Życie. Zderzenie czołowe

Carta Blanca
2012-10-01
2012-10-01

Okładka książki Z krwi, kości i wiary Wojciech Lemański, Anna Wacławik-Orpik
Z krwi, kości ... Wojciech Lemański,&...

Ilu ludzi, tyle prawd o życiu, ile przeżytych, doświadczonych zdarzeń osobistych, społecznych, tyle opowieści. Owszem, mądre, zacne, uwypuklające główną esencję życia. Jednak ja już chyba nie szukam podpowiedzi u innych, o tę esencję życia, dotykam swojej własnej.

W życiu tak się zdarzyło, że poznałam trzy z pięciu opisanych tutaj osób. Dlatego podziwiam. Autorka lawiruje po tematach tak aby w żaden sposób nie zaburzyć równowagi między tym co publiczne, a prywatne z mistrzowską precyzją pisząc prawdę. Ma pomysł i go realizuje. Nie jest jej celem jak sądzę szokować, a jednak mnie szokuje - ton w jakim książka jest napisana przypomina prostą opowieść o codzienności, ale to co pisze tworzy niesamowity kontrast. Warto wiedzieć, że tacy ludzie istnieją.

„Pewność, że posiadło się prawdę absolutną, jest zła”

Raz na jakiś czas w nawale różnorakiej literatury ( lepszej lub gorszej) którą czytamy na co dzień trafia się pozycja która wywiera na nas ogromne wrażenie i porusza nas do głębi. Zmusza do refleksji, zadumy, zatrzymania się na chwilę i spojrzenia w siebie. Taką właśnie książką stała się dla mnie lektura Anny Wacławik-Orpik „Życie, zderzenie czołowe”.
To zbiór rozmów, bardzo osobistych a miejscami rzekłbym intymnych, z wielkimi humanistycznymi umysłami naszych czasów: Ks. Adamem Bonieckim, Andą Rottenberg, Krystyną Starczewską, Siostrą Małgorzatą Chmielewską, Evią-Elvirą Klonowski. Rozmów o rzeczach ważnych, fundamentalnych i ponadczasowych. O Bogu, Ojczyźnie, miłości, śmierci, bólu, honorze, ukojeniu, bohaterstwie, przebaczeniu i sensie życia. To rozmowy z ludźmi których życie nie rozpieszczało, którzy wiele przeszły i doświadczyły, mają jasno sprecyzowane poglądy, określony światopogląd ma wiele spraw, system wartości, podejście do religii i religijności i szeroko pojętego człowieczeństwa. Reprezentują różne środowiska, inne były koleje ich losów, karier zawodowych i życiowych wyborów. Wszyscy oni jednak na pewnym etapie jak sugeruje tytuł zderzyli się z życiem i wyszli z tego zderzenia zwycięsko, choć zapłaciwszy swoją cenę.
Na próżno szukać ich w telewizyjnych spotach informacyjnych, nie goszczą na okładkach kolorowych tabloidów czy plotkarskich serwisach opisujących celebrytów.

Ich wielkość mierzy się inną miarą a jej wykładnią są biografie oraz moc i rozmiar życiowych dokonań. To również ciekawy rys tego w jak nierozerwalny sposób przeszłość wiąże się z teraźniejszością w jej różnych aspektach. Jak kształtuje naszą osobowość i to co jest dla nas ważnę.

„Życie, zderzenie czołowe” Anny Wacławik-Orpik to po prostu mądra książka o nietuzinkowych ludziach którzy naprawdę maja coś do powiedzenia.

„Pewność, że posiadło się prawdę absolutną, jest zła”

,, Zbiór rozmów o sprawach najważniejszych z polskimi humanistami, osobistościami życia społecznego i kulturalnego. Autorka, dziennikarka radia TOK FM, pyta o miłość, śmierć, sens życia, Boga, honor i ojczyznę. W odpowiedzi otrzymuje nie tylko intymne opowieści z życia rozmówców, ale także kolejne pytania.
Co stanowi o człowieczeństwie? To jak wstajemy po upadku, raz za razem, jak przyjmujemy ciosy, których nie szczędzi codzienność? Jakich wyborów dokonujemy „w czasach zarazy”?
Ta książka to opowieść o ludziach, którzy ze zderzenia z życiem wyszli obronną ręką. Dzięki temu refleksje bohaterów można potraktować jak drogowskaz na trudne czasy, na czas kryzysu. "

Anna Wacławik-Orpik z wykształcenia jest archeologiem, od wielu lat pracuje jako dziennikarka radiowa; specjalizuje się w tematyce społecznej, w Radiu TOK FM prowadzi audycje : ,,Rozmowy o pomaganiu" i ,,Wywiad pogłębiony"; w 2011 r. otrzymała nagrodę Grand Press w kategorii wywiad.

Książka to polemika autorki z pięcioma osobami : Ks. Adamem Bonieckim, Siostrze Małgorzacie Chmielewskiej, Evie-Elvirze Klonowski, Andzie Rottenberg i Krystynie Starczewskiej. Każda z nich to inny przypadek, odmienna historia, jednak wszystkich ich połączyła jedna rzecz. W ich życiu wydarzyło się coś, co na zawsze odmieniło ich losy. Dlaczego Eva-Elvira Klonowski przestała chodzić na religię i do Kościoła? Jakie szokujące wydarzenie miało miejsce w jej życiu, że zdecydowała się na taki krok?

Spośród tych 5 osób słyszałam tylko o Siostrze Małgorzacie Chmielewskiej, dlatego bardzo ucieszyłam się, że mogłam poszerzyć wiedzę o tej kobiecie, ponieważ jest godna naśladowania. Bardzo ciekawie jednak czytało mi się o losach pozostałych bohaterów książki. Każda osoba to osobny duży rozdział, a dodatkowo są jeszcze rozdziały. Jest to swoisty dialog autorki z bohaterem.

Językiem jest prosty, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Książkę czyta się szybko, jest bardzo wciągająca. Wywołuje sprzeczne uczucia, raz wzrusza, raz bulwersuje, według mnie świadczy to na plus, nie jest przynajmniej mototonna.

Polecam wszystkim, którzy chcą bliżej poznać osoby, o których mowa w ,,Życie-Zderzenie czołowe". Poruszane są też kwestie religijne.

Moja ocena : 8/10

Co stanowi o człowieczeństwie? To jak wstajemy po upadku, raz za...

• Mam
  • Poradniki