Magija niska

2012-10-11
978-83-62476-71-8
Maciej Lorenc
magia lon nauka

"Magija Niska" autorstwa Lon Milo DuQuette, to książka, która w swoim założeniu ma oprowadziclć nas za rączkę po obszarach Magiji Niskiej. Cóż...nie jest tak, książka totalnie zawodzi po całej linii. Autor książki stosuje tu stereotypowe oraz uprzedzone myślenie wręcz atakuje pewne aspekty, czego nie jestem zwolenniczką. Forsuje on zbytnio swoje poglądy oraz piszę wręcz o rzeczach, które na dłuższą metę nie mają sensu. W moim odczuciu książka ta niekoniecznie jest dobra pozycją, choć bibliografia zawarta tu ma swoje plusy

Bardzo sympatycznie i z humorem opisane doświadczenia magiczne autora. Książka może nie wnosi dużo nowych rzeczy, nie tłumaczy zagadnień. Na pewno posiada przekaz, jednak jaki to zależy od każdego z nas. Moim zdaniem książka warta przeczytania chociażby w celu zrozumienia, ze niepowodzenie w dziedzinie magiji nie jest końcem świata :) Plus niektóre spojrzenia są na prawdę zabawne, a użyte zwroty rozbrajające :)

„To wszystko jest w Twojej głowie…
Po prostu nie wiesz, jak dużą masz głowę.”
Lon Milo DuQuette jest amerykańskim okultystą i twórcą wielu książek na temat magiji. Przez lata swojej pracy jako mag zyskał szacunek i uznanie wielu ludzi. Aż sama się sobie dziwię, że do tej pory nie czytałam żadnej jego książki, gdyż porusza on tematykę, którą uwielbiam. Jego nazwisko obiło mi się już kiedyś o uszy, ale wiele nazwisk się tak obija. W końcu jednak dane mi było zapoznać się z jego twórczością.
Wiele osób zapewne uważa, że w tematyce magiji czy okultyzmu można pisać jedynie schematyczne poradniki czy podręczniki. Siedzę już w tych tematach od paru lat, więc wiem, że nie są to jedyne sposoby przekazania wiedzy czytelnikowi. „Magija niska” to wspomnienia autora o jego poczynaniach na płaszczyźnie okultyzmu. Poznajemy w pewnym stopniu życiorys magiczny autora, gdyż nie skupia się on tutaj na rzeczach codziennych, tylko właśnie na tych, które miały związek z wiedzą tajemną. Przedstawia nam sposób, w jaki kształtował się jego światopogląd oraz w jaki sposób zdobywał wiedzę i ją praktykował.
Opowieści jest całkiem sporo i każda dotyczy czegoś innego. Znajdziemy tutaj informacje o projekcjach astralnych, prawie przyciągania, Tarocie, talizmanach, inwokacjach czy egzorcyzmach. Jedne historie z pewnością będą bardziej ciekawe, inne nieco mniej, ale każda z nich posiada w sobie jakąś rzecz, która nas wciągnie. Mnie bardzo spodobała się historia ściągania klątwy za pomocą dzieła jednego z moich ulubionych pisarzy – Williama Shakespeare’a, podobnie jak opowieść o egzorcyzmie przeprowadzonym przez autora.
Sięgając po tę książkę należy mieć jednak pewne pojęcie o okultyzmie i magii, ponieważ autor nie rozwodzi się nad tłumaczeniem wszystkiego od podstaw. Może i całkiem słusznie, gdyż na rynku jest naprawdę mnóstwo książek z owych tematów, a zamiarem pana DuQuette wcale nie było stworzenie jednego wielkiego poradnika. W każdym bądź razie pojawiają się tutaj pewne elementy, które dla osoby początkującej będą niezrozumiałe, dlatego pewien stopień wiedzy trzeba mieć moim zdaniem. Książka jest napisana znakomitym językiem, który sprawia, że opowieści są płynne i niesamowicie przyjemne w odbiorze. Mimo tego, że zazwyczaj nie przepadam za pozycjami, w których autorzy skupiają się na sobie, ta jakoś przypadła mi do gustu i naprawdę mi się spodobała.
Myślę, że nikt nie powinien być rozczarowany sięgając po tę książkę, ponieważ w opisie znajduje się informacja, czego możemy się po niej spodziewać. Nikt nam nie obiecywał gotowych przepisów na zaklęcia czy rytuały. Książka to przede wszystkim teoria(i to nie krok po kroku, co należy robić, tylko streszczenie tego, co spotkało autora),a nie praktyka, chociaż uważny czytelnik z pewnością wyłapie parę cennych wskazówek. Muszę także wspomnieć o przepięknej oprawie graficznej! Cudowna okładka, która po prostu promienieje magią, a i wnętrze jest również przyjemne dla oka dzięki ozdobnikom na początku każdego rozdziału – niby nic, a cieszy oko.
Może i trochę żałuję, że nie był to wybitny poradnik magiczny, ale z drugiej strony jestem zadowolona z tego, co otrzymałam. W końcu książek o magii jest mnóstwo, a tym razem miałam okazję zapoznać się z jednym z wybitniejszych magów naszych czasów, co mnie bardzo cieszy. Lubię poznawać nowe osobistości z tej dziedziny wiedzy, ponieważ kto wie, może znajdę swojego kolejnego mentora? Pewne wskazówki wyłapałam, autor wzbudził moje zainteresowanie w kilku kwestiach, na temat których zapewne będę chciała się teraz dowiedzieć więcej – jednym słowem rozbudził moją ciekawość jeśli chodzi o niektóre aspekty magiji. Osobiście polecam, bo myślę, że warto się z tą książką zapoznać, chociaż jeżeli ktoś szuka podręcznika, to powinien mieć na uwadze, że ta pozycja nim nie jest.

„To wszystko jest w Twojej głowie…
Po prostu nie wiesz, jak dużą masz głowę.”

Pierwszy człon tytułu książki napisanej przez Lona Milo DuQuette może zastanowić potencjalnego odbiorcę, czy czasem osoba odpowiedzialna za wizualną część tej publikacji nie popełniła błędu. Słowo „magia” jest chyba każdemu dobrze znane, jednym kojarzy się przede wszystkim z ezoteryką, innym z magami i czarownicami z książek fantastycznych, a pozostałym jedynie z serią o Harrym Potterze, jednak wyraz „magija”? Czy on coś w ogóle znaczy?

Ano znaczy, a tłumacz oraz wydawnictwo Illuminatio nie stworzyli neologizmu, jak z początku myślałam. Według definicji Aleistera Crowley’a magija jest to sztuka i nauka, która umożliwia zmianę świadomości w zgodzie z Wolą człowieka. Jest to, co prawda, mało klarowne wyjaśnienie, jednak najważniejszy jest fakt, że magija łączy w sobie wszystkie światopoglądy. Aby ją praktykować nie trzeba wykonywać specjalnych rytuałów, wystarczy jedynie Prawdziwa Wola i właśnie zagadnieniem magiji zajął się ten amerykański autor.

Lon Milo DuQuette jest magiem, ale również, (co może niektórych zdziwić) biskupem. Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu oraz od wielu lat praktykowanej magiji stworzył wiele dzieł jej poświęconych. „Magija niska. To wszystko jest w Twojej głowie... po prostu nie wiesz, jak dużą masz głowę” jest zgrabnie wydaną pozycją, w której wnętrzu czytelnik znajdzie przede wszystkim opisane historie z życia autora, ale również teorię korzystania z magiji.

Książkę napisaną przez tego sławnego maga trudno mi odpowiednio sklasyfikować. Nie jest to ani poradnik, ani też całkowicie powieść autobiograficzna. Pomiędzy jej stronami czytelnik znajdzie opowiedziane przez autora historie, które przytrafiły się jemu lub jego znajomym i bliskim. Każda z przedstawionych opowieści wzbogacona jest w przemyślenia oraz komentarz maga, dzięki czemu łatwo jest nawiązać odbiorcy kontakt z pisarzem.

Wykorzystany przez maga język jest prosty a przy tym bardzo zabawny. Bezpośredniość autora oraz podchodzenie z dystansem do pewnych wydarzeń i umiejętność śmiania się z samego siebie sprawiają, że nie sposób nie darzyć go czymś w rodzaju sympatii. Doświadczenia tego amerykańskiego maga pozwalają spojrzeć na pewne zagadnienia pod innym kątem, pobyć przez chwilę w towarzystwie praktykujących magów, a przede wszystkim zdobyć teoretyczną wiedzę na temat magji.

„Magija niska. To wszystko jest w Twojej głowie… po prostu nie wiesz, jak dużą masz głowę” składa się z czternastu rozdziałów oraz dwóch krótkich dodatków, w tym opisu pewnej sytuacji z życia brata autora. Lon Milo DuQuette na własnej skórze poznał siłę Prawa Przyciągania, opisał w jaki sposób przekazał energię wydanym przez siebie kartom i jakie rytuały w tym celu wykonał. Przedstawił również, w jaki sposób w raz z innymi magami zdjął klątwę ze swojego znajomego, ale również podzielił się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami z odbytych podróży astralnych.

„Magija niska” jest idealną pozycją dla wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z magiją, w pełnym tego słowa znaczeniu. Doświadczenie autora oraz opisane przez niego przeżycia pozwalają na spojrzenie na poszczególne kwestie pod zupełnie innym kątem, a przede wszystkim umożliwiają zdobycie praktycznej wiedzę na ich temat. W końcu, co najlepiej uczy, jak nie własne lub czyjeś doświadczenie?

Bardzo przyjemna oprawa graficzna, dodatkowo mimo twardej okładki książka jest leciutka.

Tytuł tak naprawdę jest formą parafrazy i nie oddaje zawartości utworu.

DuQuette przedstawia zagadnienia z zakresu magii w dość nietypowy sposób. Nie wykłada teorii, lecz dzieli się historiami z życia wziętymi, dzięki czemu książkę czyta się w zupełnie inny sposób niż klasyczne podręczniki traktujące o magiji. To cenna wiedza, wszak ludzie nierzadko pytają innych o opinie i ich przeżycia, by móc porównać, czy to, czego oni doświadczają jest właściwie lub wysłuchać jak wykładane teorie maja się do praktyki. Książka Lona Milo jest więc taką odpowiedzią na niewypowiedziane pytania.
Warto jednak pamiętać, że realne sytuacje potrafią nie być tak porywające, jakbyśmy tego chcieli. Każda powieść oparta na faktach została ubarwiona do tego stopnia, by budzić zainteresowanie. Nie chcę tu teraz rzucać oskarżeń w stronę Lona, a jedynie przypomnieć, że co by się nie działo, to warto mieć na uwadze dystans i korzystanie z własnego rozumu.

Tekst tym bardziej interesujący, im bardziej fascynuje nas postać DuQuette. Obiektywnie jednak niesamowitości to tam nie znalazłam. Dobrze przeczytać, żeby wiedzieć, ale IMO pozycja z tych zupełnie nieobowiązkowych... W dodatku mocno new ageowo tam i nietrudno się pogubić. Jak ktoś zupełnie świeży, to istnieje ryzyko utworzenia chaosu w umyśle, z powodu niewyrobionego dystansu.

Tytuł tak naprawdę jest formą parafrazy i nie oddaje zawartości utworu.

Całkiem niezłe.

Całkiem niezłe.

Lon Milo DuQuette to amerykański pisarz, wykładowca i okultysta. Jeden z najpopularniejszych autorów książek o zachodniej tradycji ezoterycznej, łączących błyskotliwą inteligencję z dużym poczuciem humoru. Wybitny znawca tarota, magii enochiańskiej, kabały i thelemy Aleistera Crowleya.

Czym jest Magija Niska i co różni ją od Magiji Wysokiej? Co to jest Prawo Przyciągania i jak działa? O co tak naprawdę chodzi w Inwokacjach? Czy klątwa naprawdę istnieje? Na te i wiele innych pytań, odpowiada książka "Magija niska".

Książka Lona DuQuette nie jest typowym poradnikiem, z którymi mamy często do czynienia. Większość z nich kojarzy nam się ze sztywnymi regułkami i nudnymi opisami, których czytanie często nie sprawia nam przyjemności. "Magija niska" jest przeciwieństwem tego co napisałam w poprzednim zdaniu. Wszystko dzięki autorowi, który ma poczucie humoru i wydaje się być sympatycznym człowiekiem. W poradniku przekazuje nam swoją wiedzę w ciekawy i momentami zabawny sposób.
Książka podzielona jest na czternaście rozdziałów, z których każdy opisuje różne zjawiska i dziedziny magiji niskiej. Na samym wstępie DuQuette wyjaśnia nam czym jest tytułowa magija niska wraz z jej dogmatami i rytuałami. Następnie porusza takie kwestie jak np.: klątwa, inwokacja, siła intencji, tarot czy talizmany. Wszystko nakreślone jest w zrozumiały i interesujący sposób. Poradnik czyta się w mgnieniu oka i jak to było w moim przypadku z ciekawością. Język autora jest lekki i plastyczny, co przyczynia się do szybkiego kartkowania stron.

Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi postawionych na początku tej recenzji to zapraszam do przeczytania "Magiji niskiej". Jest to pełna humoru i godna uwagi książka, która zadowoli każdego, kto intryguje się tematyką magii. Polecam!

• Magija
  • 🔎 Zdobyć