Zawisza Czarny. Rycerz najsławniejszy i najdzielniejszy

Okładka książki Zawisza Czarny. Rycerz najsławniejszy i najdzielniejszy Tomisław Giergiel, Leszek Kajzer, Tomasz Olszacki, Tomasz Pietras, Jan Ptak, Anna Sochacka, Sobiesław Szybkowski, Jan Szymczak, Dariusz Wróbel, Ewa Zielińska
Okładka książki Zawisza Czarny. Rycerz najsławniejszy i najdzielniejszy
Tomisław GiergielLeszek Kajzer Wydawnictwo: DiG historia
historia
DiG
2012-01-01
2012-01-01
Historia średniowiecze rycerstwo Zawisza Czarny

Okładka książki Acta Artis. Studia ofiarowane Profesor Wandzie Nowakowskiej Gralińska-Toborek Agnieszka, Zbigniew Anusik, Zbigniew Bania, Irmina Gadowska, Piotr Gryglewski, Łukasz Grzejszczak, Eleonora Jedlińska, Sowińska-Heim Julia, Leszek Kajzer, Małgorzata Karkocha, Ewa Kubiak, Paulina Kurc-Maj, Lechosław Lameński, Dominika Łarionow, Aneta Pawłowska, Łukasz Sadowski, Piotr Scholz, Ilona Skupińska-Løvset, Krzysztof Stefański, Paulina Sztabińska, Grzegorz Sztabiński, Jan Szymczak, Alicja Szymczakowa, Kazimierska-Jerzyk Wioletta
Acta Artis. St... Gralińska-Toborek A...
Okładka książki Łódź poprzez wieki. Historia miasta, tom 1: do 1820 roku Marek Adamczewski, Adam Bartnik, Łukasz Ćwikła, Marek Cybulski, Krzysztof Fortuniak, Artur Ginter, Tadeusz Grabarczyk, Piotr Gryglewski, Radosław Janiak, Jarosław Kita, Piotr Kittel, Michał Kobierecki, Anna Kowalska-Pietrzak, Tadeusz Nowak, Marek Olędzki, Janusz Pietrzak, Aleksander Szmidt, Jan Szymczak, Alicja Szymczakowa, Wojciech Tołoczko, Elżbieta Umińska-Tytoń, Zdzisław Włodarczyk, Elżbieta Żądzińska, Paweł Zawilski, Hanna Zdanowska, Hanka Żerek-Kleszcz
Łódź poprzez w... Marek Adamczewski, ...

Jak widać po ogromie autorów, jest to bardziej praca badawcza, gdzie każdy autor dostał pewne zagadnienie do opracowania, niż książka do poduszki. Na początku można poczytać o pochodzeniu herbu, dowodach jego kształtu w 15 wieku, ewolucji podziału na dwa pasy, wprowadzeniu klejnotu, pochodzeniu nazwy Sulima, o związkach rodzinnych Zawiszy (w oparciu np. o pisma sądowe),o uzbrojeniu rycerzy w turniejach i w bitwach. Jest to dość szczegółowe, niekiedy niestety cytowane są fragmenty w obcych językach (średniowiecznych rzecz jasna) bez pełnego tłumaczenia (najbardziej frustrujące w przypadku epitafium Starowolskiego o Zawiszy--trzy strony tekstu w średniowiecznej [może trochę późniejszej] łacinie bez tłumaczenia). Pomiędzy rozdziałami, pisanymi przez różnych autorów, zdarzają się powtórzenia materiału.
Bardzo słabo oceniam przydługi rozdział (40 stron) "Możni i ich wieże". Autor tego rozdziału charakteryzuje średniowieczne donżony w Polsce i nie tylko, ale jest to chaotyczne i nie widać celu, tudzież związku z tytułem książki. Owszem, taki rozdział miałby sens, gdyby próbować np. określić kształt wież występujących na drodze konfliktów (wspomniano chociażby Malbork) zbrojnych Zawiszy, wskazując na trudności jakie musiał pokonywać (np. nieskuteczne oblężenie Malborka) czy gdyby próbować określić kształt jego rezydencji w Rożnowie, albo kształt rezydencji ludzi z jego otoczenia (z których tekst wspomina np. donżon Oleśnickiego). Można też było omawiając fundacje kleru nawiązać do ruchu husyckiego. Ale taki niemal encyklopedyczny listing, jaki tutaj zamieszczono ("miejsce, wymiary horyzontalne, wysokość, ilość kondygnacji, miąższność muru") niewiele daje zwykłemu czytelnikowi, poza frustracją, że nie wie do czego to zmierza.
Dla porównania, ostatni rozdział o nowo odkrytym źródle historycznym z czasów Zawiszy jest również z Zawiszą luźno związany, a jednak autor postarał się wpleść go w tematykę Zawiszy i udało mu się.
Wydaje mi się, że wielość autorów sprawia tutaj pewne kłopoty w czytaniu i z tego względu ta praca będzie raczej dobra jako nowoczesne uzupełnienie wiedzy o Zawiszy, którą lepiej początkowo zdobyć np. ze (starawej niestety i obecnie w pewnych zakresach krytykowanej) pracy Anny Klubówny, która jest bardziej uporządkowana. Inaczej czytelnikowi grozi zasypanie ogromem faktów, z których nie będzie w stanie wyciągnąć obrazu całości.
Z ciekawych rzeczy o których tutaj poczytałem o tytułowym rycerzu:
- Dyskusja tego, który Mikołaj był faktycznie ojcem Zawiszy
- Rozpatrywanie możliwości pierwszej żony Zawiszy (przed Barbarą); wyznaczenie daty ślubu z Barbarą
- Majątek węgierski Zawiszy
- Głębsza analiza faktu, że według Długosza pod Gołębcem Zawisza ruszał na "małym koniu"
- podkreślono jego obycie w świecie, umiejętność prowadzenia walki zgodnie z różnymi szkołami światowymi

• 05 Mediewalia zbiorowe
  • 42 2012
  • XHp
  • Koniecznie przeczytać
  • 02a Historia Polski średniowiecznej (i nie tylko)
  • historia

Dodaj cytat z książki Zawisza Czarny. Rycerz najsławniejszy i najdzielniejszy