Bolało jeszcze bardziej

- Data wydania:
- 2012-09-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-09-10
- Liczba stron:
- 192
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375364439
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Tagi:
- Polska społeczeństwo bieda
- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Data wydania:
- 2012-09-10
- Liczba stron:
- 192
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375364439
- Seria:
- Reportaż
- Tagi:
- Polska społeczeństwo bieda
- Inne
"Bolało jeszcze bardziej" to zbiór reportaży, które powstawały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dwanaście historii z całego kraju, z Przerośli Gołdapskiej, łódzkich Bałut, katowickich Bogucic, Wrotnowa, Białej Podlaskiej. Dwanaście zagmatwanych losów, a tak naprawdę jedna bohaterka – Polska B. Niechciana, zagubiona, gorzej ubrana, cierpiąca na syndrom poaborcyjny. Bolało jeszcze bardziej to niema skarga ludzi, którzy sobie nie radzą. Jednak gdzieś w tle książki Lidii Ostałowskiej przewija się także bezcenna opowieść o nas i naszej niewrażliwości społecznej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Polska w Polsce
Polska z tych dwunastu reporterskich odsłon walczy o przetrwanie. Stoi w długich kolejkach po zasiłki. Jeśli pracuje, to najczęściej „na czarno”. Czasem chce, żeby ktoś o jej istnieniu usłyszał, innym razem mówi, że wolałaby, żeby o niej zapomnieć. Ci, którzy widzą tę Polskę na drugim końcu świata (a jeśli gdzieś bliżej, to byle tylko nie „u siebie”), nie mają z zapominaniem problemu. Lidii Ostałowskiej chyba nie chodzi o przypominanie czy sugerowanie, że to strasznie nieodpowiedzialne – tak zapominać. Ona po prostu pisze o tym, że spychanie na margines jest, tak po ludzku, krzywdzące.
Tytułowego „bolało jeszcze bardziej” można użyć w odniesieniu do każdej z tych historii. Bo musiało boleć kiedy ludzie przed dyskoteką bili za to, że nie ma się firmowych ciuchów. Musiało gdzieś w środku zakłuć kiedy sąsiadka, która na początku miesiąca stoi w tej samej kolejce po zapomogę, kupuje telewizor i nieużywane buty. Musiało być przykro kiedy znajomi ze szkoły szli na piwo do pubu, a samemu miało się tylko na tanie wino pod blokiem – i to pod warunkiem, że koledzy coś dorzucili. Musiało być źle, kiedy chciało się tworzyć prawdziwy hip-hop, ale wszyscy stukali się w czoło, a potem musiało być jeszcze gorzej, bo okazało się, że da się na nim zarobić, tylko to byłoby chyba wbrew hiphopowym zasadom. A tak poza tym wcale nie było się przygotowanym na sukces.
O tych bohaterach się myśli – i pewnie nie ma nic dziwnego w tym, że myśli się o bohaterach reportażu. Jednak czytanie tych tekstów jest specyficzne o tyle, że często, oprócz tradycyjnego myślenia o bohaterze, towarzyszy mu nieustanne myślenie o reporterce – sytuacji, w jakiej się znalazła. Prawie zawsze mam wrażenie, że jest to sytuacja ekstremalnie trudna. I naprawdę nie wiem, jak udało jej się po raz kolejny wybrnąć, jak ona to zrobiła, że ten tekst w ogóle powstał. Ostałowska balansuje na granicy subtelności z jednej strony i bezczelnej dosłowności z drugiej. Strasznie ją za to balansowanie podziwiam.
Najstarszy reportaż włączony do „Bolało jeszcze bardziej” został opublikowany w 1992, ostatni – w 2005 roku. Każdy z nich jest dowodem na to, że nie mamy do czynienia z żadną drugą, gorszą Polską. Za to z wielką reporterską klasą – owszem.
Aleksandra Bączek
Popieram [ 12 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 733
- 722
- 175
- 40
- 20
- 19
- 17
- 17
- 14
- 13
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Nastąpiła kobieta, która rzuciła mnie jak zużytą ścierkę.
Opinie [63]
Bardzo mi się podobały słowa z opisu: "Dwanaście zagmatwanych losów, a tak naprawdę jedna bohaterka – Polska B. Niechciana, zagubiona, gorzej ubrana, cierpiąca na syndrom poaborcyjny."
więcejCzuć, że się ta książka trochę zestarzała, ale to dobrze - dobrze wiedzieć, że coś się w tej Polsce zmienia (chociaż czy aby na pewno?). Dwa pierwsze reportaże dla mnie trochę przyciężkawe,...
64/52/2020
Pokaż mimo toZbiór reportaży zebrany w książkę o tytule "Bolało jeszcze bardziej" szczerze mówiąc nie powala swoją treścią, początkowe historie bardzo nużą i dłużą się bez końca, być może dlatego, że są tak jakby o niczym...
więcejKsiążkę ratują tylko 3 opowiadania/reportaże, które mnie poruszyły, są to:
- Worek,
- Z tatą,
- Dzieci we mgle.
Być może stało się tak dlatego, że wymienione...
Pierwszy reportaż był dla mnie straszliwie chaotyczny, nie mogłem się połapać co i jak. Kolejne były już bardziej zrozumiałe. Dość przygnębiająca z jednej strony książka, z drugiej - cieszy mnie, jaki postęp zrobiliśmy jako państwo przez ostatnie 20 lat - ale też ile nadal pozostaje do zrobienia.
Pokaż mimo to"Bolało jeszcze bardziej" to nie jeden reportaż, a ich seria. Napisanych z resztą bardzo barwnie i często dosadnie. Początkowy chaos, który nieco utrudniał mi czytanie, z czasem okazał się mieć metodę, bowiem wszystkie teksty skupione są na tym samym temacie - trudnościach Polski B. Chaotyczny układ historii pokazuje, jak wiele różnych oblicz ma ten świat. Jedne historie są...
więcej45/2020 (E), DKK (IV 2020)
Pokaż mimo toNapisane to tak, ze nie wiadomo kto co i o czym mowi.
Pokaż mimo toJest to zbiór reportaży z "Gazety Wyborczej" z czasów kiedy, zajmowali się oni ciekawym reporterstwem. Identyczny,a nawet ciekawszy efekt, niż ten po przeczytaniu książki uzyskamy prenumerując na miesiąc Wyborczą online a w niej wydanie Classic, gdzie wszystkie te teksty są dostępne. Książka została wydana w 2012,i najbardziej w niej zabrakło " ciągów dalszych"-...
więcejPrzejmujące historie z różnych zakątków Polski B, często upiornie biednej i zdeprawowanej. Krajobraz popegeerowskich wsi miesza się tutaj z obrazami dzieciobójczych zbrodni i kazirodczych grzechów, straszą biedne miejskie dzielnice, w których rządzi znudzona młodzież, a transowa dyskoteka jest miejscem dzikiej zabawy, która przekracza wiele granic.
Pokaż mimo toTe reportaże są dobrane jakoś tak bez ładu i składu. Same historie też nie są dobrze opisane, tematy nie są zgłębione, nie do końca wiadomo, o co chodzi... Nie podoba mi się także brak kompozycji w tych tekstach. Może się nie znam?
Pokaż mimo to