Bóg i państwo

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Seria:
- Biblioteka Klasyków Anarchizmu [Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka]
- Tytuł oryginału:
- Bog i gosudarstvo
- Wydawnictwo:
- Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 164
- Czas czytania
- 2 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788393308224
- Tłumacz:
- Damian Kaczmarek
- Tagi:
- filozofia eschatologia chrześcijaństwo państwo anarchizm
Michaił Bakunin urodził się w rodzinie rosyjskiej arystokracji. W wieku 26 lat przeprowadził się do Europy zachodniej, gdzie w związku ze swoimi poglądami popadł w konflikt z rosyjską ambasadą. Został mu odebrany tytuł szlachecki i skazano go zaocznie na ciężkie roboty na Syberii za działalność wywrotową. W 1848 i 1849 r. brał aktywny udział w wydarzeniach „Wiosny Ludów” walcząc na barykadach Paryża, Pragi, Drezna, za co skazano go na śmierć i wydano władzom rosyjskim. W 1861 r. udało mu się zbiec. Brał udział w przygotowaniach do powstania styczniowego w Polsce, był jednym z głównych działaczy I Międzynarodówki, w 1870 r. brał udział w powstaniu ludowym w Lyonie. Zmarł w wieku 62 lat w szwajcarskim Bernie.
„Bóg i Państwo” należy do jego najbardziej znanych dzieł. Bakunin zaczął pisać tę pracę w 1870 r. w Marsylii, zafrapowany wypadkami wojny francusko-pruskiej. Początkowo zamierzał napisać broszurę, ale praca rozrastała się i przekształcała w książkę, pisaną jednak fragmentami i bez całościowego planu. Praca ta była po raz pierwszy wydana po jego śmierci, w 1882 roku przez anarchistów Carlo Cafiero i Elisse Reclusa w postaci oddzielnej broszury, tytuł pochodził od wydawców. Broszura była tłumaczona na wiele języków i wielokrotnie wznawiana.
W wydaniu opublikowano również fragmenty „Państwowości a Anarchii” oraz pracę „Komuna paryska a idea państwa”. Książka opublikowana w serii "Biblioteka Klasyków Anarchizmu".
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 94
- 49
- 18
- 4
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Lektura Bóg i państwo przypomina w dużym stopniu lekturę Manifestu komunistycznego. Struktura tekstu jest bardzo podobna i tematyka jest wręcz identyczna. Tekstowi Bakunina brakuje jednak złożoności analizy socjologicznej i ekonomicznej dzieła Marksa i Engelsa. Nie znaczy to jednak że nie ma w niej nic wartościowego. Wręcz przeciwnie, możemy tu znaleźć przykładowo analizę teologicznego pochodzenia pojęć politycznych które potem znalazły się w analizie teologii politycznej Carla Schmitta. Mamy też ciekawe przemyślenia dotyczące filozofii materialistycznej i idealistycznej.
Jednak ciężko nie powiedzieć że analiza polityczna Bakunina jest w wielu miejscach (o ironio) idealistyczna. Jak ciekawa jest krytyka podejścia biurokratycznego, to ciężko politycznie i ekonomicznie zarówno wtedy, jak i obecnie uzasadnić taki model działania. Poststrukturalistyczny anarchizm stał się tego świadomy, interpretując anarchizm jako styl życia a nie jednolity program działania. Jakkolwiek życie Bakunina było takim stylem życia, to widać że taki model federacji kolektywistycznych mocno się zestarzał.
Nie zmienia to faktu że warto przeczytać Bakunina, nawet dla tych zalet które podałem. Tym bardziej że jego język jest żywy i dociera do pewnego rdzenia ludzkiego postrzegania wolności (nawet jeżeli nie do końca nam mówi co z tym powinniśmy zrobić).
Lektura Bóg i państwo przypomina w dużym stopniu lekturę Manifestu komunistycznego. Struktura tekstu jest bardzo podobna i tematyka jest wręcz identyczna. Tekstowi Bakunina brakuje jednak złożoności analizy socjologicznej i ekonomicznej dzieła Marksa i Engelsa. Nie znaczy to jednak że nie ma w niej nic wartościowego. Wręcz przeciwnie, możemy tu znaleźć przykładowo analizę...
więcej Pokaż mimo to