Brygada Pościgowa - ALARM!

Okładka książki Brygada Pościgowa - ALARM! Jerzy Pawlak
Okładka książki Brygada Pościgowa - ALARM!
Jerzy Pawlak Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
historia
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1977-01-01
1977-01-01

Podczas likwidacji książek w domu moich rodziców, w ręce wpadała mi "Brygada Bombowa - KURS BOJOWY!" Jerzego Pawlaka i Waleriana Nowakowskiego. Idąc dalej torpem autora dotarłem do "Brygada Pościgowa - ALARM!" Jerzego Pawlaka. No i nie rozczarowałem się. Zbierałem się do kupna książki pond dwa lata, ale z czytaniem jej nie było problemów.
Każdy domorosły historyk czy modelarz zna "Dywizjon 303" Arkadego Fiedlera, ale zanim piloci "Dywizjonu ..." dotarli do Anglii, zanim przyszedł moment gdy losy wolnego świata zawisły w postawie garstki bohaterów, wydarzył się Wrzesień. Ów straszny, pamiętny wrzesień.
Ta książka to gotowy scenariusz na super produkcję. Oto garstka straceńców, pięćdziesięciu młodych dwudziestokilkuletnich ludzi staje do walki w obronie milionowego miasta. Mają do dyspozycji stare rupiecie, które w oczach wroga stanowią archaiczne zabytki. Ta garstka stanie do walki z nowoczesnym lotnictwem, wypoczętymi, podnieconymi ideą zwycięstwa hordami wrogów. Stosunek sił 10:1 na korzyść nieprzyjaciela, klęska jest nieunikniona, jak pisze autor.
W dzisiejszych czasach próbowalibyśmy negocjacji i ustępstw. Ci chłopcy pokazali, że tanio skóry nie sprzedadzą.
Wrzesień 1939 to przede wszystkim nierówna walka, ale sprytna, dorosła i bohaterska. To nie szarże kawalerii z lancami na czołgi, jak chce uczyć nas Unia Europejska, ale to doskonałe wyszkolenie, dyscyplina i odwaga dwudziestokilkuletnich ludzi. Ich nazwisk do końca dni zapisały się w historii Polski. To na niebie nad Warszawą tacy piloci jak Pamuła, Łokuciewski czy Ferić zaczęli stawiać sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. To tu strącili pierwszych nieprzyjaciół to tu poznali smak wojny. A przecież każdy chciał żyć. Co ty byś zrobił drogi czytelniku? Wiał byś, negocjował, czy walczył. Jak twoja korporacyjna moralność wpisuje się w postawę ludzi sprzed niemal już stu lat?
Wato przeczytać pomimo niewielkich przekłamań dotyczących inwazji wojsk ZSRR w dniu 17.09.1939, nie widać braków lub wpływu propagandy komunistycznej. Książka opowiada o działalności Brygady Pościgowej od jej sformowania w 1939 aż do jej ewakuacji do Rumunii po 17.09.1939. Jak już napisałem ta książka to gotowy scenariusz na film. Tylko, że w Polsce łatwiej i szybciej nakręcić głupawy serial o niczym, lub wyprodukować kalkę programu rozrywkowego "made in Holyłud" niż zdjąć Polakom klapki z oczu.
Polecam każdemu. Warto.

Każdy domorosły historyk czy...

• Lotnictwo
  • 1
  • Co za historia!
  • Monografie i opracowania historyczne
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • II wojna - wojna obronna Polski
  • Inne Historyczne

Dodaj cytat z książki Brygada Pościgowa - ALARM!