Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji

Carta Blanca
2012-01-01
2012-01-01
powieść filozoficzna

Myśli Tomasza Mazura są na pewno warte uwagi, jak i sam stoicyzm współczesny, autor wyraża je jednak własciwie tylko we wstępie i posłowiu, a lwią część książki zajmuje historia Tony’ego i jego niepowodzeń. Możemy łatwo się z nim utożsamić ale perypetie i rozterki (oprócz ostatniego rozdziału) są jednak dość banalne.

Przebrnełam przez pierwsze 20 stron.
Fajnie napisana, ale równie strasznie dobijająca.

Przebrnełam przez pierwsze 20 stron.
Fajnie napisana, ale równie strasznie dobijająca.

Bardzo chciałam przeczytać tę książkę, niestety została mi zareklamowana być możę zbyt apetycznie i przez to spodziewałam się czegoś lepszego.
Nie można odmówić Mazurowi satyrycznego humoru. Książka napisana bardzo lekko, każdy rozdział jest poprzedzony wspaniałą przedmową, która stanowi kiwntesencje głównej myśli zawartej w rozdziale.
Chociażby dla tej części warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z Fiaskiem Tomasza Mazura.
Jednak sama historia Tony'ego (a raczej brak) mnie nie urzekła, być może (o zgrozo) właśnie dlatego przeczytanie jej od desku do deski zajęło mi CZTERY LATA. Znudzona brakiem wydarzeń odkładałam ją, aby na dłużej zapomieć, a późnie powracałam.
Gdy jednak udało mi się wrócić na dobre, pochłonęłam ją w dwa wieczory.
Trywialne problemy życia codziennego przedstawione w humorystyczny sposób. Czy polecam? Owszem!
Będę wracać do fragmentów, aby poprawić sobie humor.

Chociażby dla tej części warto...

Antyporadnik - czyli jak zmarnować sobie życie. Książka zawiera w sobie prześmiewcze antyrady na przekór powszechnej modzie tzw "rozwoju osobistego" obfitującego w porady pt: "jak żyć". W obecnych czasach mamy receptę na wszystko. Z każdej strony gdzie nie spojrzeć "experci" udzielają nam rad, możemy dowiedzieć się co i gdzie mamy jeść, jak się ubierać, jak wychowywać dzieci, jak uprawiać seks, jakie filmy oglądać, gdzie mieszkać, co robić w wolnym czasie itd, itd, itd... Autor za pośrednictwem opisanej w książce historii zabiera nas w świat od depresji, niespełnienia, nieszczęścia poprzez momenty ekstazy, obserwujemy wzloty i upadki głównego bohatera które on sam niejednokrotnie sprowadza na siebie poprzez swoje negatywne nastawienie do rzeczywistości. Jeśli chcesz mieć prawdziwie nieudaną egzystencję zastosuj wszystkie przepisy z tej książki a na pewno osiągniesz swój cel ;).

Trudno opiniować książkę, w której autor wydaje się zniechęcić do siebie i do swojego dzieła. Nie dałem się! Nie obrzydziło mnie ani anty-poradnictwo, ani (może gorsze) typowo nowo-polsko-literaturowe przegadywanie.
I bardzo dobrze - bo jak w dobrym deserze: najlepsze jest pod koniec!
Polecam na trudne czasy i burzliwe wieczory (wbrew pozorom)

I bardzo dobrze - bo jak w dobrym deserze: najlepsze jest pod koniec!
Polecam na trudne czasy i burzliwe wieczory (wbrew pozorom)

Nie spodziewałam się wiele, ale urzekło mnie poczucie humoru i dystansu autora. Nie wiem, czy ją zapamiętam, niewątpliwie na pewno chętnie kiedyś wrócę i przyjrzę się jeszcze nie raz stoickim wartościom.

Spodobała mi się książka już od pierwszej strony a naprawdę rzadko mi się to zdarza. W większości przypadków muszę się wczytać. Uwielbiam taki cierpki rodzaj humoru. Tak, przede wszystkim książka niezmiernie mnie rozbawiła. Oczywiście zdaję sobie sprawę z jej sensu ale po prostu ja mam tego typu problemy egzystencjalne za sobą. Pewnego dnia po prostu wyrzygałem te wszystkie irracjonalne ambicje, pragnienia, przestałem słuchać dobrych rad, zacząłem cenić spokój ducha, lubić innych a najbardziej siebie:) Złapałem dystans i tyle. Czyli książka nie była skierowana do mnie. Już nie była, przepadło. No tak, ale dowiedziałem się, że jestem stoikiem:)
Polecam wszystkim i wszędzie. Naprawdę świetna książka.

czytając ją byłam pewna że marnuję swój czas. Sama książka nie jest ani odkrywcza, ani zabawna. Niczym się nie wyróżnia, ot kilka rad jak być nieszczęśliwym wplątane w historię życia pewnego faceta. Takie jest większość książki. Jednak ko0ńcówka mnie zaskoczyła i powiem szczerze wciągnęła. Myślę że ta książka jest jak życie, ciągła beznadziejność i nic nie wnosząca przeciętność z chwilami przyjemności i radości które muszą nam starczyć aż do następnego razu.

Gdy zaczęłam czytać tę książkę, miałam wrażenie, że jest na przedstawieniu jakieś stand-upera, z gatunku tych, co to potrafi brutalnie wykpić grubasa w pierwszym rzędzie. Książka podzielona na sekcje. Pierwsza - zabawna, przewrotna, ironiczna - o tym, jak się zachowywać i co robić, żeby nam się w życiu nic nie udało, bo i po co to wszystko? Kolejna sekcja - perypetie głównego bohatera, antypatycznego, egoistycznego typa, którego raczej trudno polubić. Taki był zresztą cel autora. Czytając o życiu głównego bohatera, miałam ochotę omijać kilka kartek. Jedyne co mi przychodziło do głowy, to "naprawdę, guzik mnie chłopie obchodzisz i Twoje dziwaczne przeżycia". Doszłam do wniosku, że to wszystko jest celowym zabiegiem. Jakby autor chciał powiedzieć: "taki się właśnie staniesz i tak będziesz odbierany, gdy zastosujesz się do wszystkich zaleceń niniejszego poradnika". Sprytne ;)
Końcówka książki, to wielki "zwrot akcji". Świetny. "Coelho-wy" trochę, ale ja takie lubię. Warto przeczytać.

Momentami dobra, spostrzeżenia, doświadczenia autora niemal 1:1 spójne z moimi. Problem polega na tym, że - jakże mądry i treściwy - koniec (ca. 3 strony!) ma się nijak do uprzedniej rozwlekłości formy i - niekiedy - nieznośnej banalności treści...