Wicca

Okładka książki Wicca Agnieszka Mojmira Antonik
Okładka książki Wicca
Agnieszka Mojmira Antonik Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Wydawnictwo Poligraf
2011-03-03
2011-03-03
978-83-627-5216-4
okultyzm magia poradnik wicca wiccanizm religia

Jako wstępniak o wicca może być, na pewno będzie ta pozycja pomocna w "złapaniu" podstaw za nogi. Niemniej trochę infantylna książka, a zwłaszcza umieszczanie emotek w tekście.

Na fazie oglądania czarodziejek stwierdziłam że przeczytam, i co do tego że jest to religia nic nie mam... jednak styl pisania to inna bajka... i te zdjęcia... o zgrozo

Kupiłam tą książkę, nie mając w ogóle pojęcia czego mogę się spodziewać w środku. Sądziłam, że jako Polka, która jest Wiccanką będzie opowiadać o swojej drodze. Jak żyje z tym jej rodzina i inne tego typu historie. Znów się pomyliłam!

Książka jest swego rodzaju podręcznikiem. Znajdziemy w nim historyczne fakty o Wicca, ogólny zarys wiary, tradycje Wiccańskie i koło roku, narzędzia czarownicy, opis świąt i rytuałów, a także objaśnienie hierarchii. Wszystko opatrzone zdjęciami!

Jedna ważna rzecz. Jeśli interesujesz się Wicca, a nie masz o niej zbyt wielu informacji, ta książka może Cię zdezorientować. Wiem, że gdyby wpadła mi w ręce jeszcze kilka lat temu to niewiele bym z tego wszystkiego zrozumiała.

Teraz, kiedy posiadam już wiedzę (a przynajmniej tą, która nie jest objęta tajemnicą),czytałam książkę bez najmniejszych problemów. Dostrzegałam jednak słowa, które osobie niemającej zbyt wielkiej wiedzy na ten temat, mogą sprawić problemy.

Dlatego polecam sięgnąć po nią, jak już nauczycie się znaczenia słów typu politeizm, neopogaństwo, inicjacje, misteria itp. Jeśli wiecie już mniej więcej o co chodzi - ta książka jest kolejnym krokiem na Waszej drodze!

Ta pozycja była dla mnie świetnym podsumowaniem wiedzy, którą już mam i uzupełnieniem kilku szczegółów. Przede wszystkim jednak dowiedziałam się z niej jak Wiccanie celebrują narodziny, "ślub", "rozstanie", ale też pożegnanie ze zmarłą osobą, o czym wcześniej nie znalazłam rzeczowych informacji. Na pewno będę z niej często korzystać.

Bardzo przyjemnie się czytało, ze względu na to, że książka została napisana po polsku co dało inny efekt, niż gdyby miałaby być tłumaczona. Mam na myśli to, że przy tłumaczeniu z innych języków, często nie otrzymujemy dokładnie takiej treści jaka była w zamierzeniu autora.

Dodatkowo świadomość, że autorka jest Polką i jasno pokazuje nam, że mimo iż Polska jest raczej jednolita wyznaniowo (przynajmniej teoretycznie) to da się. Po prostu się da.

Pełna recenzja dostępna na:

Znakomita pozycja! Autorka zawarła w niej najważniejsze informacje o Wicca. Wszystkie zagadnienia zostały jasno wytłumaczone (niektóre tylko częściowo, co jest oczywiście zrozumiałe - dostęp do pełnej wiedzy o Rzemiośle możliwy jest jedynie dzięki inicjacji). Po tę książkę powinny sięgnąć osoby, które chcą dowiedzieć się podstaw o religii czarownic, ale również osoby, które pragną dowiedzieć się więcej, poszerzyć i zweryfikować zdobytą do tej pory wiedzę. Całość jest bardzo ładnie wydana, z mnóstwem kolorowych zdjęć. Ogromnie się cieszę, że Agnieszka Mojmira Antonik wydała taką książkę i że wpadła ona w moje ręce. Na pewno nie będzie zbierać kurzu na półce, ponieważ stała się dla mnie swego rodzaju podręcznikiem.
Polecam, warto przeczytać!

Lekturę tego - jednego z niestety niewielu na polskim rynku wydawniczym - przewodnika po wicca można sobie odpuścić. Dosyć przeciętny poziom oraz chaotyczność omawianych zagadnień raczej nie zadowoli osoby, która chce poznać Rzemiosło od podstaw - z pewnością jego głód zaspokoi wyszperanie artykułów w Internecie, nierzadko lepiej napisanych i bardziej rzeczowych niż te szczątkowe informacje i swoiste "minimum" zawarte w książce. No i rażącym minusem jest zupełnie niezrozumiałe przeze mnie użycie emotikonek w tekście - nie po to wydaje się książkę, żeby przedrukowywać własnego bloga, co w dużej mierze uczyniła autorka. Całość jest dość rozczarowująca, ta pozycja niemal zupełnie minęła się z moimi oczekiwaniami odnośnie tego tematu. Nie mniej jednak warto potraktować ten materiał jako ciekawostkę samą w sobie i poczekać, aż ktoś w końcu podniesie poprzeczkę w temacie, jakim jest działalność wicca w Polsce i wypełni w końcu tę pustkę na księgarnianych półkach poświęconych Rzemiosłu.

Wspaniała książka dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat lub dopiero rozpocząć fascynującą podróż po świecie wiccan. Ciekawe opisy z nutką humoru. Szata graficzna jest bardzo bogata, przez co książkę czyta się lepiej, mając konkretnie przedstawione przedmioty lub rytuały. Tabelki i diagramy pozwalają czytelnikowi zagłębić się w konkretny temat lub po prostu wypisać sobie najciekawsze informacje.

• 2011
  • Filozofia, religia