Niewiadomski. Zabić prezydenta

II Rzeczpospolita dwudziestolecie międzywojenne polityka zamach
Demart
powieść historyczna
II Rzeczpospolita dwudziestolecie międzywojenne polityka zamach

Prezydent musi umrzeć. Pasjonujące studium zbrodni.

Gabriel Narutowicz, prezydent odrodzonej Polski, który urząd sprawował zaledwie od 9 do 16 grudnia 1922 roku. Śmierć poniósł podczas wizyty w galerii ''Zachęta''. Oddano do niego trzy strzały.

Sprawca został ujęty. Był nim Eligiusz Niewiadomski, sfrustrowany malarz. Czyż nie za dużo tych ''artystów" w historii?

Należy...

Wiwisekcja psychopatycznej osobowości. Fascynujące!

Książka przeciętna. Fabuła nie porywa, szczegóły zabójstwa czy opis procesu nie są ani wstrząsające, ani zbyt szokujące jak na polityczne realia XX-lecia międzywojennego. Gdyby jeszcze można było zrozumieć motywy sprawcy nie miałbym z oceną pana Niewiadomskiego problemów. Ale mało co w tej historii jest logiczne i to z winy bohatera biografii, nie autora.

Książka ma zachęcające recenzje ale mam wrażenie, że autor nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia pisarskiego. Można przypomnieć sobie fakty historyczne, poznać pewne nowe, ale tylko czasem mnie porwało.

Świetnie opracowana rzecz, tylko ten... autor nie powinien fabularyzować. Nigdy. Niczego. Przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałem dreszcze z zażenowania. Ale ostatecznie absolutny brak zmysłu literackiego jest normą u historyków, więc też nie przesadzajmy.

,,Czy człowiek rodzi się zabójcą? Czy też to splot nieszczęśliwych okoliczności doprowadza go do tragicznego finału? Na te pytania między innymi próbuje odpowiedzieć pierwsza biografia Eligiusza Niewiadomskiego, malarza i teoretyka sztuki, wykładowcy, działacza niepodległościowego, znanego przede wszystkim jako zabójca prezydenta Gabriela Narutowicza. Autor, historyk...

• Historia
  • Historia Polski