Wittgenstein o regułach i języku prywatnym

Okładka książki Wittgenstein o regułach i języku prywatnym
Saul Aaron Kripke Wydawnictwo: Aletheia filozofia, etyka
2007-01-01
978-83-89372-29-1
Krzysztof Posłajko, Leszek Wroński
Filozofia filozofia analityczna sceptycyzm

Niesamowicie oryginalna interpretacja myśli Wittgensteina. Kripke przedstawia dwa sceptyczne argumenty dotyczące reguł postępowania.
Doprowadza nas to do wstrzymania naszych sądów dotyczących używania reguł i opisywania innych umysłów. Czy koniecznie? W odpowiedzi na ten problem Kripke tworzy na podstawie Dociekań dosyć dobrą pragmatystyczną argumentację oparta na kryterium sensowności/użyteczności (w przeciwieństwie do kryterium prawdziwości), broniąc naszych intuicji co do naszego podstępowania w świecie.
Tym samym książka staje się niesamowitą przygodą po Dociekaniach filozoficznych Wittgensteina, tylko podkreślając geniusz tego austriackiego filozofa. Przedstawia też Kripkego jako eksperta w filozofii języka i uważnego interpretatora tekstów.

Dodaj cytat z książki Wittgenstein o regułach i języku prywatnym