Bez oręża

Instytut Wydawniczy PAX
2011-01-01
1948-01-01
9788321119076

Trzecia część epickiej trylogii, czyli więcej tego, co wcześniej. Ponownie mamy wielkie boże idee i małe ludzkie grzeszki. Ponownie heroizm w walce mimo niezgody w organizacji. I ponownie tragiczne historie miłosne. Nie brakuje jednak nowości - choćby arcyważnego wątku franciszkańskiego. Powieść nie dostarczyła mi tyle momentów wzruszeń, co poprzednie. Mimo to stanowi świetne zwieńczenie tej niesamowitej trylogii, do której z pewnością będę nieraz jeszcze wracał.

Ostatnia część trylogii o wyprawach krzyżowych czyta się z czystą przyjemnością. Wciąga, ani przez chwilę nie nudzi, świetnie przemyślane poszczególne wątki powieści. Na koniec żal, że to już ostatnia część. "Tak pisać o historii potrafi tylko Zofia Kossak-Szczucka."

Trzecia część opowieści o krucjatach. Tym razem rok 1212. Historia odmalowana niezwykle plastycznie z wątkiem fabularnym. Dla mnie powieść miała dodatkowy, cudowny wymiar, bo w postaci Franciszka z Asyżu odnajdowałem szereg nauk z dzieciństwa przekazywanych przez rodziców, dziadków i inne osoby formujące mnie, jako katolika. Odnoszę wrażenie, że obecnie daleko odeszliśmy od tych ideałów, a Biedaczyna stał się proporcem, którym powiewają osoby bardzo dalekie od głoszonych przez niego ideałów. Gorąco polecam lekturę tej książki.

1997

Wróciwszy po latach do książek Zofii Kossak-Szczuckiej zadaję sobie jedno tylko pytanie: kto dzisiaj potrafi tak opowiadać historię? I dlaczego nikt? Z całym szacunkiem dla tych, co próbują - sporo jeszcze przed nimi. Tak tchnąć życie w minione wydarzenia, tak nasycić opowieść barwami i napięciem - to potrafi tylko arcymistrz.
Ale jest tu coś więcej. Wraz z pasjonującą fabułą autorka przekazuje obraz świata wartości nie-odwróconych, gdzie czarne jest czarne, a białe - białe; zło nazywane jest złem, a dobro - dobrem. W którym, ponad wszelką słabością i ułomnością ludzkiej natury, istnieje coś co go porządkuje i daje mu nadzieję. Świat, o jakim powoli zaczynamy zapominać, a do jakiego - zdałam sobie właśnie sprawę - coraz bardziej tęsknimy i coraz bardziej go potrzebujemy.

Ale jest tu coś więcej. Wraz z pasjonującą...

Będąca zwieńczeniem trzecia część trylogii,nie odbiega poziomem od dwóch pozostałych,ale nie może odbiegać,gdyż autorką jest Zofia Kossak-Szczucka,jedna z najwybitniejszych ,jeśli nie najwybitniejsza polska autorka ,której wkład w literaturę o zabarwieniu historycznym jest wprost nieoceniony.Powyższa powieść ,tak jak zwykła nas już do tego przyzwyczaić,prezentuje najwyższy kunszt literacki, dzięki czemu niemalże fizycznie przenieść się możemy do czasów z początku XIII w.,czasów pontyfikatu papieża Innocentego III,jednego z inicjatorów wyprawy krzyżowej ,mającej na celu odbicie Jerozolimy z rąk Arabów .
Najciekawszym wątkiem ,przynajmniej według mnie jest fakt zorganizowania wyprawy przez dzieci i stąd jej nazwa: krucjata dziecięca,co prawda dzieci w tym przypadku były tylko bezwolnym narzędziem w rękach dorosłych,którzy dla własnych korzyści wykorzystali ich naiwność i czystość intencji poświęcając tysiące istnień,tak zresztą jak dotychczas dość często to czynią z różnych chorych pobudek.
Drugim ,równie ciekawym wątkiem jest postać św.Franciszka ,ukazana w sposób chyba najbardziej właściwie oddający charakter tej wybitnej postaci,której miano świętego przysługuje jak żadnej innej w dziejach chrześcijaństwa.Gdyby tacy jak św.Franciszek rządzili światem,nie było by żadnych bezsensownych krucjat uwłaczających nauce Chrystusa i obrażających jego dobre Imię,niestety taki Franciszek to kropla dobra w morzu zła,wpadająca do tego morza ,może raz na tysiąclecie a to trochę za mało aby odmienić ludzkie dusze.Całość powieści oddaje prawdopodobnie dość dobrze klimat tamtych czasów ,po uwzględnieniu najnowszych odkryć,doszukano się w powieści pewnych nieścisłości chronologicznych ale dla czytelnika nie będącego czynnym zawodowym historykiem,nie stanowi to aż takiego problemu i nie rzutuje w większym stopniu na odbiór tego wielkiego dzieła.Polecam

Przeczytawszy już wcześniej " Krzyżowców" i " Król trędowaty", miałam wysokie oczekiwania co do " Bez oręża"- czwartego i ostatniego tomu z cyklu o wyprawach krzyżowych. I nie zawiodłam się! To niezwykła opowieść. Wydarzenia z początku XIII w. - początki działalności Franciszka z Asyżu, tzw. krucjata dziecięca czy dzieje V wyprawy krzyżowej, stanowią tło do głębszych, nierzadko filozoficznych rozważań.
Czy cel uświęca środki? Czy możliwe jest życie ściśle wg zasad Ewangelii? Czy miłość dwojga ludzi stoi ponad wszystkimi innymi prawami tego świata?
To opowieść o ludzkich rozterkach i namiętnościach, o dążeniach i słabościach, o walce nieraz najcięższej - tej, którą człowiek musi stoczyć sam ze sobą.
Autorka zachwyca literackim kunsztem, pięknym stylem pisania, znajomością historii, swobodą, z jaką wplata różne wątki i " ciekawostki" historyczne w sposób nienachalny i nienaprzykrzający.
Mimo mnogości " rozmyślań" bohaterów, akcja powieści nie traci przy tym tempa. Mimo wątków pobocznych ( jak odkrywanie przez trzech krzyżowców reliktów starożytności) całość fabuły jest zwarta i nie sposób się pogubić.
I być może postać Franciszka wygląda na nieco wyidealizowaną, ale ja wierzę, że on właśnie taki był- boży szaleniec.
Śmiało można stwierdzić, że cały cykl Krzyżowcy to literatura na najwyższym poziomie. Mocne 8,5.

Kończące trylogię o krucjatach "Bez oręża" to przeciwwaga dla pierwszych dwóch części. Z jednej strony przedstawione jedne z ostatnich prób zbrojnego odzyskania Jerozolimy (przecież to już V krucjata - historia wspomina jeszcze o dwóch większych zrywach), jednak trudno dopatrywać się u "obrońców" tego samego świętego zapału, który towarzyszył ich przodkom w jedynej chyba krucjacie, gdzie Grób Pański był celem wyprawy - nieraz zapominanym, ale jednak celem. Z drugiej strony postać św. Franciszka, która oferuje całkiem inny rodzaj walki i którego postawa potrafi odmienić serca i sposób postępowania najbardziej zatwardziałych pogan. Godne zakończenie niezwykle udanej serii.

Ostatnia część trylogii o krzyżowcach. Bardzo żałuję, że nie ma dalszego ciągu. Pisarze współcześni nie dorastają do pięt wiedzy, językowi, wyobraźni Autorki. Na szczęście napisała jeszcze kilka rzeczy. Z pewnością po nie sięgnę.
Ps.
Duża część książki poświęcona Biedaczynie z Asyżu. Mam szczęście, że w czasie pontyfikatu papieża Franciszka, natrafiłam na bardzo dobry opis początku działalności tego Wielkiego (choć On sam skrytykowałby ten przymiot) Świętego. Kilka lat temu przeczytałam Kwiatki św. Franciszka. Niezapomniana (w sensie pozytywnym) lektura.

Ps.

Najlepsza część "Krzyżowców"? Może. Wartka akcja, świetny język (nic się nie starzeje), ważne przesłanie. Postać św. Franciszka przedstawiona jakby z lekką dozą ironii, ale bardziej odczytuję ten literacki obraz Świętego jako postulat ideału Kościoła, chrześcijaństwa, religii w ogóle - bez nienawiści, bez pychy, bez bogactwa, z poszanowaniem innych wyznań. Mocno zaakcentowana pozytywna rola kobiet w świecie, polityce, w religii (św. Klara), choć pojawiła się i diablica. Książka, która zapada w pamięć i jeszcze raz przekonałem się o tym, że czytając Zofię Kossak-Szczucką, spotykam się z geniuszem. Niezapomniane rendez-vous.

Powieść "Bez oręża" stanowi ostatni tom trylogii poświęconej dziejom wypraw krzyżowych. Utwór jest literackim portretem św. Franciszka z Asyżu, jednak znalazło się w nim miejsce także dla innych ważkich postaci i wydarzeń, by wspomnieć choćby pamiętną krucjatę dziecięcą. Polityki i batalistyki tym razem znacząco mniej, choć końcowe fragmenty i pod tym względem nie ustępują poprzednim częściom cyklu (tj. "Krzyżowcom" i "Królowi trędowatemu"). Trudno oprzeć się wrażeniu, że finalny motyw franciszkański nie pojawia się tutaj przypadkowo. Tym bowiem sposobem swego rodzaju odpowiedzią na tragiczną historię Królestwa Jerozolimskiego i zawierających się w niej ludzkich losów okazała się postać jedynego w swoim rodzaju prawdziwego chrześcijanina, Franciszka, tak jakby autorka chciała powiedzieć, że to on jest prawdziwym wzorem i punktem odniesienia, nie zaś waleczni rycerze i intrygujący purpuraci. Szczerze polecam miłośnikom dobrej powieści historycznej i wartościowej prozy o chrześcijańskim przesłaniu.

Zofia Kossak-Szczucka Bez oręża Zobacz więcej
Zofia Kossak-Szczucka Bez oręża Zobacz więcej