Zbiegowie

Okładka książki Zbiegowie Weronika Tropaczyńska-Ogarkowa
Okładka książki Zbiegowie
Weronika Tropaczyńska-Ogarkowa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Seria z Zebrą literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Seria z Zebrą
Nasza Księgarnia
1965-01-01
1965-01-01
40 min.

Książka Zbiegowie jest kolejna pozycją z serii z Zebrą jaką postanowiłem przeczytać. Ciekawy byłem co dostanę tym razem, bo opowieść pochodzi z powieści Żołnierze Kościuszki, którą z tomiku zaczerpnięto i wydano osobno.

Książka Zbiegowie jest historią o dwóch dzieciach uciekających przed poszukiwaniami jakie zostają podjęte za uciekinierami. Osadzone w dawnych czasach i zwyczajach polskich dodając historii swoistego uroku. Przygody bohaterów są pełne niebezpieczeństw jakie spotykają na swojej drodze. Ciekawa opowieść z młodymi dzieciakami chcącymi uciec przed poszukiwaniami i odnaleźć dla siebie dom w czasach, gdzie ludzie pracowali dla swoich panów i byli od nich zależni. Opowiadanie skierowane dla młodych czytelników zawiera tematykę przyjaźni, nadziei na lepszy los, spotkanie z ludźmi gotowymi pomóc jak zajdzie potrzeba i odnalezienia domu w jakim mogą zamieszkać. Kolejna książeczka z serii z Zebrą jest bardzo dobra i wciągająca. Historia opowiedziana przez autorkę wciąga i nie pozostawia obojętnym . Jak potoczą się losy dwójki bohaterów warto samemu poznać i mimo kierowania do młodego czytelnika, to także starszy znajdzie coś dla siebie. Klimatu dodaje osadzenie opowieści w dawnych czasach, ukazanie zwyczajów, konwenansów jakie wtedy obowiązały i ucieczka bohaterów przed pościgiem jaki za nimi rusza. Skupiając się na losach dzieci ukazuje niebezpieczeństwo i pełne przygód podróż z nadzieją znalezienia dla siebie bezpiecznego miejsca do zamieszkania.

Książka Zbiegowie jest kolejna pozycją z serii z Zebrą skierowaną do młodego czytelnika, który znajdzie tutaj nie tylko przygodę i pozna losy bohaterów, ale również warto zwrócić uwagę na tematykę jaka porusza jak pomoc, niespodziewana przyjaźń, nieufność wobec obcych i nadziei na lepszy los. Ciekawe przygody bohaterów wciągają od razu i nie sposób odmówić jej klimatu, a nawet pewnego uroku. Lubię takie historie osadzone w dawnej Polsce, więc jestem zadowolony i dobrze bawiłem się podczas czytania. Nie brakowało nieraz emocji i można było wczuć się w losy bohaterów. Postacie jakie spotykamy na kartach opowieści zostały dobrze nakreślone i wiadomo kto jest dobry, a kto będzie zły w tym przypadku. Kibicowałem i trzymałem kciuki za młodych bohaterów przez cały czas. Sięgając po książkę Zbiegowie dostałem opowiadanie historyczne, które wciągnęło mnie. Szybka poprowadzona akcja i żwawo lecące wydarzenia sprawiły, że nie nudziłem się w czasie czytania. Rysunki zamieszczone w książce dopełniały obrazu i dodawały historii uroku. Zbiegowie to pozycja dla młodych czytelników, a nawet tych starszych lubiących opowieści historyczne lub przygodowe.

• Dla dzieci
  • PRL dla młodych