mnie najsłabsza z dotychczas przeczytanych z serii "Prowincja...". Książka obfituje w regionalne mazurskie (i nie tylko) przepisy smakowitych potraw, porady i mądrości życiowe, przemyślenia związane z jogą. Fajnie, ale w innych książkach pojawiające się przepisy są wyodrębnione, tutaj są częścią fabuły. Akcja wyjątkowo powolna, rzekłabym słaba - praktycznie nic się nie dzieje, zginął tragiczne były teść głównej bohaterki, co wiąże się z kolejnymi nowymi bohaterami, ich opowieściami i tajemnicami. Nie zniechęciłam się jednak i jestem ciekawa dalszych losów Ludmiły, jej rodziny i przyjaciół.

2037

Za mną tom czwarty. Robi się coraz ciekawiej. Sięgam po piąty.

Za mną tom czwarty. Robi się coraz ciekawiej. Sięgam po piąty.

Książka pod tytułem ‘’ Prowincja pełna smaków’’ autorstwa Katarzyny Enerlich opowiada o dalszych losach Ludmiły Gold, która oprócz tego, że wychowuje jako samotna matka, swoją córkę Zosię, podejmuje próbę ułożenia sobie życia, według własnych zasad. Bohaterka książki jest osobą świadomą swoich potrzeb, mieszkającą w drewnianym domu na prowincji wśród malowniczych krajobrazów Mazur.
Podobnie jak bohaterka książki- Ludmiła, autorka włożyła w swoja powieść część swojej duszy, przez co książka emanuje ciepłem uczuć i pozytywnym klimatem.
Trudne relacje
‘’Prowincja pełna smaków’’ jest książką, która porusza temat nie tylko zmagania się z codziennością, doświadczaną przez kobietę i samotną matkę, ale także o trudzie jej relacji z mężczyznami. Tytułowa bohaterka książki doświadcza niemałego trudu, jeżeli chodzi o jej relacje z mężczyznami. W pierwszym przypadku chodzi o jej byłego męża Martina, który nie potrafi zaakceptować rozstania z nią i jednocześnie obecności w jej życiu nowego mężczyzny- Wojtka który stał się nie tylko przyjacielem, ale i partnerem życiowym Ludmiły.
Ludmiła, oprócz kształtowania pozytywnych relacji z oboma, pełniącymi ważną rolę w jej życiu mężczyznami czyli Wojtkiem i Martinem, pomaga byłemu teściowi, który jest dla niej jak ojciec, Hansowi, w uporaniu się z demonami jego przeszłości.
Emocje podkreślone smakiem i zapachem
Czytając ‘’Prowincję pełną smaków’’ odnosi się wrażenie, że Ludmiła wszystkie emocje i przeżycia, których doświadcza, podkreśla smakiem i zapachem przygotowywanych przez siebie potraw.
‘’Prowincja pełna smaków’’ pozwoliła mi nie tylko na poczucie smaków i zapachów, których doświadczali bohaterowie książki, ale przede wszystkim wpłynęła na utwierdzenie mnie w przekonaniu, że zwyczaj celebrowania posiłku, jest dobrym zwyczajem, bowiem jedzenie nie powinno polegać jedynie na wypchaniu żołądka, a poczuciu smaków, zapachów, tego co nowe i jeszcze nieodkryte.
Książka ma w sobie pewnego rodzaju emocjonalność, która jest bardzo żywa. Od samego początku wprowadza nas bowiem, do świata przepełnionego zapachem drewna, drzewa, ognia żarzącego się w kominku, czy chociażby spiżarni, kryjącej w sobie skarby znalezione w przydomowym ogródku bohaterki lub lesie, co jeżeli chodzi o lasy, jest charakterystyczne dla krajobrazu Mazur.
Życie zgodne z naturą
Podobnie jak w poprzednich swoich częściach ‘’ Prowincji’’ autorka pochwala styl życia zgodnego z naturą, nie tylko poprzez wplatanie do opowieści cudownych, przepisów kulinarnych, ale organizację życia tytułowej bohaterki w taki sposób, aby rzeczywiście mogła się z tą naturą zaprzyjaźnić, chociażby przez praktykowanie jogi.
Autorka zadbała również o to, abyśmy, niezależnie w której części kraju lub świata się znajdujemy, poczuli prawdziwy klimat Mazur, poprzez obecność wielu informacji historycznych, obyczajowych oraz tradycji kulinarnych.

Polecam książkę, każdemu kto nie tylko chce odkryć piękno Mazur, ale przede wszystkim poczuć to jak smakuje właśnie ‘’ Prowincja’’.
Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.

Książka, która pachnie i smakuje :)

Książka, która pachnie i smakuje :)