Ostatnie lata Polski Niepodległej. Kampania 1939 roku

LTW
2013-01-01
2013-01-01
historia Polski II wojna światowa kampania wrześniowa

Świetne studium upadku II RP. Wreszcie ktoś explicite pokazał, że Polska przegrała kampanię wrześniową znacznie, znacznie wcześniej... Co gorsza, doprowadziły do tego takie nasze, swojskie przywary, które przedkładały interes własny nad dobro kraju. Pozostałem po lekturze z pytaniem, czy czegoś się z tej lekcji nauczyliśmy. Chyba nie...

Wspaniała i wciągająca synteza okresu poprzedzającego wojnę jak i samych walk w 1939 roku. To jest znamienne dla książek Profesora Wieczorkiewicza, wszystkie są przynajmniej bardzo dobre. Polecam!

Niesłychanie rzeczowo napisana książka. W mojej ocenie obiektywna, nie ma "czerni lub bieli". Warto przeczytać.

Książka podzielona jest na dwie części, które jakby do siebie nie pasują.

-Pierwsza opisuje sytuację polityczną II RP w latach poprzedzających wojnę

-Druga dotyczy działań zbrojnych w Kampanii Obronnej 39 roku.

Gdybym miał oceniać tylko drugą część książki dałbym bez wahania 10 gwiazdek. Ta część pełna jest błyskotliwych i nowatorskich analiz (stan przygotowania Polski do wojny, ocena dowódców strony polskiej już po zakończonej Kampanii Wrześniowej, ocena waleczności polskich żołnierzy, przyczyny porażki, próba odpowiedzi na pytania czy można było coś zrobić lepiej). Zawiera też świetne, dynamiczne opisy poszczególnych bitew czy potyczek.

Pierwsza część książki dotyczy głównie przepychanek partyjnych, jest nudna i ciężko przez nią przebrnąć.

Książka podzielona jest na dwie części, które jakby do siebie nie pasują.

-Pierwsza opisuje sytuację polityczną II RP w latach poprzedzających wojnę

-Druga dotyczy działań zbrojnych w Kampanii Obronnej 39 roku.

Książka ciekawa, aczkolwiek nie aż tak błyskotliwa jak się spodziewałem, tzn. błyskotliwa jest, ale w dużej części o tym już gdzieś czytałem i pewne tezy i opinie to dla mnie nie nowość. Pierwsza część jest trochę nużąca, ale to dlatego, że nie interesują mnie zbytnio przepychanki partyjno sanacyjne u schyłku niepodległości. Opis kampanii wrześniowej nieco za krótki, ale zgrabny i treściwy. Profesor Wieczorkiewicz świetnie potrafi pisać, przez co obcowanie z tą książką to przyjemność.

Dodaj cytat z książki Ostatnie lata Polski Niepodległej. Kampania 1939 roku