Skrzydła sfinksa

Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Le Ali della Sfinge
Monika Woźniak
Noir sur Blanc
literatura włoska Sycylia zbrodnia mafia
Le Ali della Sfinge
Komisarz Montalbano (tom 11)
kryminał, sensacja, thriller
Monika Woźniak
literatura włoska Sycylia zbrodnia mafia

Na półkach: , , , , , , , , ,

Słabo, słabo... Nudna, nieciekawa historyjka. Nie wiem czy to autor obniżył sobie poprzeczkę czy to mi się już przejadły powieści z Salvem Montalbano ale ta powieść nie podobała mi się.

Komisarz taki z mojej bajki, zainteresowany sztuką, oczytany ale bez zadęcia... trochę kobieciarz. Nie narzeka na mały zasób słów, chwilami ogarnia go melancholia. Chciałem napisać że to taki trochę Szacki, ale nie. Nie czytuję kryminałów. Może to jest błąd. Czytania takiego tekstów w jeden dzień, nie lubię. Być może w moim wieku należy skorygować upodobania. Camilleri...

2059

Prawie dopadł komisarza Montalbano kryzys wieku średniego, więc rzuca się w wir pracy, by rozwiązać sprawę "dziewczyny z zawisakiem" i uporządkować własne życie. Kolejna książka z cyklu, który nie tylko "bawi i uczy", ale opisuje wiele schematów współczesnego świata występujących, niestety, pod każdą szerokością geograficzną.

Może najciekawsza z książek Camillerego, które dotąd przeczytałam. Poza "Szarym kostiumem", bo był wielkim zaskoczeniem.
Akcja w drugiej części zwłaszcza leci na łeb na szyję, gna i pędzi, czyta się to znakomicie, jest dowcipnie, a zakończenie zaskakujące. Czegóż chcieć więcej od kryminału?

No jak lubię komisarza Montalbano, tak muszę przyznać, że ten się Camilleriemu nie udał.

Jakiś taki nudny, bez wyrazu. Zagadka średnia, rozwiązanie pojawia się z księżyca, właściwie nie wiadomo jak Montalbano do niego doszedł.
Mało jedzenia, mało pływania, mało Liwii.

Może niech ten Montalbano weźmie rutinoscorbin, bo niewyraźny taki...

Bardzo mi się ten odcinek podobał!

Tym razem Montalbano rozwiązuje jednocześnie dwie sprawy. Bardzo poważną morderstwa młodej dziewczyny i od początku niepoważną porwania pewnego męża swojej żony.
Sprawa niepoważna bawi, poważna jest zagmatwana i trudna.
Kim była dziewczyna z tatuażem, blondynką? brunetką? nosiła szkła? czy miała dobry wzrok? była prostytutką? sprzątaczką?...

Moim zdaniem każdy gatunek sztuki jest tym, czym jest i nie powinien udawać niczego ponadto. Mieszanie, łamanie i naginanie konwencji zupełnie mnie nie przekonuje. Komedie mają śmieszyć, romanse wyciskać łzy, horrory wywoływać dreszcz przerażenia, a moralitety i społeczne traktaty naprawiać świat. Oczywiście są wyjątki, genialni twórcy i ich dzieła, a pośród nich, na...

Kolejna wspaniała książka z serii. Tym razem Montalbano przeżywa kolejny etap kryzysu swojego związku. Próbuje iść na krótki urlop, żeby ratować to co zostało z jego związku z Livią. Niestety jak zwykle na przeszkodzie staje mu śledztwo w sprawie zabójstwa dziewczyny z tatuażem motyla. Jak zwykle charyzmatyczny i rubaszny komisarz radzi sobie z rozwikłaniem zagadki. Do...

Montalbano rozwiązuje sprawę dziewczyny z tatuażem motyla pod łopatką. Jak się okazuje, takich dziewczyn jest więcej. We wszystko zamieszane są miejscowe "szychy", więc komisarz szybko trafia przed oblicze kwestora, do którego napływają skargi od oburzonych obywateli.

Jako bezkrytyczny fan serii mogę jedynie zachęcać i zachęcać do sięgnięcia po książki z tego cyklu, gdyż dają one niewymowną wręcz frajdę z czytania. Są inteligentne, sprytne, zabawne, przejmujące, dobrze napisane i zawierają plejadę bohaterów, o których zapomnieć nie ma jak, a z którymi czytelnik zżywa się do końca swoich dni. Voilà.

• Kryminały
  • 2013