Ósmy nawyk

2005-01-01
2005-01-01
Robert Bartołd
nawyki poradniki

Po przesłuchaniu (audiobook’a) „7 nawyków skutecznego działania” Stephen’a Covey’a pozostały we mnie bardzo pozytywne skojarzenia co do autora. Wiedziona zaufaniem do jego nazwiska włączyłam kolejną jego książkę - „8 nawyk”. Jak sama nazwa wskazuje jest to niejako ciąg dalszy „7 nawyków […]”. Opowiada ona o kolejnym nawyku „Odnalezieniu swojego głosu”.

Książka sama w sobie trochę mi się ciągnęła - spokojnie można by uszczuplić trochę treści i dołożyć ten nawyk do poprzedniej książki. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego, że „8 nawyk” został napisany jakieś 10 lat później, dlatego też jest osobną pozycją.

O ile „7 nawyków […]” odnosiło się do wielu codziennych dziedzin naszego życia o tyle „8 nawyk” już nieco bardziej skierowany jest do liderów i przywódców. Warto najpierw przepracować w swoim życiu i podejściu wspomniane wcześniej siedem nawyków, dopiero później sięgnąć po ósmy.
„Odnalezienie swojego głosu i motywowanie innych do znalezienia swojego” to hasło godne lidera i przywódcy (nie tylko tego formalnego). Każdy z nas może być takim liderem w swoim środowisku i S. Covey daje nam do tego narzędzia.

To nie będzie ostatnia pozycja tego autora po którą sięgnę.

Ps. Przy przesłuchiwaniu książki jako audiobook’a brakowało mi możliwości zatrzymania się na dłużej nad pewnymi fragmentami czy możliwości zapisania sobie ciekawych cytatów, których ta książka jest pełna.

Książka sama w...

Ciekawe domknięcie 7 nawyków, ale zdecydowanie zbyt rozwoleczone. Gdyby to był po prostu kolejny rozdział w książce to byloby dobrze.

Gdyby chcieć podejść do opisu książki hasłowo to mamy: epokę mądrości, holistyczną pracę, paradygmat człowieka holistycznego, twórczą ekscytację, nierozpakowane prezenty urodzinowe. Pod 8. nawykiem kryje się droga do odkrycia własnego głosu i stania się przywódcą w nowej nadchodzącej rzeczywistości. Najwięcej miejsca autor poświęcił inspirowaniu innych, by znaleźli własny głos, co stanowi główne wyzwanie dla przywódcy.
8. nawyk jest nową rzeczywistością siedmiu nawyków skutecznego działania. Dochodzenie do przywództwa to wszechstronny systemem ujęty w diagramy i schematy, mający wiele składowych i etapów. Można tu znaleźć wiele ciekawych, inspirujących i stosownych spostrzeżeń na temat roli lidera, szefa w organizacji. Uważam, że mamy dużo do zrobienia w tym obszarze, dlatego warto też czytać. Choć mam wrażenie, że bycie przywódcą w ujęciu S. R. Coveya to wyższy szczebel na tej drabinie kompetencji.
Chyba najwłaściwiej potraktować pozycję jako podręcznik, do czego zachęca autor. Jak wiadomo z podręcznika uczymy się, przyswajamy znajdującą się w nim wiedzę i stosujemy ją. Jak zawsze róbmy to w zgodzie z własnym uznaniem ;-).

"8. nawyk" przesłuchałam w audiobooku. Z jednej strony bardzo przyjemnie się go słuchało. Z drugiej jednak strony w książce były fragmenty, na których wolałabym się zatrzymać, przeczytać jeszcze raz, przemyśleć, a niektóre zdania sobie zapisać. Audiobook nie pozwala na spokojną kontemplację takich treści. Dlatego myślę, że żeby najwięcej wyciągnąć z tej książki, warto przeczytać ją w wersji papierowej. Oczywiście w książce znalazły się też fragmenty dość nużące, na których łatwo się wyłączałam. Na pewno jest to pozycja niosąca za sobą dużo wartości do przemyślenia i wprowadzenia w życie codzienne oraz zawodowe. Warto ją przeczytać.

Książka o ważnych sprawach, jakim jest odkrywanie swojej misji życiowej. Autor nazywa to odkrywaniem swojego głosu. Jeśli znasz książkę Simona Sineka "Zaczynaj od Dlaczego", to tutaj znajdziesz uzupełnienie - to te dwie koncepcje wzajemnie się uzupełniają.

Polecam wszystkim, którzy dojrzeli do poszukiwania sensu i satysfakcji w życiu zawodowym i prywatnym. Ważna pozycja na mojej liście jobfulness.pl, gdzie znajdziecie recenzje również innych wartościowych książek.

Ciekawa książka. Jeśli interesuje Cię temat związany z rozwojem i moralnością to ją polecam.

Dla mnie ta książka jest "przepisaniem" fragmentów pozostałych książek autora i dodaniu troszkę od siebie, jednak dla mnie nie wniosła nic nowego.

Bardzo mi się dłużył ten audiobook. Przesłania były ciekawe i mądre (zwykle),ale obudowane były mnóstwem słów przez co często traciłam wątek. Polecam, ale wytrwałym.

Pozycję oceniłem na bardzo dobrą. Autor po utworzeniu swoich 7 nawyków, które zdefiniował w swojej wcześniejszej pozycji, prezentuje 8 nawyk, który na miarę dzisiejszych czasów w skuteczny sposób pozwala reagować na problemy zawodowe czy prywatne w naszym życiu. Myślę, że warto przeczytać książkę i zapoznać się dokładnie z 8 nawykiem.

Dość ciekawe przykłady, typowo "amerykański" styl, kilka rzeczy wynotowałem.. po prostu dobra :)

• Audiobooki
  • Poradniki